Restauruoti Lietuvos kino režisierių A. Žebriūno ir A. Grikevičiaus filmai

  • Teksto dydis:

Lietuvos kino centro užsakymu buvo restauruoti du Lietuvos kino studijoje sukurti filmai, kurių kopijos buvo įsigytos iš vienos didžiausių Rusijos kino saugyklų „Gosfilmofond“. Buvo atlikta filmų „Gražuolė“ (rež. Arūnas Žebriūnas) ir „Sadūto tūto“ (rež. Almantas Grikevičius)  suskaitmenintų kopijų garso ir vaizdo restauracija. Taip pat šiems filmams buvo parengti titrai anglų ir prancūzų kalbomis.

Filmai restauruoti bendradarbiaujant su Lenkijos ir Lietuvos specialistais. Siekiant kuo tiksliau atkurti filmo nuotaiką, spalvinę gamą ir apšvietimo subtilumus filmo „Sadūto tūto“ restauravimo procese dalyvavo šio filmo operatorius Donatas Pečiūra. Filmų įsigijimo, skaitmeninimo, restauravimo ir titravimo procesas truko apie 9 mėnesius.

„Esame patenkinti darbų kokybe, restauruotus filmus pavasarį pristatysime visuomenei. Taip pat šiemet ketiname suskaitmeninti, restauruoti ir parengti titrus dar dviem filmams – rež. Arūno Žebriūno „Velnio nuotakai“ ir rež. Marijono Giedrio „Herkui Mantui“, –  sako Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.

Kino paveldo filmų restauravimas kol kas dar yra pakankamai nauja praktika Lietuvoje. Pirmąjį lietuvišką filmą – režisieriaus Audriaus Stonio „Neregių žemę“ – 2012 m. restauravo ir suskaitmenino UAB „Meno avilys“. Lietuvos kino centras siekia sistemiškai organizuoti Lietuvos kino paveldo grąžinimo darbus bei užtikrinti, kad paveldas būtų ne tik sukauptas, bet ir pristatomas visuomenei. 2014 m. iš „Gos¬fil¬mo¬fond“ buvo įsigytos 9 filmų kopijos, 2015 m. planuojama įsigyti dar 10.

Apie filmus:

1969 m. Arūno Žebriūno  režisuota „Gražuolė“ užima svarbią vietą Lietuvos kino istorijoje ir iki šiol yra vertinama dėl poetinės stilistikos, išskirtinio dramatizmo bei suteiktos galimybės pažvelgti į vaikų pasaulio subtilybes jų pačių akimis. Filmas neatsiejamas nuo išskirtinio pagrindinės herojės Ingos (aktorė Inga Mickytė) šokio. IV-ojo TSRS sąjunginiame kino festivalyje Minske filmo operatorius Algimantas Mockus apdovanotas už geriausią operatoriaus darbą. I. Mickytei šiame festivalyje už vaidybą įteiktas Garbės diplomas.

1974 m. Almanto Grikevičiau režisuotas „Sadūto tūto“ laikomas vienu emocionaliausių A. Grikevičiaus kūrinių. Filme vaidino vieni garsiausių to meto aktorių: Juozas Budraitis, Regimantas Adomaitis, Eugenija Pleškytė, Nijolė Lepeškaitė ir kiti. Visgi, filmas tuo metu nesulaukė didelio pasisekimo. Vieni dėl to kaltino neišbaigtą scenarijų, kiti – pernelyg tiems laikams atvirai perteikiamas menininkų sluoksnio nuotaikas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

!

! portretas
Kokia laisvė? Juk mes savanoriškai jos atsisakėme - mes vėl sąjungoje! Kaip sakoma - da zdravstvujet vsemirnyj kapitalizm - hip hip hurey!..

!

! portretas
„Dabartinis lietuviškas kinas tai girto treninguoto mužiko gargaliavimas palyginus su anu laikų filmais ir jų temomis. Reiškia laisvė šioje vietoje nieko nedavė. Žiaurios okupacijos metais buvo kūriamas menas, o laisvės sąlygomis kažkokie katino vėmalai.“ --- Kokia laisvė? Juk mes savanoriškai jos atsisakėme - mes vėl sąjungoje! Kaip sakoma - da zdravstvujet vsemirnyj kapitalizm - hip hip hurey!..

Užpelkis

Užpelkis portretas
Dabartinis lietuviškas kinas tai girto treninguoto mužiko gargaliavimas palyginus su anu laikų filmais ir jų temomis. Reiškia laisvė šioje vietoje nieko nedavė. Žiaurios okupacijos metais buvo kūriamas menas, o laisvės sąlygomis kažkokie katino vėmalai.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių