- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ministrų kabinetas trečiadienį nutarė reorganizuoti Kultūros paveldo centrą, jo funkcijas perduodant kitoms jau veikiančioms institucijoms.
Pagal priimtą nutarimą, Kultūros paveldo centro teises ir pareigas perims Kultūros paveldo departamentas (KPD) bei Kultūros infrastruktūros centras.
KPD rinks, kaups, tikslins ir sistemins duomenis apie kultūros paveldą, atliks istorinius tyrimus, išskyrus žvalgomuosius ir detaliuosius archeologinius tyrimus, tvarkys ir rengs su tuo susijusius dokumentus bei informaciją, vykdys specialiosios paveldosaugos bibliotekos veiklą.
Kultūros infrastruktūros centras atliks fizinius – cheminius ir biologinius – tyrimus, susijusius su kultūros paveldu, kaups ir tvarkys su tuo susijusią informaciją.
Kultūros ministerijos Vyriausybei pateiktoje medžiagoje nurodoma, kad Kultūros paveldo centro funkcijos iš dalies dubliuojasi su kitų institucijų veikla. Be to, per pastaruosius trejus metus centras neparengė nė vieno istorinės-meninės raidos tyrimo, vykdyti tik detalieji tyrimai.
„Vertinimo tarybų aktų projektus centras rengia neįvertindamas ekonominio ir socialinio konteksto, galiojančių teritorijų planavimo dokumentų sprendinių, savivaldybių strateginių planų, teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir tai dažnu atveju iššaukia teisminius ginčus“, – rašoma Kultūros ministerijos teikime.
Anot jo, taip pat neįvertinamos paveldo objektų valdytojų galimybės užtikrinti deramą jų priežiūrą bei investuoti į tvarkybą, pritaikymo galimybės.
Mato grėsmę skaidrumui
Kultūros paveldo centro naikinimui nepritarė kelios kultūros organizacijos, tarp jų – Valstybinė kultūros paveldo komisija, „ICOMOS Lietuva“.
„ICOMOS Lietuva“ valdybos pirmininkas Dainius Elertas siūlė Vyriausybei nepriimti ir nesvarstyti pateikto projekto, nes „toks sprendimas turėtų būti priimtas tik visapusiškai jį apsvarsčius ir su visuomene išdiskutavus galimas tokio veikimo pasekmes“.
Valstybinė kultūros paveldo komisija atkreipė dėmesį, kad minėtame centre dirba paveldo objektų apskaitą vykdantys specialistai, kurių specialiųjų kompetencijų neugdo nei KPD, nei Kultūros infrastruktūros centras.
Komisijos teigimu, panaikinus centrą gali kristi kultūros paveldo apskaitos kokybė, kilti pavojus paveldo tyrimų objektyvumui, sumažės skaidrumo šiuose procesuose.
Lietuvos dailės istorikų draugija taip pat pabrėžė grėsmę skaidrumui.
Siūlomas pertvarkos modelis pažeidžia skaidrios veiklos principus.
„Siūlomas pertvarkos modelis pažeidžia skaidrios veiklos principus, kai apskaitos, tvarkybos ir kontrolės viešojo administravimo, šiuo atveju net tyrimų ir apskaitos dokumentacijos rengimo veiklos koncentruojamos vienoje viešojo administravimo institucijoje – departamente“, – teigiama jų rašte.
Pasak draugijos, sprendimas parengtas „skubotai, viešai neaptarus ir neišdiskutavus su kultūros paveldo ekspertais, mokslo bendruomene ir visuomene“.
Žada vykdyti funkcijas
Atsakydamas į šiuos priekaištus kultūros viceministras Rimantas Mikaitis teigė, kad sprendimu siekiama optimizuoti ir efektyvinti kultūros paveldo valdyseną.
Atkreipiame dėmesį, kad Kultūros paveldo centro planuojamas išskaidymas nereiškia esamos veiklos panaikinimo.
„Atkreipiame dėmesį, kad Kultūros paveldo centro planuojamas išskaidymas nereiškia esamos veiklos panaikinimo. (...) planuojama pertvarka neigiamo poveikio kultūros paveldo apsaugai nesukels, nes visos centro funkcijos bus toliau vykdomos, o ilgi, sudėtingi ir neracionalūs kultūros paveldo apskaitos procesai bus sumažinti vienoje institucijoje sutelkus visiems apskaitos proceso etapams reikalingas kompetencijas, kartu šį procesą efektyvinant ir sudarant prielaidas geresniam paveldo apsaugos administravimui“, – nurodoma viceministro pasirašytame rašte.
Kultūros paveldo centre šiuo metu dirba 67 darbuotojai.
Kultūros ministerijos duomenimis, pertvarkos metu gali būti atsisakyta iki 11 pareigybių.
Tuo metu KPD pareigybių skaičius turėtų padidėti nuo 123 iki 182, Kultūros infrastruktūros centre – nuo 50 iki 57.
Kultūros paveldo centras įkurtas 1991 metais, tuomet jis vadinosi Lietuvos kultūros paveldo mokslinis centras.
Įstaiga ne kartą struktūriškai keitėsi, bet pagrindinė jos veiklos sritis liko kultūros paveldo paieška, jo inventorizavimas, moksliniai tyrimai, teikimas įrašyti į kultūros paminklų sąrašus ar į Kultūros vertybių registrą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
R. Leonavičiūtė-Gecevičienė: Bona buvo motina, kurios nelinkėtum, bet ji užaugino stiprias asmenybes
Lenkijos karalienė ir Didžioji Lietuvos kunigaikštienė, iš Italijos kilusi Bona Sforca turėjo penkis vaikus, tačiau numylėtiniai buvo tik du – pirmagimė Izabelė ir vienintelis sūnus Žygimantas Augustas. Kitos trys jos dukros augo ...
-
Gelgaudiškio dvare jau skamba muzikiniai penktadieniai
Per Lietuvą ritasi vasaros muzikos festivalių banga, o zanavykų krašto architektūros perlu vadinamame dvare pirmąjį birželio penktadienį jau nuskambėjo pirmasis „Muzikinių penktadienių Gelgaudiškio dvare“ koncertas. ...
-
Paryžiuje esančios aikštės skverui suteiktas „Lietuvos sodų“ vardas2
Prancūzijos sostinės tarybos sprendimu Paryžiaus 17-ojo rajono Generolo Catroux (Katru) aikštėje esančiam skverui suteiktas „Lietuvos sodų“ vardas, ketvirtadienį pranešė Lietuvos Užsienio reikalų ministerija. ...
-
„Dizaino savaitė’23“ jau aštuonioliktą kartą džiugina dizaino mylėtojus ir profesionalus
Šešiuose miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Telšiuose ir Anykščiuose – vykstantis festivalis pristato gausią programą, kurioje rasite ir pramogų, ir profesinių veiklų. Pagrindinės diskusijos apie a...
-
Renkant LRT generalinį direktorių ministras siūlo keisti vertinimo tvarką9
Nacionalinio transliuotojo LRT tarybai du kartus nepavykus išrinkti įstaigos generalinio direktoriaus, kultūros ministras Simonas Kairys siūlo keisti kandidatų vertinimo tvarką. ...
-
Kultūros ministras S. Kairys sako neplanuojantis atsistatydinti21
Kultūros ministras Simonas Kairys sako planuojantis tęsti darbus ir neketinantis atsistatydinti, nepaisant prezidento raginimų Vyriausybės vadovei apsispręsti dėl kabineto narių, sukėlusių abejonių dėl išlaidų savivaldoje, atsakomybės. ...
-
Kitąmet vyksianti Dainų šventė šimtmečio proga laukia per 35 tūkst. dalyvių3
Kitų metų vasarą šimtmetį minėsianti Dainų šventė laukia per 35 tūkst. dalyvių, ji į renginį kvies su šūkiu „Kad giria žaliuotų“. ...
-
Gedimino kalnui reikia naujo keltuvo: senajam – 15 metų, neberanda atsarginių dalių18
Lietuvos simboliu laikomo Gedimino kalno Vilniuje tvarkymo darbų projektą baigs rengti įmonė „Hidroterra“, kitų metų pavasarį tikimasi pradėti tvarkyti pietrytinį šlaitą, planuojama pirkti naują keltuvą. ...
-
Geriausio aktoriaus apdovanojimą pelnęs D. Želvys: jausmas buvo geras
Klaipėdos jaunimo teatro aktorius klaipėdietis Donatas Želvys apdovanojimuose „Sidabrinė gervė 2023“ pelnė geriausio aktoriaus apdovanojimą už pagrindinį vaidmenį filme „Poetas“. Šio filmo režisieriai ir scenarijaus au...
-
Sugrįžta įsimintiniausias vasaros nuotykis – „ConTempo“ festivalis
Liepos 29–rugpjūčio 6 d. Kaune ir Kauno rajone vyks scenos menų festivalis „ConTempo“, praneša Kauno miesto savivaldybė. ...