Mirė dailininkas ir pedagogas A. P. Gužas

Klaipėdą pasiekė liūdna žinia – eidamas 80-uosius, mirė ilgametis jos kultūrinės bendruomenės narys dailininkas ir pedagogas Alfredas Petras Gužas.

P.Gužas – unikalaus likimo žmogus. Jis gimė 1933 m. rugsėjo 21 d. Rokiškio rajone, augo Kaune ir 40 metų gyveno, dirbo Klaipėdoje. Nuo 2002-ųjų buvo įsikūręs sodyboje gražiame Minijos slėnyje Budriuose su dviem meniškos sielos būtybėmis – žmona Galina ir dukra Uršule.

P.Gužas daile pradėjo domėtis jau sulaukęs brandaus amžiaus. Jo pirmosios rimtos studijos buvo Lietuvos veterinarijos akademijoje. Trejus metus jis dirbo zootechniku ir apie dailę ne tik nemąstė, bet būtų ir įsižeidęs, jei kas būtų sakęs, kad domėsis vaizdiniu menu: fotografuos, tapys paveikslus, išbandys jėgas grafikoje... Viskas vyko spontaniškai ir netikėtai, bet sėkmingai ir ryžtingai, lyg būtų kas stebuklinga lazdele pamojęs...

Būdamas visai nemeniškos profesijos žmogus, jis atvyko į Klaipėdą ir čia susipažino su dailininku R.Kunca. Jo paskatintas, P.Gužas visa savo siela bei sugebėjimais pasinėrė į kūrybą. Akvarele, tempera jis tapė peizažus, improvizavo gamtos tema ir su savo paveikslais dalyvaudavo tuo metu ruošiamose bendrose liaudies meno parodose, taip pat rengė ir asmenines kūrybos parodas, iki 1964-ųjų jų buvo net keturios.

1964 m. prasidėjo P.Gužo pedagoginė karjera. Jis daug metų (iki 1999-ųjų) dirbo prestižinėje Klaipėdos miesto K.Donelaičio vidurinėje mokykloje (dabar Vytauto Didžiojo gimnazija) piešimo ir darbų mokytoju.

1967–1977 m. P.Gužas baigė dailės pedagogikos studijas tuomečiame Lietuvos valstybiniame dailės institute. 1967 m. jis įstojo į Lietuvos liaudies meno draugiją. 1992 m. P.Gužas buvo priimtas į Lietuvos dailininkų sąjungą. Per savo kūrybinę karjerą dailininkas surengė ir dalyvavo daugiau nei 50 parodų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje – Švedijoje, Vokietijoje, Estijoje, Rusijoje, Japonijoje.

Per kelis kūrybos dešimtmečius P.Gužas išbandė savo kūrybines jėgas įvairiose vizualinės kūrybos srityse, bet žymiausia jo tapyba.

Kaip pats dailininkas yra prisipažinęs, jis nemėgo akademinio dailės mokymo metodo ir savo kūryba nuolat eksperimentavo. Jis vis ieškojo paveiksle savojo plastinio tapybinio braižo.

P.Gužas sukūrė savitą pasaulį plokštumoje, netikėtą žiūrėjimo kampą. Jis dažnai jungdavo archajiškas plastines menines išraiškos formas ir panaudodavo tapybines faktūras, maksimaliai įvairiausius spalvinius niuansus, perteikdamas gal kiek užšifruotus, bet giliai išgyventus savo jausmus. Šis dailininkas ir žiūrovus savo paveikslais verčia naujai pažvelgti į kasdienybę, būtį, asmeninį dvasinį pasaulį, kaip pastebėjo Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Laima Pačebutienė, dalydamasi įspūdžiais iš P.Gužo  tapybos parodos šios bibliotekos galerijoje 2008-ųjų pavasarį. Tai buvo bene paskutinė P.Gužo tapybos paroda Klaipėdoje...

Velionis bus pašarvotas birželio 19 d., trečiadienį, 15 val. Klaipėdoje, laidojimo namuose „Aterna“ (Taikos pr. 62). Karstas bus išneštas birželio 20 d., ketvirtadienį, 12.30 val. P.Gužas bus palaidotas Lėbartų kapinėse.



NAUJAUSI KOMENTARAI

mokine

mokine portretas
amzina tilsi nuostabiam mokytojui ir zmogui. jis buvo vienas is graziusiai mokejusiu bendrauti su mokiniais ir juos ikvepti kurti, ieskoti. o susidomejimas menu isliko iki siol...

lina

lina portretas
Buvo Mokytojas. Amžiną atilsį.

Jonas

Jonas portretas
Tapytojas iš pašaukimo - Dievo pateptasis. Liūdna, kai išeina tokie šviesūs žmonės...
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių