- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
2019-ieji paskelbti Juozo Tumo-Vaižganto metais. Ką mes žinome apie šį lietuvių rašytoją? Dauguma prisimins, kad Vaižgantas parašė knygą „Pragiedruliai“ ir kad buvo kunigas.
Daug giliau ir plačiau pažvelgti į Vaižgantą sumanė išradingų kūrėjų grupė, suburta scenaristės Liudvikos Pociūnienės. Scenaristė sako, kad jai pavyko naujo žanro filmui suburti fantastinę komandą, kuri filme „Tumo kodeksas“ prikėlė gyvą, judrų ir linksmą tarpukario Lietuvos kunigą ir rašytoją. O gal net ir maištautoją.
„Tai buvo medžiaga, su kuria jau buvo gyventa ne vienerius metus. Filmo idėja augo labai iš lėto, labai pamažu, bet jau kai subrendo, tai tiesiog sprogo”, – pasakoja L. Pociūnienė, iškapsčiusi daugybę įdomių, negirdėtų, nežinomų Juozo Tumo-Vaižganto gyvenimo epizodų, kurie jo asmenybę nuspalvino gausybe spalvų.
Toks žmogus kaip Vaižgantas šiais laikasi būtų labai stipriai marginalizuotas, nes jis negiedotų į tą dūdelę, į kurią reikia.
Užduotis suvaldyti bendrai naujo žanro idėjai sutelktus garsius aktorius teko muzikantui, kompozitoriui ir režisieriui Eimantui Belickui. Siekdami autentikos, kūrėjai susidūrė su galvosūkiu: kaip anuomet kalbėjo Tumas-Vaižgantas? Taisyklingai lietuviškai ar tarmiškai?
Juozą Tumą vaidinantis Ramūnas Cicėnas įsitikinęs, kad kunigas ėjo prieš srovę. Buvo nesisteminis, maištininkas: „Toks žmogus kaip Vaižgantas šiais laikasi būtų labai stipriai marginalizuotas, nes jis negiedotų į tą dūdelę, į kurią reikia”, – sako Ramūnas Cicėnas.
Filme „Tumo kodeksas“ iškart sutiko vaidinti ir Rolandas Kazlas, kuriam teko nelengvas vaidmuo: įkūnyti nepriklausomybės akto signatarą Petrą Klimą, įsigilinti į politiko literatūrinį lobyną – lietuvių tautos etnografinius, istorinius, lingvistinius tyrinėjimus, vadovėlius vaikams.
„Besigilinant į tokių žmonių, kaip Juozas Tumas-Vaižgantas, Petras Klimas likimus, nustebau, kokios tai buvo vidinės kultūros žmonės, kokio aukšto intelekto, erudicijos. Petro Klimo veiklos diapazonas tiesiog stulbinantis: jis ir teisininkas, ir diplomatas, ir ministras, žmogus, rašęs vadovėlius, istorines knygas, buvo tremtas…Kokie gražūs žmonės stovėjo prie valstybės kūrimo ištakų…” – svarsto Rolandas Kazlas.
Tiek R. Kazlas, tiek kiti kūrybinės grupės nariai pastebi, kad Vaižgantas ir jo bendražygiai buvo kitokie nei mes. Šiandien, kai Lietuvos taũtos, partijos, skirtingų pažiūrų žmonės sunkiai gali rast sutarimą, mums visiems, pasak filmo kūrėjų, iš šių vyrų reiktų pasimokyti bendravimo kultūros.
„Dvikova gali būt labai garbinga dvikova, neniekinant, nežeminant vienas kito. Kiekvienas turi savo požiūrį, ir kiekvienas gerbia kito požiūrį”, – pastebi aktorius.
Tumas Vaižgantas sugrįžta. Ir atneša didelę šviesą.
Įdomiausius Juozo Tumo Vaižganto gyvenimo epizodus, išgyventus garsių aktorių ir kūrėjų, kviečiame žiūrėti sekmadienį 12 val. per LRT PLIUS ir LRT.LT.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prasideda 18-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis
18-ąjį kartą trečiadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. ...
-
Birutis su 27 ES šalių kolegomis išreiškė paramą programai „Kūrybiška Europa“
Kultūros ministras Šarūnas Birutis kartu su kitų 27-ių Europos Sąjungos (ES) šalių kultūros ministrais laišku kreipėsi į Europos Komisiją (EK). Jame ministrai išreiškė paramą programai „Kūrybiška Eur...
-
Kūrėjas įamžina istoriją: skulptūra turi būti šilta, artima žmogui1
Kaune gimęs ir ten mokslus baigęs skulptorius Gintautas Jonkus save laiko klaipėdiečiu. Čia kūrėjas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį, čia jis savo darbais įamžina Klaipėdos istoriją ir jos žmones. Skulptoriaus darbų, skirtų svarbiems &sc...
-
Istorija ir interpretacija: kaip atrodė baltų kariai?2
Vytauto Didžiojo karo muziejuje vykstančioje parodoje „Drąsos gijos“ galima išvysti rekonstruotų karinių uniformų, kurios dėvėtos VI–XX a. Tarp eksponatų – ir pagal Taurapilio pilkapio radinius atkurti apdarai, leižiant...
-
Rašytojų sąjungos leidykla skelbia 2025 metų „Pirmosios knygos“ konkursą
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla kviečia kiekvieną rašantįjį išbandyti savo kūrybines jėgas – dalyvauti konkurse ir dar šiemet išleisti savo pirmąją knygą. ...
-
Mirė aktorius Sergejus Zinovjevas
Sekmadienį, eidamas 70-uosius metus, mirė Vilniaus senojo teatro (VST) aktorius Sergejus Zinovjevas. Šia žinia VST pasidalino socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. ...
-
Prezidentas: Tolminkiemis ir Donelaičio muziejus su rusų kultūra neturi nieko bendro1
Rusijai Tolminkiemyje, Kaliningrado srityje, pervadinus lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio muziejų, prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad ši vieta su rusų kultūra neturi nieko bendro. ...
-
Lietuva neturi ambicijos tirti savo istoriją?2
Nors Vilniaus Katedroje rastas istorinis karalių lobis, istorikai konstatuoja liūdnoką realybę: panašių radinių būtų daugiau, bet Lietuva neturi ambicijos tirti valstybės istoriją. Apie šią savaitę parodytas karalių karūnas žinota ...
-
Aktorius Sigitas Jakubauskas išlydėtas į paskutinę kelionę2
Sekmadienį ištartas paskutinis „sudie“ aktoriui Sigitui Jakubauskui. ...
-
Kada žmonės galės pamatyti arkikatedros požemiuose rastas vertybes?2
Vilniaus arkikatedros rūsyje rastos trijų valdovų laidojimo insignijos bus įrašytos į Kultūros vertybių registrą. ...