Etnokultūros centre (Vežėjų g. 4) jau prasidėjo Užgavėnių ciklo renginiai.
Atidaryta paroda
Nuo šiandien, vasario 3-iosios, iki pat miesto Užgavėnių šventės, kuri vyks vasario 26-ąją Jono kalnelyje, Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centras kviečia susipažinti su šios kalendorinės šventės personažais.
Čia veikia Užgavėnių kaukių paroda „Nuo Grabnyčių iki gavėnios“.
Eksponuojami Klaipėdos universiteto studentų, vadovaujamų dėstytojos Elenos Matulionienės, darbai.
Nuo sienų ir lubų į parodos lankytojus žvilgsnius smeigia visa virtinė kaukių: Lašininis ir Kanapinis, žydai, čigonai, vestuvininkai, velniai, raganos, giltinės, arklys, ožys, gervė ir kiti.
Dalis kaukių į Klaipėdos etnokultūros centrą atkeliavo iš Platelių apylinkių. Tai šio krašto liaudies meistrų iš medžio drožinėti darbai. Tikrai verta juos pamatyti.
Griebkite žirkles
Vasario mėnesį Etnokultūros centre vyks edukaciniai užsiėmimai „Užgavėnių belaukiant“.
Jų metu galima plačiau sužinoti apie Užgavėnių kaukes bei išmokti patiems jas pasigaminti.
Pamokėles galima užsisakyti ir į jas užsiregistruoti tel.: 8 46 310022, 8-46-410108. Jos vyks vasario 3, 9, 10, 22 dienomis.
„Kaukei pagaminti nereikia brangių medžiagų ar sudėtingų įrankių. Griebkite žirkles, medžiagos skiautę, kailinės apykaklės lopelį, siūlų gniužulėlį, seną kepurę ar skarą ir kibkite į darbą“, - ragina Etnokultūros centro vyr. specialistė Irena Niūniavaitė.
Kaip pasidaryti Užgavėnių kaukę?
Pačią paprasčiausią kaukę galima pasigaminti iš batų dėžutės. Tereikia prakirpti kiaurymes akims, burnai, priklijuoti kokią nors nosį, antakius, plaukus, - sako Kauno tautinės kultūros centro dailininkė Rita Juodytė.
Tikroji Užgavėnių kaukė gaminama papjė mašė technika. Reikia ant trilitrinio stiklainio iš plastilino nulipdyti nosį, lūpas ir antakius – labiausiai išsikišusias veido dalis. Kad kaukė gerai nusiimtų, uždedame maistinę plėvelę ar patį ploniausią šiukšlių maišelį. Ant tokio ruošinio klijuojame laikraštinį popierių.
Skiautelėmis suplėšytą popierių mirkome į klijus. Tai gali būti su vandeniu skiestas lipalas, iš vandens ir krakmolo išvirtas kisielius, iš vandens ir miltų pagamintas klijus. Suklijuokite bent 7–8 popieriaus sluoksnius. Viršutinis sluoksnis gali būti balto popieriaus, ant jo paskui dekoruojama.
Tokia kaukė turi gerai išdžiūti. Kaukė lengvai nuimama nuo ruošinio, yra tvirta. Paruoštą kaukę galima dažyti, priklijuoti kailio gabalėlių, siūlų. Taip galima išgauti Užgavėnių kaukėms būdingą charakterį – čigono, žydo, vengro, raganos. Kaukės turi būti baisios, kad išgąsdintų Morę, išvytų iš kiemo žiemą, tamsą ir visas negeroves.
Naujausi komentarai