- AFP-BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vokiečių architektas Frei Otto (Frėjus Otas) antradienį buvo oficialiai paskelbtas prestižinės Pritzkerio (Prickerio) premijos laureatu – kitą dieną po jo mirties, pranešė organizatoriai.
89 metų F.Otto, pelnęs tarptautinį pripažinimą dėl projektų, kuriuose naudojamos lengvos į palapines panašios struktūros, buvo informuotas apie tą apdovanojimą prieš pat jo mirtį, sakoma pranešime.
„Frei Otto karjera yra pavyzdys ištisoms architektų kartoms, o jo įtaka toliau bus juntama“, – sakė Pritzkerio premiją teikiančio fondo pirmininkas Tomas Pritzkeris (Tomas Prickeris).
„Žinia apie jo mirtį – labai liūdna, neturinti precedento šio apdovanojimo istorijoje. Esame dėkingi žiuri, paskyrusiai jam tą premiją, kol jis tebebuvo gyvas“, – pridūrė jis.
F.Otto, suprojektavęs precedento neturėjusį įtempiamą stogą Miuncheno olimpiniam stadionui, kuris buvo naudojamas per 1972-ųjų vasaros olimpiadą ir 1974 metų pasaulio futbolo čempionato finalą, turėjo atsiimti jam skirtą apdovanojimą per gegužę Majamyje planuotą surengti ceremoniją.
Sužinojęs apie jam suteiktą garbę, F.Otto prieš pat savo mirtį sakė, kad „niekada nepadarė nieko, kad gautų tą premiją“.
„Mano kaip architekto pašaukimas buvo kurti naujų tipų pastatus, turinčius padėti neturtingiems žmonėms, ypač po stichinių nelaimių ir katastrofų“, – aiškino jis.
„Taigi kas man galėtų būti geriau negu laimėti šią premiją? Visą man likusį laiką naudosiu daryti tam, ką dariau iki šiol“, – pridūrė architektas.
Pritzkerio premijos organizatoriai apibūdino F.Otto kaip „iškilų mokytoją ir autorių“, kuris pirmasis įvairiose srityse pradėjo naudoti šiuolaikines lengvąsias konstrukcijas.
Pasak jų, F.Otto buvo „utopininkas, kuris niekada nesiliovė tikėjęs, kad architektūra gali padaryti pasaulį geresnį visiems“.
Pritzkerio premijos žiuri pirmininkas Peteris Palumbo (Piteris Palumbas), sakė, kad F.Otto buvo „moderniosios architektūros titanas“.
„Jo netektis bus juntama visur pasaulyje, kur yra praktikuojamas architektūros menas, nes jis buvo pasaulio pilietis“, – sakoma P.Palumbo pranešime.
1925 metais gimęs F.Otto užaugo Berlyne, kur vėliau studijavo architektūrą. Per Antrąjį pasaulinį karą jis buvo liuftvafės naikintuvo pilotas ir pateko į karo belaisvių stovyklą Prancūzijoje, kai buvo numuštas jo lėktuvas.
Vėliau jis sukūrė modernaus stogo projektą stadionui, naudotam per 1972 metų Miuncheno olimpines žaidynes, aptemdytas palestiniečių kovotojų įvykdyto Izraelio atletų nužudymo.
F.Otto taip pat padėjo suprojektuoti Japonijos paviljoną, pastatytą tarptautinei parodai „Expo 2000“ Hanoveryje. Tą pastatą jis kūrė kartu su japonų architektu Shigeru Banu (Šigerumi Banu), kuris pelnė Pritzkerio premiją 2014 metais.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ilgai laukta „Bohemos“ premjera įvyko!1
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 ir 24 dienomis pristatė jau antrąją šio sezono premjerą – scenoje karaliavo legendinė, po šešių dešimtmečių į Kauno teatrą sugrįžusi, Giacomo Puccini opera „B...
-
Amerikiečių rašytojas M. Finkelis: meno vagis išpildė slaptas mūsų fantazijas
Meno vagysčių pasaulis apgaubtas mįslių, o jo epicentre – unikalios ir paslaptingos asmenybės. Vienas tokių išskirtinių veikėjų yra Stéphane’as Breitwieseris – prancūzų meno vagis, savo karjerą paskyręs aistringai, ...
-
G. Nausėda iš būsimojo kultūros ministro tikisi didesnio finansavimo šiai sričiai7
Prezidentas iš būsimojo kultūros ministro tikisi Kultūros pagrindų įstatymo įgyvendinimo, didesnio finansavimo kultūros darbuotojams, sako jo patarėja. ...
-
Užgęso rašytojas ir skulptorius J. Šikšnelis1
Klaipėdą pasiekė liūdna žinia apie netikėtą rašytojo, skulptoriaus ir buvusio Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos vadovo Juozo Šikšnelio mirtį. Gruodžio pradžioje jis planavo pristatyti klaipėdiečiams savo naujausią roman...
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa1
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Knygos S. Paltanavičių atvedė į Kauną4
Tado Ivanausko zoologijos muziejuje gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygų kelias – nuo pirmosios, rašytos septintoje klasėje su klaida varde, iki šimtosios „Su gamta kišenėje“. ...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Jaunieji muzikos lyderiai išpildys svajonę groti su orkestru2
„Užlipusi ant scenos pasimėgausiu akimirka, kurios taip ilgai laukiau“, – sako keturiolikmetė pianistė Kotryna Janavičiūtė. Su kitais aštuoniais jaunaisiais muzikantais ji pasirodys Kauno valstybinės filharmonijos scenoje. Kart...