Uostamiestyje koncertuos pianistai iš Londono Pereiti į pagrindinį turinį

Uostamiestyje koncertuos pianistai iš Londono

2003-05-02 09:00

Koncertų salėse

Uostamiestyje koncertuos pianistai iš Londono

Fortepijono meno gerbėjus Klaipėdos S.Šimkaus konservatorija kviečia paklausyti savo svečių iš Londono karališkosios muzikos akademijos koncerto. Gegužės 6-ąją, antradienį, 18 val. KU Menų fakulteto koncertų salėje (K.Donelaičio g. 4) skambins pianistė Tamami Honma ir pianistas bei kompozitorius Džonas Makeibas (Johnas McCabe).

Karjerą pradėjo būdama penkerių

Tamami Honma pradėjo savo karjerą dar būdama penkerių metų - tuomet ji tapo nacionalinio konkurso Japonijoje laureate. Šis pasisekimas atvėrė jai kelią į koncertinį debiutą JAV - būdama vos septynerių, ji ten atliko J. Haidno Koncertą F-dur. Vėliau ji laimėjo daugelį pirmųjų vietų bei “Grand Prix” įvairiuose tarptautiniuose konkursuose, surengė daugybę rečitalių bei koncertų su orkestrais JAV, Japonijoje, Izraelyje, Vokietijoje, Lenkijoje, Lietuvoje bei Rusijoje. Įgrojo keletą kompaktinių plokštelių, kuriose atsispindi labai įvairus jos repertuaras. Tarp jų - F.Šopeno kūrinių solo rečitalis, V.A.Mocarto smuiko sonatos, šiuolaikinių britų kompozitorių Džono Makeibo, Alano Ravstorno ir Nigelio Klarko kameriniai kūriniai. Šios plokštelės buvo palankiai įvertintos “BBC Music Magazine” and “Gramophone Magazine”.

Pažįstama Lietuvos auditorijai

T.Honma studijavo Niujorke, vėliau Londono karališkojoje muzikos akademijoje, tuo metu pelnydama keletą apdovanojimų už artistiškumą. Su pagyrimu baigusi Karališkąją muzikos akademiją, ji ten įsteigė naują fortepijono literatūros kursą, kuris įtrauktas į Londono universiteto studijų programą.

Viešnia pažįstama Lietuvos auditorijai nuo 2000 metų, kai su pianistu Petru Geniušu, Vilniaus styginių kvartetu bei trimitininkais Algirdu Januševičiumi ir Sauliumi Žvirbliu “Gaidos” festivalyje Vilniuje atliko Mindaugo Urbaičio, Vytauto Barkausko, Remigijaus Merkelio, Loretos Narvilaitės kūrinius. Ji taip pat koncertavo Vilniuje 2002 metų gegužę, kartu su Lietuvos nacionalinės filharmonijos simfoniniu orkestru atliko Sergejaus Prokofjevo koncertą fortepijonui Nr.2.

Populiarina lietuvių muziką pasaulyje

T.Honma yra aktyvi muzikinių renginių organizatorė ir lietuvių kompozitorių muzikos propaguotoja Londone. Bendradarbiaudama su Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvos kompozitorių sąjunga, ji inicijavo projektą “Naujoji Lietuvos muzika ir menas: žvilgsnis iš arčiau”, kuris įvyko 1999 metais Londono karališkojoje muzikos akademijoje. Jame buvo pristatyta naujoji lietuvių muzika bei vaizduojamasis menas.

Šio sumanymo sėkmė inspiravo kitą renginių ciklą, pavadintą “Diena Vilniuje”, vykusį 2002 metų gegužės 3 dieną Londono karališkojoje muzikos akademijoje bei Džeiko Lyonso teatre. Jame dalyvavo kompozitoriai Mindaugas Urbaitis ir Anatolijus Šenderovas bei lietuvių atlikėjai.

T.Honma yra ir “Tate Ensemble” įkūrėja. Šiame ansamblyje smuiku griežia Rusnė Mataitytė. “Tate Ensemble” koncertavo Prancūzijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Norvegijoje, Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV. 2002-aisiais Londono karališkojoje muzikos akademijoje ansamblis pristatė specialiai koncertui sukurtą L.Narvilaitės kūrinio “Visby-Bike” premjerą, o festivalyje Niujorke jis pirmą kartą atliko Felikso Bajoro kūrinį “Concezione”.

Tarp britų muzikos lyderių

Pianistas ir kompozitorius Džonas Makeibas, gimęs 1939 metais, yra vienas vyresniosios kartos britų muzikos lyderių. Jo įrašytas visų J.S.Haidno fortepijoninių sonatų 12 kompaktinių plokštelių rinkinys buvo nominuotas “Gramophone magazine” kaip vienas reikšmingiausių fortepijoninio repertuaro leidinių. Daugiau nei 50tyje pianisto solinių įrašų albumų skamba įvairių stilių muzika, pradedant Klementi ir Mocartu baigiant Vebernu, Hindemitu, Koplandu, Karteriu, V.Šumanu ir kitais XX a. kompozitoriais.

Dž.Makeibas koncertavo 18-oje Europos valstybių, taip pat JAV, Australijoje, Japonijoje. Šiuose koncertuose pianistas daugiau nei 1200 kartų grojo britų kompozitorių kūrinius.

Kompozitorių išgarsino baletas

Kompozitoriaus Dž.Makeibo kūryba atliekama visame pasaulyje. Tarp sėkmingiausių autoriaus opusų minėtinas baletas “Edvardas II”, 1995 metais pastatytas Štutgarto teatre ir sukėlęs net 15 minučių trukusias stovinčios publikos ovacijas. Šio kūrinio sėkmė 1998 metais Birmingemo karališkajame baleto teatre buvo tokia didelė, kad publikos prašymu buvo rodomi net keli papildomi spektakliai. Taip pat “Edvardas II” buvo parodytas Londone bei Niujorke. 2000 metais kompozitorius gavo užsakymą dar dviems baletams, kurie buvo pastatyti Birmingeme ir Londone.

Gausi yra Dž.Makeibo simfoninė kūryba: 5 simfonijos, 3 koncertai fortepijonui, 2 koncertai smuikui, koncertai fleitai, obojui ir simfoniniam orkestrui bei “Koncertas orkestrui”. Kompozitoriui kūrinius užsako žymiausi pasaulio solistai ir kolektyvai.

Dž.Makeibo kompozicijų sąraše - daugiau nei 20 kūrinių fortepijonui, taip pat kamerinė, vokalinė bei chorinė muzika. Įvairios kompanijos išleido daugiau nei 60-ies jo kūrinių įrašus, leidykla “Chester - Novello” publikavo daugiau nei 180-ies kūrinių partitūras.

Apdovanotas karalienės

Jis taip pat yra kelių monografijų apie S.Rachmaninovą, B.Bartoką, britų kompozitorių A.Ravstorną ir J.Haidno fortepijonines sonatas autorius. 1983-1990 metais jis dirbo Londono muzikos koledžo direktoriumi. Šiuo metu yra vizituojantis kompozicijos profesorius Londono karališkojoje muzikos akademijoje ir Londono muzikos koledže, profesoriauja Cincinačio ir Melburno universitetuose, yra Profesionalių kompozitorių asociacijos vadovas bei Jungtinės muzikų draugijos prezidentas. 1985 metais jis gavo Jos didenybės Anglijos karalienės apdovanojimą už nuopelnus britų muzikai.

Dž.Makeibas į Lietuvą atvyksta pirmą kartą. Koncerte Klaipėdoje jis pristatys šiuolaikinės britų muzikos programą - D.Matevso, A.Hodinoto, R.Sakstono bei savo kūrinius. O T.Honma atliks J.S.Bacho, J.F.Ramo, L.van Bethoveno kūrinius bei jai dedikuotą Dž.Makeibo opusą.

Taigi turime išties retą progą Klaipėdoje paklausyti ne tik dviejų talentingų pianistų iš Londono grojimo, bet ir susipažinti su šiuolaikine britų kompozitorių muzika.

Beje, įėjimas į koncertą - nemokamas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų