Prasideda trys svarbiausios liturginių metų dienos – Velykų tridienis

Paskutinės vakarienės šv. Mišiomis Didįjį ketvirtadienį baigiasi gavėnia ir prasideda šv. Velykų Tridienio pamaldos.

Trys svarbiausios liturginių metų dienos primena Kristaus nukryžiavimą, jo palaidojimą ir prisikėlimą.

Didžiojo ketvirtadienio rytą Krizmos šv. Mišiose šventinami liturgijoje naudojami aliejai, kunigai atnaujina kunigystės pažadus, o vakare aukojamos Mišios Viešpaties ir apaštalų Paskutinei vakarienei atminti.

Didžiojo ketvirtadienio vakarą minint Eucharistijos įsteigimą vyksta kojų mazgojimo apeiga, primenanti Kristaus priesaką: „Jei tad aš – Viešpats ir mokytojas – numazgojau jums kojas, tai ir jūs turite vieni kitiems kojas mazgoti. Aš jums daviau pavyzdį, kad ir jūs darytumėte, kaip aš jums dariau„.

Kojų mazgojimas jau IV a. buvo Krikšto apeigų Vakaruose dalis. Vėliau ji pamažu nyko, bet buvo išlaikyta vienuolynuose kaip tarnavimo vargšams ir bendruomenei ženklas.

Didysis penktadienis – Kristaus mirties – pasninko ir liūdesio – diena. Didįjį šeštadienį prisimenamas Jėzaus atilsis kape ir Jo nužengimas į pragarus. Didysis šeštadienis – tylos laikas.

Šeštadienio vakarą prie šalia bažnyčių sukurtų laužų tikintieji renkasi Velyknakčio Žiburių liturgijai, tamsoje dalyvaudami Žodžio liturgijoje budi ir drauge meldžia Viešpaties atėjimo.

Po septintojo skaitinio ir maldos uždegamos altoriaus žvakės ir kunigas užgieda „Gloria“, kurios metu skambinama bažnyčios varpais.

Įspūdinga Velyknakčio pamaldų dalis – Krikšto liturgija, prasidedanti Krikšto vandens, kuris bus naudojamas per visą Velykų laiką, šventinimu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių