Per 95 metus nuo pirmojo Lietuvos valstybės istorijoje prezidento išrinkimo vyko nemažai pokyčių valstybės vadovo rinkimų sistemoje, keitėsi kadencijos trukmė, galių apibrėžtis. Skirtingos savo pažiūromis, charizma buvo ir šį postą užėmusios asmenybės, tačiau prezidentas visada buvo visuomenės dėmesio centre.
Domėjosi ir prastuomenė
Nors valstybės vadovo išrinkimas labiau priklausė nuo partijų tarpusavio susitarimų ar vyraujančios ideologijos nei nuo pačios tautos, tačiau visuomenė į prezidentą žiūrėjo kaip ypatingą asmenį. Kiekvieni rinkimai sukeldavo didžiulį susidomėjimą.
XX a. trečiajame dešimtmetyje prezidentų rinkimo ir priesaikos davimo ceremonijos dažniausiai būdavo viešos. 1919 m. balandžio 6 d. į Banko rūmų mažojoje salėje vykusį prezidento A.Smetonos prisiekimo Konstitucijai renginį dalyti bilietai, kuriuos buvo galima gauti Spaudos biure. Ypatingiems svečiams, pvz., Kauno miesto valdybai, įėjimo bilietai buvo specialiai siunčiami. Deja, šaltiniai nepateikia duomenų, ar bilietus reikėjo pirkti, ar jie buvo nemokami.
Visuomenės susidomėjimą skatindavo ir spauda, pranešdama apie būsimuosius rinkimus kaip apie neeilinį įvykį: "Artinasi pirmos reikšmės valstybės aktas", "Respubl. prezidento rinkimai, tai ne valsčiaus viršaičio rinkimai" ("Lietuvos žinios", 1923 m.).
Vėliau tas pats dienraštis rašė, kad į 1923 m. birželio 19 d. Seimo posėdį, kurio dienotvarkėje numatyti prezidento rinkimai, susirinko visos "Kauno aukštosios sferos: ties Seimo rūmais lekia automobilis po automobilio, su aukštaisiais Ministeriais ir šiaip aukštesniaisiais valdininkais".
Buvo aprašomos buvo ir dalyvių nuotaikos ar net turtinė padėtis: "Prieš posėdį pradėsiant Seimo rūmuose didelis judėjimas. Publikos pilni koridoriai. Visi linksmai šnekučiuojasi ir džiaugiasi (...). Publikoje matyti visokių užsiėmimų piliečių. Čia šalia karių dalyvauja moterys, prie turtingesnių ar visokių aukštesniųjų valdininkų, darbininkai ir kiti vargo žmonės sėdi – visiems rūpi sužinoti, kas bus šalies viršininkas trejiems metams. Be vietos gyventojų, svečiuose matytis daug žmonių iš provincijos ir iš tolimesnių vietų, kaip antai Rokiškis. Matyti visa Lietuva domisi Seimo bei Valdžios pasirodymu bei darbais ("Lietuva", 1923 m.). Tąkart prezidentu, gavęs 49 korteles iš 76, išrinktas Aleksandras Stulginskis.
Imponavo paprastumas
Dar įdomesni rinkimai buvo 1926 m. birželio 7 d., kuriuose pirmą kartą iškeltos ir dviejų moterų – Gabrielės Petkevičaitės-Bitės ir Felicijos Bartkevičienės – kandidatūros. Tiesa, joms nepasisekė – tegavo po vieną balsą, o rinkimus laimėjo Kazys Grinius.
Naująjį prezidento išrinkimą visuomenė taip pat akylai stebėjo. Kitą dieną vėliavomis išpuoštame mieste prie tuomečio K.Griniaus buto Laisvės al. palydėti prezidentą į Seimo rūmus, kur jis prisiekė Konstitucijai, susirinko daugybė žmonių.
Išrinkus naują valstybės vadovą, tarp žmonių net smulkmenos tapdavo apkalbų objektu: K.Grinius "į iškilmes atvyko be cilinderio, su paprasta skrybele, publikos tuojau buvo pastebėtas ir pasidarė priežastimi teigiamai jį įvertinančių kalbų. Publikoj, žurnalistų ir seimo atstovų tarpe jau pasakojamos ištisos apie naują Prezidentą legendos. Visa tai sako už tai, kad D-ras Grinius, matyti, bus labai populiarus Prezidentas" ("Lietuvos žinios", 1926 m.).
