- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Paryžiaus Dievo Motinos katedra (Notre-Dame de Paris) po mėnesio vėl priims lankytojus ir tikinčiuosius po restauracijos, kurios tikslas – atgaivinti antram gyvenimui buvusią didingą Paryžiaus katedrą, smarkiai nukentėjusią nuo niokojančio gaisro 2019-aisiais.
Tų metų balandžio 19-ąją paryžiečiai ir visas pasaulis su siaubu stebėjo, kaip liepsnos niokoja pasaulio paveldo objektą, o paskui nukrenta jo smailė.
Kai kuriems apokaliptiniai gaisro vaizdai atrodė kaip daugiau nei 850 metų bažnyčios istorijos pabaiga ar net pačios Vakarų civilizacijos žlugimo simbolis.
Tačiau prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas), paskelbęs, kad Prancūzija yra „statytojų tauta“, užsibrėžė ambicingą tikslą per penkerius metus atstatyti bažnyčią ir paversti ją dar gražesne nei anksčiau.
Prancūzijos valdžia džiaugiasi, kad pažadas iš esmės buvo ištesėtas – gruodžio 7–8 dienomis vyks iškilmingos ceremonijos, kuriomis bus pažymėtas atnaujintų maldos namų atidarymas, nors ir jau po vasaros olimpinių žaidynių Paryžiuje.
Šimtus milijonų eurų kainavusiai restauracijai „šimtmečio statybų aikštelei“ buvo pasitelkta apie 250 įmonių ir šimtai ekspertų.
Laukiama 15 mln. lankytojų
Vėlavimus lėmė COVID-19 pandemija ir būtinybė išvalyti gaisro metu pasklidusį šviną.
Prancūzų generolas Jeanas-Louis Georgelinas (Žanas Luji Žorželenas), kuriam buvo pavesta prižiūrėti restauravimą, žuvo 2023 metų rugpjūtį Pirėnų kalnuose, o jį pakeitė jo dešinioji ranka Philippe'as Jostas (Filipas Žiostas).
Tačiau dabar XIX amžiaus gotikinė smailė atkurta kaip tiksli originalo kopija, vitražiniai langai atgavo savo spalvą, sienos spindi po gaisro išvalius dėmes, o restauruoti vargonai pasirengę vėl skambėti.
Lankytojams nematomas naujas mechanizmas, skirtas apsisaugoti nuo būsimų gaisrų – diskretiška vamzdžių sistema, pasiruošusi paleisti milijonus vandens lašelių naujos nelaimės atveju.
Atidarymas – tai dar ne milžiniškų restauravimo darbų pabaiga: dar reikia užbaigti dalį švininės stogo dangos pagrindo, o apaštalų ir šventųjų statulos, nuimtos prieš gaisrą, kad būtų galima jas restauruoti, bus vėl sumontuotos 2025-ųjų pirmoje pusėje.
Dievo Motinos katedra, 2017 metais sulaukusi 12 mln. lankytojų, po atnaujinimo tikisi sulaukti dar didesnio jų skaičiaus – 14–15 mln., nurodė bažnyčios vadovybė.
Paryžiaus arkivyskupas Laurent'as Ulrichas (Loranas Ulrichas), praėjusį mėnesį naujienų agentūrai AFP teigė, kad gruodžio 7 dieną, šeštadienį, E. Macronas pasakys kalbą bažnyčios viduje ir taip pažymės atidarymą.
Labai neįprasta, kad politiniam lyderiui būtų leista kreiptis į tikinčiuosius katalikų religiniame pastate. Pagal savo konstituciją Prancūzija yra pasaulietinė šalis, kurioje Bažnyčia ir valstybė yra griežtai atskirtos.
Kitą dieną, gruodžio 8-ąją sekmadienį, bus aukojamos pirmosios mišios ir pašventintas naujasis altorius, pridūrė arkivyskupas.
Buvo pranešimų apie įtampą tarp Bažnyčios ir Eliziejaus rūmų dėl to, kaip turėtų vykti ceremonija.
Gruodį E. Macronas sakė, kad pakvietė popiežių Pranciškų į katedros atidarymą, tačiau rugsėjį kai kurių nuostabai Katalikų bažnyčios vadovas paskelbė neatvyksiąs.
Lemiamas laikas bažnyčiai
Pastaraisiais metais Prancūzijos Katalikų bažnyčią sukrėtė kaltinimai dvasininkams seksualiniu išnaudojimu, įskaitant vieną naujausių atvejų su vienuoliu Abbe Pierre'u (Abe Pjeru), išgarsėjusiu dėl pagalbos vargšams.
Nepriklausomo tyrimo metu nustatyta, kad per pastaruosius septynis dešimtmečius dvasininkai išnaudojo 216 tūkst. nepilnamečių.
Prancūzijos katalikų bažnyčia jau kelis dešimtmečius patiria nuosmukį.
