Tarptautiniame meno simpoziume – Lietuvos žydų kultūros palikimo paieškos

Jau septintą kartą Utenoje ir Vyžuonose vyks tarptautinis menininkų – dailininkų ir fotografų – simpoziumas. Penktadienį prasidedantį simpoziumą rengia jauna kultūros istorikė Sandra Dastikienė.

Tarptautiniame simpoziume dalyvauja 14 menininkų iš JAV, Šveicarijos ir įvairių Lietuvos vietovių.

„Šių metų tema – žydų bendruomenė ir jos kultūra, palikimas Utenoje ir apylinkėse“, – sako S. Dastikienė.

Kaip įkvėpimo šaltinis tarptautinei bendruomenei pristatyti du garsios Vakarų Europos ekspresionizmo pradininkės Marianos Veriovkinos paveikslai. Ši garsi kūrėja ir iš naujo atrandama feminizmo ikona prieš emigraciją gyveno ir kūrė netoli Utenos išlikusiame Vyžuonėlių dvare.

„Pirmasis, tapytas realizmo stiliumi, yra 1893 m. sukurtas paveikslas „Besimeldžiantys žydai“, antrasis jau ekspresionistinis – iš atminties tapytas – 1936 m. „Žydų smuklė“, vaizduojantis Vyžuonų karčiamą, – supažindina S. Dastikienė. – Tikimės kartu su projekto dalyviais ir renginių svečiais naujai atrasti Lietuvos žydų kultūros palikimą, prisiminti šią seniausią, nuo XVI a. Utenos rajone gyvenusią tautinę bendriją, kartu su menininkais sukurti įdomių darbų, kurie vėliau bus eksponuojami įvairiose Lietuvos vietose.“

Sandra Dastikienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Simpoziumo metu, kaip teigiama pranešime, daug dėmesio bus skiriama edukacijai – vaikams bei jaunimui bus pristatyta klasikinė sinagogų architektūra ir Šabo dienos reikšmė bei tradicijos. Vyks viešos paskaitos apie litvakų kultūrą ir garsiausius iš Lietuvos ir buvusių LDK žemių kilusius žydų dailininkus bei jų įtaką Europos dailei.

Simpoziumas baigsis liepos 19-ąją uždarymo švente Vyžuonėlių dvare, kur atgis žydų kultūra gyvai – koncertuos žydų dainų ir šokių ansamblis „Fajerlech”, o aprangos kodas – XX a. pradžia.

Seimas 2020-uosius yra paskelbęs Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Vyžuonos išrinktos ateinančių – 2021 metų – Lietuvos mažąja kultūros sostine.



NAUJAUSI KOMENTARAI

nordland

nordland portretas
kur lietuvoje bespjausi, vis pataikysi, tai ant zydu kapiniu, tai ant ju kulturos, tai ant sinagogos, tai dar ant ko nors zydisko ..... nesuprantu, kada aplamai ju tarpe lietuviai atsirado ?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių