- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Paryžiaus Dievo Motinos katedra (Notre-Dame de Paris) šeštadienį vėl atvers duris, o atidarymo ceremonijoje dalyvauti žada ir išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).
Šis gotikos architektūros šedevras užsidarė, kai prieš penkerius metus katedrą nusiaubė gaisras.
Pirmadienį respublikonas patvirtino, kad priėmė Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emanuelio Makrono) kvietimą dalyvauti iškilmingame 850 metų senumo statinio, kurio 2019-ųjų balandį vos nesunaikino liepsnos, atidaryme.
Tai bus pirmoji D. Trumpo kelionė į užsienį po jo perrinkimo praėjusį mėnesį. Jo politinis sugrįžimas sukėlė nerimą daugelyje Europos šalių, įskaitant Prancūziją, kur E. Macronas pirmosios D. Trumpo kadencijos metu nuolat konfliktavo su Niujorko nekilnojamojo turto magnatu.
Būsimasis prezidentas savo socialiniame tinkle „Truth Social“ rašė, jog E. Macronas „atliko puikų darbą užtikrindamas, kad Dievo Motinos katedra būtų atkurta su visa savo šlove ir dar daugiau. Tai bus labai ypatinga diena visiems!“
D. Trumpo dalyvavimas gali paskatinti kitus pasaulio politinius lyderius atvykti į ceremoniją. Prieš naujojo prezidento inauguraciją sausio 20 dieną jie, tikėtina, stengsis užmegzti santykius ir užkirsti kelią galimiems ginčams dėl prekybos ir gynybos.
2017-aisiais D. Trumpui pirmą kartą pradėjus eiti pareigas, jo santykiai su E. Macronu, kuris tuo metu taip pat buvo naujas veidas pasaulinėje arenoje, iš pradžių atrodė kaip tvirtos bičiulystės užuomazga.
Jų ilgi ir galingi rankos paspaudimai – bandymas vienam prieš kitą įgauti psichologinį pranašumą – patraukė stebėtojų dėmesį. Laikui bėgant santykiai atšalo, o vėliau ir apkarto – šalys ginčijosi klimato kaitos, prekybos ir gynybos klausimais.
Ugningos viešnagės 2018-aisiais metu D. Trumpas viešai juokėsi iš E. Macrono „itin žemo palaikymo“ visuomenėje bei pokštavo apie Prancūzijos kariavimo istoriją.
Tačiau tikėtina, jog šeštadienio ceremoniją, kurią prancūzas stengėsi pristatyti kaip nacionalinio ir asmeninio triumfo momentą, užgoš dabartinės E. Makrono politinės problemos – spėjama, kad dar šią savaitę žlugs jo patvirtinta vyriausybė, o parlamentas pateks į aklavietę.
„Daug jaukesnis ir prakilnesnis“
2019-aisiais paryžiečiai su siaubu stebėjo kaip ugnis niokoja pasaulinio paveldo paminklą, kuris įkvėpė Victoro Hugo (Viktoro Hugo) romaną „Paryžiaus katedra“, ir kaip paskui nukrenta jo smailė.
Kai kurie apokaliptinius vaizdus netgi palaikė Vakarų civilizacijos žlugimo ženklu, o pastatą nuo visiško suniokojimo išgelbėjo tik sunkus Paryžiaus ugniagesių darbas.
Kilus gaisrui D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ (dabartiniame „X“) pasiūlė, kad „galbūt gaisrui užgesinti būtų galima panaudoti skraidančias vandens cisternas“. Susierzinę Prancūzijos ugniagesių vadovai šį pasiūlymą atmetė kaip rizikingą ir juokingą, nes beveik neabejotinai toks veiksmas būtų nuniokojęs tai, kas liko iš pastato.
Rekonstruoti meno kūrinius, pajuodavusias sienas ir sugadintas patalpas už 700 mln. eurų buvo pasitelkta apie 250 skirtingų įmonių ir šimtai ekspertų.
Praėjusį penktadienį katedroje apsilankęs ir patikrinęs jų darbą E. Macronas gyrė juos už tai, kad jie pasiekė neįmanomą ir užgydė nacionalinę žaizdą.
Lydimas Paryžiaus arkivyskupo Laurent'o Ulricho (Lorano Ulricho) ir aukščiausių miesto politikų, jis žvelgė į restauruotus šviesios spalvos akmenis katedros navoje ir gyrė, jog statinys „daug jaukesnis ir prakilnesnis“.
Politika ir diplomatija
Šeštadienio ceremonijoje susimaišys nacionalinė šventė, politika, diplomatija ir religija.
E. Macronas priešais katedrą turėtų sakyti kalbą, kurios klausys apie 50 valstybių ir vyriausybių vadovų, pranešė jo biuras.
Kai kurių stebėtojų nuostabai popiežius Pranciškus renginyje nedalyvaus – Katalikų bažnyčios vadovas nusprendė nenutraukti savaitgalio kelionės į Prancūzijos Korsikos salą.
Po E. Macrono kalbos, kurią galės gyvai stebėti ne daugiau kaip 3 tūkst. žmonių, ypatingi svečiai bus pakviesti apžiūrėti architektūros paminklą ir pamatyti, kaip atgimsta Didieji vargonai – didžiausi Prancūzijoje, turintys beveik 8 tūkst. vamzdžių.
Ant Senos upės kranto, priešais Dievo Motinos katedrą, bus įrengta vieša erdvė, kurioje tilps 40 tūkst. žmonių, o koncertas, kuriame dalyvaus bažnyčios choras, Prancūzijos radijo filharmonijos orkestras ir prancūzų dainininkai, bus transliuojamas per nacionalinį radiją ir televiziją.
Be to, sklinda dar nepatvirtinti gandai, kad renginiui tarptautinės žvaigždės jėgos suteiks Pharrello Williamso (Farelo Viliamso) pasirodymas.
Saugumą renginio metu turėtų užtikrinti apie 6 tūkst. policijos pareigūnų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Uostamiestyje startavo kalėdiniai renginiai
Prasidėjus gruodžiui uostamiestyje apstu kalėdinių renginių: nuo įvairiausių mugių, šventinių koncertų iki advento pašnekesių, eglučių įžiebimo švenčių, pasirodymo ledo čiuožykloje ir kitų pramogų. Visi renginiai klaip...
-
S. Kairys prašys ištirti, ar J. Meko kūrinį rodęs R. Žemaitaitis nepažeidė autorių teisių13
Laikinasis kultūros ministras Simonas Kairys kreipsis į Seimą, kad būtų išsiaiškinta, ar per plenarinį posėdį parodęs ištrauką iš Jono Meko kūrinio „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis nepaže...
-
Kultūros atašė funkcijas ministerija perduos Lietuvos kultūros institutui
Kultūros atašė funkcijos nuo kitų metų sausio perduodamos Lietuvos kultūros institutui. ...
-
O. Griaznova: saiko stoka veda toksiškumo link
„Nemėgstu savo gyvenimo skirstyti vaidmenimis. Ištikimybė sau man yra labai svarbu“, – teigia šokėja, mokytoja, choreografė Oksana Griaznova. Jau netrukus kartu su šokio menininku Mariumi Pinigiu ji Lietuvos žiūrova...
-
Romano „Pakabink mėnulį“ autorė J. Walls įsijautė į prohibicijos laikus
„Stiklo pilies“ autorės naujas pašėlęs romanas „Pakabink mėnulį“, kurio veiksmas vyksta prohibicijos laikotarpiu, paremtas ir rašytojos asmenine šeimos patirtimi nelegaliai gabenant viskį. ...
-
Trapaus meno terapija: dvasios paguodą randa įmantriai pjaustydamas medžių lapus1
Japonų menininkas, pasivadinęs Lito kūrybiniu slapyvardžiu, pjaustinėja subtilius raštus ant nukritusių medžių lapų, tuo tarsi suteikdamas jiems naują šansą. Lito subtilaus meno pasaulis, kurį jis pradėjo kurti prieš ketverius...
-
Geriausias metas tobulėti6
Šventiniu laikotarpiu Kaune nestinga pasirodymų ir renginių. Tuo tarpu praūžus šurmuliui – sausio mėnesį – scenos ir salės nurimsta. Šia proga Kauno kultūros centras (KKC) organizuoja intensyvaus šokio savaitgal...
-
Kaip apibendrinti 2024-uosius? „Oxford University Press“ metų žodžiu paskelbė „brain rot“
Leidykla „Oxford University Press“ pirmadienį paskelbė 2024 metų žodžiu išrinkusi „brain rot“, kuriuo apibūdinamas žmogaus intelektinės būklės pablogėjimas, dažnai susijęs su prastos kokybės turinio vartojimu. ...
-
„Pasaulinės reikšmės paveldas“: Prancūzijoje eksponuojamos grafo Tiškevičiaus fotografijos1
Vykstant Lietuvos kultūros sezonui Prancūzijoje, Šalono prie Sonos mieste pristatyta grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijų paroda, pirmadienį pranešė Kauno rajono muziejus. ...
-
Senegalo sostinėje Dakare įvyko NKDT bendrakūrybos su menininkais iš Afrikos pristatymas2
Nacionalinio Kauno dramos teatro kūrybinės jungtys siekia Afrikos žemyną. Jau trečius metus teatras dalyvauja Kūrybiškos Europos partnerysčių projekte „Deconfining“ (liet. „Išsilaisvinimas“), kurio tikslas yra megz...