Gyvsidabrio turinčias lempas draudžiama mesti bet kur

Kaip ir liuminescencinių lempų kokybė, taip ir jų utilizavimas kol kas kelia nemažai rūpesčių. Liuminescencinės lempos priskiriamos prie pavojingų atliekų, bet atsikratyti jomis teisingai – nepatogu.

Nebenaudojamų liuminescencinių lempų negalima mesti į buitinių atliekų ar rūšiavimo konteinerius. Mat šiose lempose yra gyvsidabrio – tai toksiškas metalas, ypač kenksmingi gyvsidabrio garai.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, energiją taupančiose lemputėse gyvsidabrio yra labai mažai. Visgi, sudaužius lemputę, pasklidę gyvsidabrio garai gali būti pavojingi sveikatai. Tiesa, jei lempa sudūžta ir garai pasklinda į aplinką, lempos likučiai jau nebepavojingi.

Nesudaužytas, nebenaudojamas lempas teoriškai reikia atvežti į pavojingų atliekų priėmimo punktus. Kaune yra keletas tokių atliekų surinkimo aikštelių, kuriose taip pat surenkamos ir stambių gabaritų atliekos. Tačiau dėl vienos ar kelių lempų žmonės į jas nevažiuoja.

Bendrovės "Kauno švara" Antrinių žaliavų paruošimo skyriaus viršininkas Arminas Rudzenskas pasakojo, kad pasitaiko vos vienas kitas klientas, kuris atneša buitinę liuminescencinę lemputę. Dažniausiai tokie klientai atveža kitas atliekas.

Didesnius kiekius liuminescencinių lempų, dar vadinamų dienos šviesos lempomis, dažniausiai atveža bendrovės. Įmonės, tvarkančios pavojingas atliekas, turi specialų įrenginį, kuris šias lempas sudaužo, gyvsidabrį surenka.

A.Rudzensko nuomone, būtų patogiausia, jei nebenaudojamas liuminescencines lempas iš gyventojų priimtų įmonės, kurios jomis prekiauja. Kai kurios parduotuvės taip ir daro, o kai kurios tokios pareigos neprisiima.

Atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovės "Žalvaris" komercijos direktorius Sigitas Ašmonas mano, kad nenaudojamas lemputes turėtų surinkti jų importuotojai. Lemputės galėtų būti surenkamos kaip ir galvaniniai elementai žmonių gausiai lankomose vietose.

"Kai priimame lempas iš įmonių, jos moka vieną litą už vienetą, nes jų utilizavimas yra gana brangus. Didelės, vadinamosios dienos šviesos lempos, gali būti priimamos iš gyventojų nemokamai, tačiau už didesnį jų kiekį taip pat reikėtų mokėti", – pridūrė S.Ašmonas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių