Skaitantis žmogus – (ne)nykstanti rušis Pereiti į pagrindinį turinį

Skaitantis žmogus – (ne)nykstanti rušis

2008-01-04 09:00

Skaitymo skatinimo programos vykdytojai tikisi, kad 2008-aisiais klausimas „Ką skaitai?“ Lietuvoje skambės kasdien

Seimas 2008 metus paskelbė Skaitymo metais. Papildyti bibliotekų fondus šiemet bus papildomai skirta 3 milijonai litų, Kultūros ministerija skiria 300 tūkstančių litų finansuoti projektams, kurie nesusiję su fondų komplektavimu.
Ką tai reiškia? Esame išsilavinusi ir kultūringa visuomenė, kuri jau susidorojo su didžiosiomis socialinėmis, ekonominėmis bėdomis, teliko dvasinės? Ar priešingai – nebegalima ilgiau delsti ir reikia griebtis bet ko, kad įvairių statistikų ir tyrimų rezultatų piešiamo gerokai išgeriančio, tėvynę lengvai paliekančio ir į savižudybę linkusio tautiečio portreto nereikėtų papildyti dar vienu bruožu – beraštis. Jei taip nutiktų, skaitantį žmogų tektų įrašyti į Raudonąją knygą.

Keičiasi laikai ir skaitymas

Pasak Skaitymo programos administratorės, M.Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorės Aldonos Augustaitienės, padėtis nėra tragiška, tačiau ir rūpintis yra dėl ko. Programa suteikia galimybių atkreipti dėmesį į tas problemas, įgyvendinti tas idėjas, kurioms iki šiol neatsirasdavo laiko, jėgų ir pinigų. Jos manymu, pesimizmą peni ir mūsų nenoras pripažinti, kad keičiasi laikai, keičiasi ir skaitymas.
„Tai, ko siekiame šia programa, nėra tik noras sausai išdėstyti, kodėl skaitymas yra svarbus, ar įbrukti knygą į rankas kiekvienam, mažiausiai to norinčiam. Mes siekiame bendrauti parodydami, kad knygos dar gyvuoja, o skaitymas gali būti malonus dalykas net ir tiems, kurie iki šiol neskaitė. Pagreitėjus gyvenimo ritmui, naujausių technologijų margumyne knyga tampa ypatingu, išskirtiniu būdu ir pretekstu gyvai bendrauti. Pasitelkdami galimybes, kurias teikia knyga ir skaitymas, mes skatinsime skaitančios ir išsilavinusios visuomenės augimą“, – teigia A.Augustaitienė.
Panašios skaitymo skatinimo programos buvo įgyvendinamos įvairiose Vakarų valstybėse, ypač Skandinavijos šalyse. Sėkmingų pavyzdžių pateikia ir kaimyninės šalys Lenkija ir Latvija.

Labas, ką skaitai?

Pirmasis 2007 metų rugsėjį suburtos darbo grupės uždavinys – atkreipti visuomenės dėmesį į programą ir pasirengti Skaitymo metams. Sukurtas logotipas, kuriuo bus ženklinami visi Skaitymo metams skirti leidiniai. Dienos šviesą jau išvydęs literatūrinis kalendorius vaikams „Metai su knyga“ turėtų pasiekti kiekvieną Lietuvos pradinę mokyklą. Skaitymo metams bus sukurti plakatai, vyks Metų knygos rinkimai. Jau sukurta interneto svetainė.
„Vaikams dovanojame gražius įsegamus ženkliukus, kuriuose klausiame: „Labas, ką skaitai?“ Tikimės, kad šis klausimas Lietuvoje bus toks pat įprastas, kaip „Labas, kaip gyveni?“ Leidžiame daug ir įvairių knygos skirtukų: mažiems vaikams, pradinukams ir tėveliams, ką, kada ir kaip turėtų skaityti jų atžalos. Juos platinsime bibliotekose, knygynuose, parduotuvėse, vaikų namuose, mokyklose – kad knygos ženklus, priminimą apie knygas žmonės matytų kuo dažniau“, – sako A.Augustaitienė.
Ketinama kviestis užsienio lektorius ir drauge su jais rajonų bibliotekose rengti mokomuosius seminarus. Sausį po visų rajonų pradines mokyklas pasklis keliaujantys knygų lagaminai su 72 pavadinimų knygomis. Tie lagaminai keliaus po mokyklas, kol visi norintys vaikai knygas perskaitys. Šitaip tikimasi bent kiek kompensuoti knygų stygių, kuris labiausiai jaučiamas kaimo bibliotekose.
„Kai kas galvoja, kad skaitymo skatinimo programa turėtų komplektuoti mokyklų ir bibliotekų knygų fondus. Mes to nesiekiame ir neturime galimybių. Siekiame pažadinti interesą, propaguoti, daugiau kalbėti apie knygą, kad skaitymas taptų prestižiniu dalyku. Skatinsime susitikimus, pokalbius, garsinius skaitymus netikėtose erdvėse. Apie tai kalbėjome visose Lietuvos apskrityje surengtuose seminaruose. Patirtis paskleista. Belieka įsiklausyti ir įgyvendinti ją vietose“, – laukiančius darbus apibendrina Skaitymo skatinimo programos administratorė.

Už skaitymo skatinimą – premijos

2007-aisiais Lietuvos kultūros ministerija pirmąkart surengė konkursą, kuriuo siekiama išsiaiškinti, kas labiausiai nusipelnė populiarindamas skaitymą, ugdydamas visuomenės skaitymo įgūdžius ir keldamas skaitymo prestižą tarp įvairaus amžiaus, socialinių, tautinių grupių gyventojų.
Šis konkursas taip pat yra Skaitymo skatinimo programos dalis. Gruodžio pabaigoje paaiškėjo pirmosios trys šio konkurso laure-atės, kurioms premijos bus įteiktos vasario mėnesį vyksiančios Knygų mugės metu.
Tarp laureatų ir vilnietė, rašytoja ir žurnalistė, dvylikos knygų autorė ir penkių literatūrinių premijų laureatė Gintarė Adomaitytė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų