Tarptautinis muzikos festivalis padeda jauniesiems talentams neprarasti ryšio su tėvyne
Jau dešimtą pavasarį Lietuvos muzikų rėmimo fondas į tarptautinį festivalį „Sugrįžimai“ sukvietė gausų būrį jaunų ir talentingų tėvynainių, svetur dirbančių ar dar besimokančių, bet jau pelniusių tarptautinį pripažinimą.
Dėmesys jauniems talentams
Ir šiemet „Sugrįžimų“ atlikėjų biografijos mirgėte mirga žymių pasaulio mokyklų pavadinimais, garsių profesorių vardais, laimėtų konkursų laurais, užkariautomis koncertų salėmis.
Trisdešimt atlikėjų iš kaimyninių ir tolimų šalių: JAV, Kanados, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Austrijos, Šveicarijos, Suomijos, Latvijos, Estijos. Dalyvaus ir Lietuvos atlikėjai: Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų simfoninis orkestras, solistai.
„Sugrįžimų“ festivalis yra viena svarbiausių Lietuvos muzikų rėmimo fondų programų. Šiandien festivalis yra svarbus ir pats savaime, tačiau jis atskleidžia ir šešiolika metų gyvuojančio fondo veiklos reikšmę Lietuvos muzikiniame gyvenime.
Ryšys su tėviške
Fondo direktorė Liucija Stulgienė teigia, jog nuo pat įsikūrimo fondas teikė paramą jauniems muzikantams, pasirinkusiems studijas užsienyje. Priežastis paprasta: jauniems menininkams yra svarbu turėti galimybę muzikuoti savo krašte, jausti klausytojų reakciją ir neprarasti ryšio su tėviške.
Taip 1999 metais gimė idėja kiekvieną pavasarį surengti užsienyje studijuojančių muzikų koncertus-sugrįžimus.
Jau po dvejų metų „Sugrįžimai“ tapo tarptautiniu festivaliu, nes į koncertines programas pradėti kviesti ir lietuvių kolegos užsieniečiai. Jų programose visada skamba ir lietuviška muzika.
Devyniuose „Sugrįžimų“ festivaliuose jau įvyko 270 koncertų, dalyvavo beveik 280 atlikėjų.
„Sugrįžimų“ koncertai, tapę neatskiriama pavasario muzikos sezono dalimi, rengiami ne tik prestižinėse salėse, bet ir bažnyčiose, mokyklose, globos namuose. L.Stulgienė sako, kad taip išlaikoma demokratinė fondo nuostata, kad kiekvieno Lietuvos regiono gyventojai turi teisę girdėti gerą, profesionalią muziką. Šiais laikais, kai ir kultūroje vis labiau įsigali rinkos ir komercijos dėsniai, dar didesnę vertę įgyja ir festivalio organizatorių puoselėjama nuostata bent 20 procentų kiekvieno koncerto vietų nemokamai skirti neįgaliems žmonėms ir jų globėjams.
Kartojasi tos pačios problemos
Dešimt metų – pakankamas įrodymas, kad „Sugrįžimai“ Lietuvai reikalingi. Nors ir sukaupę nemenkos patirties, festivalio organizatoriai vis tiek susiduria su įvairiomis problemomis. Kai kurios kasmet kartojasi. Viena jų – atlikėjų pasirinkimo problema.
L.Stulgienė teigė, kad studijos ar darbas užsienyje nėra pagrindinis atrankos kriterijus. Svarbiausia – jaunųjų muzikantų laimėjimai tėvynėje ir tarptautinis jų pripažinimas, tad visus metus tenka atidžiai sekti informaciją apie kandidatus, atsižvelgti į jų pedagogų, muzikologų nuomonę, įvertinti, kaip vienas ar kitas atlikėjas „įsirašys“ į bendrą festivalio programos kontekstą.
Labai svarbu formuoti visuomenės nuomonę, skleisti informaciją apie festivalio dalyvius, kadangi tie atlikėjai dažniausiai gerai žinomi tik profesionalių muzikų aplinkoje, o platesnei auditorijai jie neretai būna netikėti atradimai, apie kuriuos norisi žinoti daugiau.
Festivalio programa neapsiriboja vien koncertais – tai irgi vienas skiriamųjų „Sugrįžimų“ bruožų. Kaip ir anksčiau, bus atsigręžta į Lietuvos muzikos istorijai nusipelniusius žmones. Šiemet bus pristatytas priverstinėje emigracijoje gyvenusio kompozitoriaus Broniaus Budriūno kūrybinis palikimas.
Pirmą kartą festivalio metu fondas kartu su Kultūros kongresu, Tautinių mažumų ir išeivijos departamentu surengs konferenciją, skirtą aktualiai problemai – kaip jaunus ir talentingus menininkus sugrąžinti į tėvynę.
Naujausi komentarai