Ordinuose ir medaliuose – istorijos puslapiai Pereiti į pagrindinį turinį

Ordinuose ir medaliuose – istorijos puslapiai

2008-03-14 09:00

Kovo 11-ąją Lietuvos nacionalinis muziejus priminė valstybės apdovanojimų kaitą

Parodos kuratorė istorikė numizmatė Rūta Kuodytė siekė parodyti visą atkurtos nepriklausomos Lietuvos apdovanojimų sistemą, atskleisti jos kitimą ir palyginti su tarpukario Lietuvoje galiojusia apdovanojimų sistema.

Uždavinys konkretus, patrauklus, apimantis istoriškai nesunkiai aprėpiamą laikotarpį, tačiau ne iš lengvųjų. Konsultacijų ir pagalbos teko kreiptis į kitus muziejus – ypač vertinga buvo Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus parama. Teko intensyviai bendradarbiauti su Prezidentūros Apdovanojimų skyriaus darbuotojais. Muziejus dėkingas kelioms šeimoms, sukaupusioms išsamias tarpukario Lietuvos apdovanojimų kolekcijas, ir asmenims, muziejui padovanojusiems jų pačių apdovanojimus.
Parodoje rodomi 1991–2002 metų laikotarpiu įstatymais atkurti ir įsteigti visų laipsnių apdovanojimai, jų pakaitai, diplomai, liudijimai. Eksponuojami 1991 metų sausio 13 d. žuvusiųjų Rolando Jankausko ir Alvydo Matulkos Vyčio Kryžiaus 1-ojo laipsnio ordinai, bandomasis Vyčio Kryžiaus ordinas, padovanotas prof. Vytautui Landsbergiui, žymios disidentės Nijolės Sadūnaitės Sausio 13-osios medalis, kiti apdovanojimai iš Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkinių, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos, Lietuvos monetų kalyklos, įmonės „Metalo forma“. Ekspoziciją papildo Lietuvos Respublikos Prezidento metraštininkės Džojos Barysaitės nuotraukos.
Parodoje galima prisiminti, o jauniesiems lankytojams – sužinoti apie valstybinių apdovanojimų raidą po 1990 metų.
1990 m. kovo 11 dieną atkurta Nepriklausoma Lietuvos valstybė, 1991 m. sausio 13-ąją apginta nepriklausomybė. Žuvusiesiems pagerbti Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba atkūrė Vyčio Kryžiaus ordiną, o 1991 metų rugsėjo 12 dieną priėmė Ordinų, medalių ir kitų pasižymėjimo ženklų įstatymą, kuriuo buvo grąžinta Lietuvos valstybės 1918–1940 m. apdovanojimų sistema: Vytauto Didžiojo, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinai, Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių, Lietuvos nepriklausomybės medaliai, Šaulių žvaigždė ir Šaulių žvaigždės medalis. Naujai įsteigti Sausio 13-osios, vėliau – S.Dariaus ir S.Girėno medaliai.
2002 metų birželio 18 dieną priimtas naujas Lietuvos Respublikos valstybės apdovanojimų įstatymas, pakoregavęs apdovanojimų sistemą, dizainą, suteikęs ordinams tarptautinius pavadinimus, pakeitęs ordinų, medalių tvarką. Įsteigtas ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“.
Šiuo metu aukščiausias Lietuvos Respublikos valstybės apdovanojimas yra Vytauto Didžiojo ordinas (įsteigtas 1930 metais, dailininkas Jonas Burba).
Panašaus pobūdžio parodomis pažymėti svarbias valstybei datas ir šventes jau tapo muziejaus tradicija ir prisiimta misija.
„Tokios parodos rengiamos ne šiaip sau, stichiškai. Jos yra sistemingai apgalvotos, rengiamos atsakingai ir kruopščiai, tikintis, kad ateityje taps savarankiškos Lietuvos istorijos ekspozicijos dalimis. Šiuo metu tokios ekspozicijos dėl erdvių stokos neturime“, – pristatydama parodą pirmiesiems lankytojams, teigė muziejaus direktorė Birutė Kulnytė. Ji priminė, kad prieš Vasario 16-ąją buvo parengta paroda, pasakojanti apie svarbų Lietuvos kryždirbystės etapą, ateityje laukia ne mažiau įdomūs ir sudėtingi darbai.
Lietuvos valstybės apdovanojimų istorija kitąmet turėtų pasirodyti ir knygos pavidalu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų