Šarūno Nako instaliacijoje susijungs muzika ir vaizdas
Dvi Klaipėdos kultūros institucijos - Koncertų salė ir Dailės parodų rūmai – šiandien pristato bendrą festivalio „Permainų muzika” projektą: 17 val. Dailės parodų rūmuose vyks kompozitoriaus Šarūno Nako muzikos ir vaizdo instaliacija „Aporija”, dalyvaujant pačiam autoriui.
Pasak Šarūno, „Aporija (graik. aporos – be išeities, be praėjimo, takas, kurio neįmanoma praeiti) – sunkiai sprendžiama ar neišsprendžiama problema dėl atsirandančių jos sprendimo būde prieštaravimų, sutrikimas ir nuostaba, susidūrus su painiais gyvenimo ir visatos galvosūkiais bei paradoksais. Sokratas ir kiti senovės filosofai taip siekė išmokyti jaunuolius mąstyti filosofiškai ir suvokti reiškinių aporiškumą, o ne paprastai atsakyti į klausimus.“
„Aporija“ pirmiausia atsirado kaip muzikos kūrinys, kurio premjera įvyko „Gaidos“ festivalyje Vilniuje ir pelnė autoriui geriausio 2002-ųjų lietuviško kamerinio kūrinio prizą.
Ši muzika skirta atlikti trims vienu metu grojantiems ansambliams. Skirtinga ansamblių instrumentinė sudėtis palengvina muzikos suvokimą ir simbolizuoja tris kūrybos būdus: natūralų, dirbtinį ir tradicinį.
„Švelnūs styginių akordai skamba nuo pradžios iki pabaigos. Kildami ir leisdamiesi erdvėje nuo žemiausių iki aukščiausių tonų, jie išbraižo milžinišką žaibo ženklą, inkrustuotą indiškų ritmų ornamentais.
Agresyvios medinių pučiamųjų pulsacijos reguliariai ardo styginių grupės kuriamą tvarką, tačiau nepasiūlo jokios išeities. Tai tarsi kosminis kūnas, palengva iššvaistantis, o vėliau susigrąžinantis pradinę energiją.
Gūdus ir ilgesingas varinių pučiamųjų trio su didžiuoju būgnu imituoja jau beveik išnykusių lietuviškų laidotuvių “orkestrų” skambesį. Katalikiškų giesmių nuolaužos – lyg nykstančios kultūros griuvenos, sutrūniję ir byrantys nuo prisilytėjimo mediniai altoriai apleistose kaimo bažnyčiose“, – taip vaizdingai savo muziką pristato Š.Nakas.
Instaliacijos vaizdą kūrė pats kompozitorius. Anot jo, „vaizdų srautas, stebimas keliose projekcijose, neatkartoja muzikos kūrinio struktūros, jis grindžiamas savarankiška logika. Statiškuose planuose rodoma žmogaus pertvarkyta gamta, didingiausi tokios veiklos kūriniai Lietuvoje: atominė elektrinė, dirbtinės Kruonio marios, Kėdainių chemijos kombinato atliekų kalnai. Kitur matomi vaizdai iš atlaidų Žemaičių Kalvarijoje, šokėjos performansas sostinės komerciniame kvartale, žaibai judriausioje šalies automagistralėje, skrydis lėktuvu, asmeninio gyvenimo akimirkos. Pasirinktieji montažo būdai pasąmonėje išplaukia iš televizijos amžiaus vaizdinės aplinkos įpročių ir noro juos kontempliuoti, atmetant bulvariškumą ir privalomą skubotumą.“
Š.Nako garso ir vaizdo instaliacija „Aporija“ Dailės parodų rūmuose bus eksponuojama iki spalio 22-osios.
Naujausi komentarai