Unikali Čekijos teatrų paroda Pereiti į pagrindinį turinį

Unikali Čekijos teatrų paroda

2005-04-01 09:00

Unikali Čekijos teatrų paroda

Kol Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastato rekonstrukcija sklando tik idėjų pavidale, balandžio 1-ąją į premjerinę B. Gorbulskio „Mimozą“ bei „Skinsiu raudoną rožę“ atėję žiūrovai galės susipažinti su šiuolaikine Čekijos teatro architektūra.

Pertraukos metu Muzikinio teatro fojė bus atidaryta unikali, daugelį pasaulio miestų apkeliavusi fotografijų paroda „Šiuolaikinė Čekijos teatro architektūra“. Puikios ekspozicijos idėjos autoriai Tomašas Froida bei Josefas Vomačka. Įdomų šiuolaikišką parodos grafikos dizainą sukūrė Milanas Jarošas. Kad Čekijos teatras išsiskiria iš kitų šalių teatrų, įrodo faktas, jog šioje parodoje eksponuojama net dešimties įvairių kartų ir stilių fotografų darbai.

Parodą Klaipėdos publikai dovanoja Čekijos Respublikos Užsienio reikalų ministerija. Jos atidaryme dalyvaus ir Čekijos Respublikos ambasadorius p. Petr Voznica.

Pirmieji įrašai apie teatrus Bohemijoje pasirodė XVI a. antrojoje pusėje, tai buvo įrašai, skirti Prahos šv. Klementino kolegijos salėms ir lauko erdvėms didingame Clementiniume. Gausūs spektakliai, kurie stebino žiūrovus savo specialiaisiais efektais ir barokine prabanga, buvo taip pat rodomi Prahos pilies aikštėse ir salėse, o laikui bėgant ir kitose pilyse bei dvaro rūmuose visoje šalyje. Teatro mėgėjai, profesionalai ar tik entuziastingi žiūrovai, turėjo žavėtis nuostabiais teatrais, atsiradusiais ir XIX a. pabaigoje bei XX a. pradžioje. Visų be išimties teatrų vidaus struktūra buvo puikiai suprojektuota, jų techninė įranga buvo aukščiausio lygio ir, rekonstruojant viduramžių miestus, teatrų atnaujinimas buvo ypač preciziškas. Tais laikais, kaip ir dabar, jų neoklasikinė, eklektiška architektūra buvo plačiai vertinama. Visi miestai, galintys pasigirti tokiais teatrais, didžiuojasi jais kaip meno šventovėmis. Trumpai tariant, Austro-Vengrija pradėjo teatro aukso amžių čekiškai ir vokiškai kalbančioje Bohemijoje.

Nuo revoliucinių 1990-ųjų šalis tam tikra prasme sugrįžo į herojinius laikus skatindama spalvingų teatrų statybą, nors ir su kitokiais išoriniais požymiais, kitokiais principais ir tam tikrais nepaprastais rezultatais. Žinoma, mes turėsime progos išvysti tik mažą keliaujančią didelės parodos dalį.

Trumpai tariant, ši paroda supažindins Jus su įdomiais dvidešimties iš maždaug septyniasdešimties naujų teatrų projektų pavyzdžiais. Ne visi iš jų naujai pastatyti. Kai kurie jų rekonstruoti iš apgriuvusių ar paprasčiausiai pasenusių teatrų, kai kurie buvo perstatyti iš kitų pastatų, tokių kaip koncertų, kino salės, kurie tinka teatrui. Jie visi buvo pakankamai erdvūs kūrėjų fantazijai ir originalumui įgyvendinti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų