Kiekvieną pavasarį prie kai kurių daugiabučių namų plečiami daržų plotai: atsiranda naujų lysvių, šiltnamiukų, statinių vandeniui, rakandų... Žodžiu, klaiki netvarka. Ypač poilsio zonoje tarp daugiabučių ir Nemuno. Ar tai nėra valstybės žemės savavališkas pasisavinimas? Ar tai reiškia, kad bet kas panorėjęs gali imtis po savo langais ar pievoje prie upės auginti ridikėlius, agurkus, pomidorus? Rimantas.
Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Rizikų valdymo ir veiklos kokybės užtikrinimo skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Mockūnaitė:
Turėdami tik bendrą informaciją apie šį atvejį, aptarsime bendras nuostatas dėl namų valdų žemės sklypų, valstybinės žemės prie daugiabučių naudojimo. Vadovaujantis LR Vyriausybės patvirtintomis Naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos taisyklėmis, žemės sklypai prie daugiabučių yra priskiriami namų valdų žemės sklypams. Šie sklypai parduodami bendrosios dalinės nuosavybės teise daugiabučio namo savininkams (butų ir negyvenamųjų patalpų savininkams). Kiekvienas žemės sklypo savininkas įsigyja tam tikrą žemės sklypo dalį. Žemės sklypo dalis, skirta bendram daugiabučio gyvenamojo namo gyventojų naudojimui (pvz. kiemas, žalioji veja, žaidimų aikštelė, šaligatviai šalia namo ar kt.) turi būti naudojama bendrai ir negali būti perleista naudoti vienam gyventojui, o savo reikmėms asmuo turi teisę naudoti tik jam įstatymų nustatyta tvarka priklausančią žemės sklypo dalį. Jeigu žemės sklypas bendrosios dalinės nuosavybės teise nepriklauso jį naudojančiam asmeniui arba nėra nustatyta naudojimosi juo tvarka, galima kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos teritorinį padalinį, vykdantį žemės naudojimo valstybinę kontrolę toje savivaldybės teritorijoje, dėl galimai padaryto administracinio teisės pažeidimo pagal LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 45 straipsnį (savavališkas žemės, miško, vandens telkinių užėmimas bei naudojimas ir vengimas juos grąžinti). Jeigu žemė, esanti po daugiabučiu arba greta jo, nuosavybės teise priklauso valstybei, tokiu atveju valstybinėje žemėje atlikti veiksmus (sodinti daržoves, statyti statinius ir kt.) galima tik turint valstybinės žemės valdytojo sutikimą atlikti šiuos darbus ar naudotis valstybine žeme. Priešingu atveju valstybinėje žemėje be atitinkamų leidimų ar sutikimų vykdoma ūkinė veikla (sodinamos daržovės, statomi statiniai ir pan.) yra laikomi savavališku valstybinės žemės užėmimu ir naudojimu. Nacionalinė žemės tarnyba įstatymų nustatyta tvarka organizuoja ir vykdo žemės naudojimo valstybinę kontrolę. Nacionalinės žemės tarnybos teritorinių skyrių specialistai, vykdydami žemės naudojimo valstybinę kontrolę, tikrina, ar žemės savininkai ir kiti žemės naudotojai, savo naudojamuose žemės sklypuose vykdydami ūkinę ir kitą veiklą, nepažeidžia gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų ir gyventojų teisių, taip pat įstatymų saugomų interesų, o nustatę administracinės teisės pažeidimus pagal LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 45 straipsnį, turi teisę imtis priemonių dėl pažeidėjų patraukimo administracinėn atsakomybėn bei valstybinės žemės atlaisvinimo. Todėl dėl susidariusios situacijos skaitytojui siūlome kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos teritorinį skyrių pagal galimai neteisėtai naudojamos valstybinės žemės buvimo vietą. Nacionalinės žemės tarnybos teritorinių skyrių adresus galite rasti Nacionalinės žemės tarnybos interneto svetainėje www.nzt.lt.
Naujausi komentarai