Remiantis 2023-iaisiais paskelbtais oficialiais statistiniais duomenimis, 29 proc. 18–59 metų amžiaus gyventojų save laiko katalikais.
Bažnyčios restauracija iš viso kainavo beveik 700 mln. eurų.
Ji buvo finansuojama iš 846 mln. eurų aukų, kurios buvo surinktos iš 150 šalių per beprecedentę solidarumo akciją.
Likę pinigai skirti skubiems rytinės katedros pusės išorės restauravimo darbams.
Prancūzijos ministrai taip pat iškėlė idėją apmokestinti turistų įėjimą į šią vietą, tačiau Paryžiaus vyskupija teigė, kad nemokamas įėjimas yra svarbus principas, kurį reikia išlaikyti.
Praėjus daugiau nei penkeriems metams, toliau tiriama, kas sukėlė gaisrą. Pirminės išvados rodo, kad gaisras buvo nelaimingas atsitikimas, kurį galėjo sukelti, pavyzdžiui, trumpasis jungimas, suvirinimo aparato ugnis ar cigaretė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Romano „Pakabink mėnulį“ autorė J. Walls įsijautė į prohibicijos laikus
„Stiklo pilies“ autorės naujas pašėlęs romanas „Pakabink mėnulį“, kurio veiksmas vyksta prohibicijos laikotarpiu, paremtas ir rašytojos asmenine šeimos patirtimi nelegaliai gabenant viskį. ...
-
Trapaus meno terapija: dvasios paguodą randa įmantriai pjaustydamas medžių lapus1
Japonų menininkas, pasivadinęs Lito kūrybiniu slapyvardžiu, pjaustinėja subtilius raštus ant nukritusių medžių lapų, tuo tarsi suteikdamas jiems naują šansą. Lito subtilaus meno pasaulis, kurį jis pradėjo kurti prieš ketverius...
-
Geriausias metas tobulėti1
Šventiniu laikotarpiu Kaune nestinga pasirodymų ir renginių. Tuo tarpu praūžus šurmuliui – sausio mėnesį – scenos ir salės nurimsta. Šia proga Kauno kultūros centras (KKC) organizuoja intensyvaus šokio savaitgal...
-
Kaip apibendrinti 2024-uosius? „Oxford University Press“ metų žodžiu paskelbė „brain rot“
Leidykla „Oxford University Press“ pirmadienį paskelbė 2024 metų žodžiu išrinkusi „brain rot“, kuriuo apibūdinamas žmogaus intelektinės būklės pablogėjimas, dažnai susijęs su prastos kokybės turinio vartojimu. ...
-
„Pasaulinės reikšmės paveldas“: Prancūzijoje eksponuojamos grafo Tiškevičiaus fotografijos1
Vykstant Lietuvos kultūros sezonui Prancūzijoje, Šalono prie Sonos mieste pristatyta grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijų paroda, pirmadienį pranešė Kauno rajono muziejus. ...
-
Senegalo sostinėje Dakare įvyko NKDT bendrakūrybos su menininkais iš Afrikos pristatymas1
Nacionalinio Kauno dramos teatro kūrybinės jungtys siekia Afrikos žemyną. Jau trečius metus teatras dalyvauja Kūrybiškos Europos partnerysčių projekte „Deconfining“ (liet. „Išsilaisvinimas“), kurio tikslas yra megz...
-
Nuo kitų metų visos šalies bibliotekos vartotojų pažymėjimus išduos nemokamai1
Nuo kitų metų visose Lietuvos bibliotekose vartotojo pažymėjimas – skaitytojo bilietas – bus išduodamas nemokamai, pirmadienį pranešė Kultūros ministerija. ...
-
Adventinis miestelis: Kūčių stalas, saldaturgis ir dirbtuvėlės visai šeimai
Lietuvos etnografijos muziejus Rumšiškėse gruodžio 7–8 ir 14–15 dienomis kviečia į adventinį miestelį, kuriame atgis senosios tradicijos, jaukūs prisiminimai ir pajusite tikrą šventinę dvasią! ...
-
Lietuvos jūrų muziejuje – jaunos JAV menininkės paroda apie tylią vandens gyvūnų kovą
Lietuvos jūrų muziejuje atidaryta Madeleine Grace Popkin – tarpdisciplininės menininkės iš JAV paroda „Apakinti triukšmo: nematoma vandenyno krizė“. Joje pristatoma tyli kova, kurią gyvūnai priversti išgyventi dėl...
-
Raudondvaryje skambėjo J. Naujalio dainos4
Lapkričio 23-iąją Raudondvaryje įvyko XVI respublikinis Juozo Naujalio chorų konkursas-festivalis. Tai baigiamasis visus metus trukusio projekto „Raudondvaris–Naujalis – 155“ akordas. ...