Tiesiogiai transliavo radijas
1926 m. gruodžio 19 d., po valstybės perversmo vykusiame Seimo posėdyje, buvo surengti paskutiniai rinkimai, kuriuose prezidentą rinko Seimas. Juos laimėjęs Antanas Smetona netrukus paleido Seimą. Atrodo, tai buvo paskutinis viešas rinkimų posėdis, kai diplomatų ložėse galėjo sėdėti užsienio pasiuntiniai, o susėsti netilpusi susidomėjusi publika rinkimus stebėjo atsistojusi. Kaip ir po kiekvienų rinkimų susirinkusi minia naująjį valstybės vadovą pasveikino ovacijomis.
1928 m. patvirtinus naują Valstybės Konstituciją, pasikeitė prezidento rinkimų tvarka. Jis buvo renkamas nebe trims, o septyneriems metams, o rinkti prezidentą pavesta ypatingiesiems tautos atstovams (kuriuos rinko tautininkams palankios valsčių, apskričių bei miestų tarybos). Tad rinkimai ir vėl vykdyti netiesiogiai, nors pats A.Smetona teigė, kad netiesioginiai rinkimai "yra nelyginant kaip kokia loterija: paduodi vieną balsą ir nežinai, kas juo pasinaudos".
Prezidento rinkimai dar buvo surengti 1931 ir 1938 m., tačiau, renkant iš vieno kandidato ir rinkėjams esant lojaliems vienai politinei srovei, rinkimų aistros kiek sumažėjo. Juo labiau kad pagal naujus reikalavimus rinkimų posėdžiai pasidarė uždari, juose dalyvauti galėjo tik ypatingieji tautos atstovai, stebėtojai nebuvo įleidžiami, net pats kandidatas rezultatų dažniausiai laukdavo savo rezidencijoje.
Tiesa, rinkimai buvo transliuojami per radiją, ir anot to meto spaudos, "nebuvo Kaune imtuvo, neapgulto žmonių". Po išrinkimo prezidentą pasveikindavo įvairių organizacijų eitynės, buvo rengiamos iškilmės.
Nepaisant įvairių rinkimų peripetijų, žmonėms visada rūpėjo klausimas, "kas gi bus naujasis šalies viršininkas"? Rinkimų rezultatų buvo laukiama ne tik Seimo koridoriuose, bet ir būriuojantis aplink Seimo rūmus, laukiant naujienų spaudoje ar radijo bangomis. Išrinktieji prezidentai visad buvo pasitinkami su didelėmis ovacijomis, palydimi šūksniais "valio!" Vėliau jau nuo pačių prezidentų priklausė, ar bus pateisintas toks žmonių pasitikėjimas ir viltys.
Skaičiai ir faktai
Prezidento pareigas ėjusių asmenų skaičius – trys;
kadencijos trukmė: treji metai, nuo 1928 m. – septyneri metai;
prezidentų amžiaus vidurkis jų išrinkimo dieną – 47 metai;
asmens, galinčio kandidatuoti į prezidentus, amžiaus cenzas – 35 metai, nuo 1928 m. – 40 metų;
trumpiausiai prezidento pareigas ėjo K.Grinius – šešis mėnesius;
ilgiausiai šaliai vadovavo A.Smetona – 15 metų.
Daugiau informacijos apie prezidentus ir prezidento instituciją – Istorinėje prezidentūroje Kaune, www.istorineprezidentura.lt ir Istorinės prezidentūros "Facebook" paskiroje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius8
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, leisiančias siuntimus išrašyti daugiau gydytojų2
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams, ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos8
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui16
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę17
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Kandidatas į kultūros ministrus – socialdemokratas Š. Birutis2
Naujojoje Gintauto Palucko vadovaujamoje Vyriausybėje kultūros ministru siūlomas socialdemokratas, Seimo narys Šarūnas Birutis. ...
-
Į Lietuvą atvyksta Ukrainos gynybos ministras R. Umerovas
Į Vilnių atvyksta Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas, BNS patvirtino Lietuvos krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. ...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...