- Elvina Baužaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vasaris Lietuvos kultūros lauko dalyviams savaime asocijuojasi su Tarptautine Vilniaus knygų muge. Šiemetės, 24-osios, Vilniaus knygų mugės šūkis – poeto Henriko Radausko eilėraščio „Pasaka“ baigiamoji eilutė: „Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu“. Filosofiškai talpios ištarties akivaizdoje norisi mąstyti, kalbėti apie pasaką.
Žvalgant šių laikų autorių pasakinę kūrybą, verta aktualizuoti rašytojos Akvilinos Cicėnaitės 2023-aisiais išleistą knygą „Jūrų žvaigždė, kuri ieškojo širdies“ (redaktorės Danguolė Šakavičiūtė, Edita Šatkauskienė; dizainerė Jūratė Šatūnė; meninė redaktorė Kristina Karklė; iliustratorė Reda Tomingas).
Autorė išties produktyvi – daugmaž nuosekliai kas dveji treji metai pasirodo nauja knyga. Kiekviena jų su(si)laukia tiek skaitytojų dėmesio, pripažinimo, tiek literatūros kritikų įvertinimo, tai byloja nominacijų gausa. Devynetą romanų paaugliams ir suaugusiesiems parašiusi prozininkė 2023-iaisiais prakalbo ir jauniausiojo amžiaus skaitytojams – vaikams, tad apie ką ir kaip pasakoja A. Cicėnaitė kūrinyje „Jūrų žvaigždė, kuri ieškojo širdies“?
„Jūrų žvaigždė Citrinukė gimė Koralų jūroje rugsėjo naktį [...]. Naujagimė ji atrodė it mažytis želė trupinėlis, kurio negalėjai įžiūrėti gelmėse. Kai ūgtelėjo, dėl spalvos ją praminė Citrinuke – taip ryškiai spindėjo vandenyje, kad naktį galėjai supainioti su dangaus žvaigždėmis, švytinčiomis virš tamsių jūros bangų.
– Kada aš užaugsiu ir galėsiu keliauti? – vis klausinėdavo Citrinukė mamos.
– Jau greitai, tik luktelėk mažumėlę, – atsakydavo mama. – Nepamiršk, kad mes, jūrų žvaigždės, esame pačios geriausios, gražiausios ir nuostabiausios jūrų būtybės, tik labai jau trapios!
[...] vos tik sustiprėjo penkios į spindulius panašios jos rankos, Citrinukė luktelėjo, kol mama užsnūs, ir vogčia išsigavo pasižvalgyti po gelmes. Aptikusi šiltą jūros srovę leidosi nešama tol, kol besidairydama į spalvingus koralus maloniai užsnūdo.“ (p. 4–5)
Taip jūros žvaigždės istoriją pradeda autorė; o Citrinukės kelionė prasideda, kai, pabudinta plekšnės Matildos, Citrinukė, kaip mokyta mamos, prisistačiusi esanti jūrų žvaigždė – pati geriausia, gražiausia ir nuostabiausia jūrų būtybė, išgirsta: „Jūs, jūrų žvaigždės, esate savotiški padarai: nei krabai, nei žuvys, nei pelekų, nei žiaunų... O svarbiausia – kaip gali pasivadinti pačia geriausia jūrų būtybe, jeigu neturi širdies?“ (p. 6)
Citrinukė sužino, kad širdis yra svarbiausia kūno dalis, jos tvinksėjimas yra gyvybė, o be širdies tiesiog neįmanoma būti gerai.
Jūros gyventojai susiduria su autorės tiesiogiai neįvardyta, paties skaitytojo supratimui palikta žmogaus (ap)raiška, viena jų – klastingi tinklai.
„[...] tu priglausk ranką prie krūtinės, ana ten, per patį vidurį. Ir įsiklausyk. Ar ką girdi? [...] Jei neturi tvinksinčios širdies, vadinasi, esi beširdė! Vadinasi, negali būti ir geriausia jūrų būtybė!“ (p. 7) – rėžte rėžė storžieviško būdo, tačiau labai išsimokslinusi, žymia rašytoja besiruošianti tapti plekšnė Matilda. Galiausiai jai pagaila Citrinukės, tad papasakoja jūrų žvaigždei apie mėlynąjį banginį: „[...] močiutė kadaise pasakojo, kad toli toli, pačioj giliausioj jūros gilybėj, tamsiausioj jūros tamsybėj, gyvena senut seniausias mėlynasis banginis. Jis toks senas, kad net savo vardo neatsimena. Bet sakoma, kad jis žinąs viską. Jeigu jį rastum – atsakytų į tavo klausimą. [...] Reikia plaukti į piečiausius Koralų jūros pietus. Tada leistis vis gilyn ir gilyn, į tamsiausią jūros tamsybę. Kai tik pajusi, kad vanduo toks tamsus, jog rodosi neperregima tirštuma, kai tik išgirsi melodiją, nuo kurios kūnu nuvilnys šiurpuliukai – suprasi, kad mėlynasis banginis visai šalia. Jis dieną naktį niūniuoja liūdniausią jūros melodiją.“ (p. 8)
Jūrų žvaigždė nė kiek neišsigąsta plekšnės perspėjimo, kad tai labai tolima kelionė, kurioje tyko grobuonių spąstai: „Citrinukė tik mostelėjo visomis savo rankomis. Žinoma, ji nenorėjo, kad mama jaudintųsi, jei ji ilgai neparsiras. Bijojo ir nerti į giliausią gilybę ieškodama senut seniausio mėlynojo banginio. Bet jau geriau plaukti į nežinią, nei žinoti, kad neturi širdies.“ (p. 9)
Citrinukė pasikviečia Matildą keliauti drauge, nors šioji dedasi nenorinti, tačiau susivilioja galimybe pažinti jūrų pasaulį. Juk tai praverstų jai, kaip rašytojai, galbūt rastųsi istorija knygai...
Štai ir prasideda Citrinukės kelionė ieškoti širdies. Drauge su plekšne Matilda ir kitais sutinkamais jūros gyventojais Citrinukė atranda įstabų vandens gelmių gyvenimą, kuriame knibžda būriai skraiduolių žuvelių, spalvingiausių koralų kolonijos, akyse tiesiog visur mirgėte mirganti gyvybė, „milžiniška ar vos matoma akiai“. (p. 10)
Pirmiausia Citrinukė sutinka ryklį Vytautą, pravarde Baisusis. Kaip ir dera, iš pradžių ji sustingsta iš baimės, tačiau ryklys nė neketina Citrinukės suėsti, nes jūrų žvaigždė – neskani. Nugalėjusi išankstinį požiūrį, kad rykliai yra grobuonys, žvaigždelė Vytautui iš tarpdančio ištraukia įstrigusį moliuską ir jie susidraugauja.
Jau trise keliaudami ieškoti mėlynojo banginio, susitinka jūrų ežį Pūkį, kuris, išvydęs Citrinukę, išsigąsta ir, iškėlęs baltutėlę kriauklę, prašosi paliekamas gyvas. Nors širdies ir neturi, jūrų žvaigždė ežį Pūkį palieka gyvą, pasikalbėję apie horoskopus, jau keturiese ant ryklio keteros keliauja tolyn.
A. Cicėnaitės parašytoje istorijoje jūros gyventojai patiria „nežuvišką nuovargį“ ir susiduria su autorės tiesiogiai neįvardyta, paties skaitytojo supratimui palikta žmogaus (ap)raiška, viena jų – klastingi tinklai, kuriuose įsipainiojusi begalė tos įstabios vandens pasaulio gyvybės.
„Ryklys Vytautas su draugais pasisuko ir jau norėjo sprukti, bet staiga iš tinklų pasigirdo šauksmas:
– Padėkit! Padėkit!
Tai maldavo aštuonkojė Karolina, mat įsipainiojo į tinklus ir negalėjo ištrūkti.
Plauk tik, kol patys neįkliuvom! – suklykė plekšnė Matilda. – Žiū, tinklai taip spustelės, kad iš mūsų teliks žuvų taukai!“ (p. 21)
Bailusis jūrų ežys Pūkis, kaip ir plekšnė Matilda, neketino gelbėti įkliuvusiųjų, ryklys Vytautas kiek dvejojo, o Citrinukė tuo metu kuo skubiausiai puolė padėti. Vos atsipeikėjusi iš išgąsčio aštuonkojė Karolina ištarė:
„Ačiū už išgelbėtą gyvybę, geroji jūrų žvaigžde. Tavo širdis auksinė.“ (p. 21)
Galiausiai bičiuliai jau visi drauge sudraskė tinklus, iš kurių pasipylė spalvingiausios žuvys.
„Priviso jūroj tų pažįstamų, tuoj neliks ko ėsti“ (p. 21) – tai ryklio Vytauto žodžiai, kurie leidžia manyti, kad Baisusis, įgijęs draugų ar, jo teigimu, pažįstamų, ima kitaip žiūrėti į aplinkinius, o galbūt aplinkiniai iš tiesų klaidingai visada žvelgė į jį.
Ši rašytojos keliskart ryklio nasrais pakartojama frazė – viena esmingiausių, aktualizuojanti stereotipų gajumą, kuris vis dėlto neretai dar tebetrukdo bendrauti vieniems su kitais, tačiau, jeigu leidžiamasi į asmeninį santykį, stereotipai griūva ir užsimezga įstabiai unikalus autentiškas ryšys tarp jūros gyventojų ar žmonių, veikiausiai visų socialių būtybių.
Tuo šioje kelionėje įsitikina plekšnė Matilda, kurią galima traktuoti kaip autorės sukurtą savo pačios prototipą; būtent ši veikėja ir „parašė“ Citrinukės istoriją, ją ir kiekvieną sutiktąjį informatyviai įvardydama lotyniškuoju rūšiniu pavadinimu, nurodydama esmines savybes. Netikslinga papasakoti visą Citrinukės istoriją, daug įdomiau ir prasmingiau pačiam skaitytojui pabaigti kelionę ir sužinoti, kas iš tikrųjų yra širdis, kur jos reikia ieškoti.
A. Cicėnaitė žodinga kalba, meistriškai žaisdama ištartimis, patraukliai pagaviai papasakoja giliaprasmę jūrų žvaigždės iniciacijos kelionę, kurią lygiaverčiai reikšmingai vizualiai perteikia iliustratorė R. Tomingas. „Svarbiausia – ne tai, kas tavo krūtinėje, o tavo žodžiai ir veiksmai“ (p. 29) – mėlynojo banginio žodžių akivaizdoje kviestina tikėti pasaka ir pasauliu.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ant mirties slenksčio balansavęs Valentinas Masalskis: atsitiktinumų gyvenime nėra6
Panevėžyje žinomas Lietuvos aktorius ir režisierius Valentinas Masalskis, statydamas spektaklį Juozo Miltinio dramos teatre, netikėtai atsidūrė realaus ligonio vaidmenyje. Menininkas sutiko viešai pasidalinti istorija apie užslėptą sveikatos ...
-
Valstybės kontrolierius: sudėtinga užtikrinti UNESCO vertybių priežiūrą
Atlikus auditą paaiškėjo, kad Lietuvoje nesilaikoma kai kurių tarptautinių reikalavimų, siekiant apsaugoti UNESCO vertybes. Valstybės kontrolieriaus teigimu, komunikacijos trūkumas, neatliekamas poveikio paveldui vertinimas bei tikslių duomen...
-
2025-ieji – Čiurlionio, Baroko literatūros ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metai
Siekiant pažymėti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, Seimas 2025-uosius metus yra paskelbęs šio kompozitoriaus, dailininko metais. Šios sukakties proga taip pat priimtas sprendimas nuo ateinančių metų pradžios Vi...
-
Sausį planuojama skelbti naują konkursą į Kalbos inspekcijos vadovo pareigas
Sausį planuojama skelbti naują konkursą Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo pareigoms eiti. ...
-
Obelynės sodyboje Kūčių vakarą vyks eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės9
Tado Ivanausko Obelynės sodyboje antradienio vakarą vyks penktus metus iš eilės rengiama eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės. ...
-
Mirė rašytojas ir vertėjas Četrauskas1
Eidamas 81-uosius pirmadienį mirė Lietuvos rašytojas ir vertėjas Teodoras Četrauskas. ...
-
Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Dolinskui1
Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas &n...
-
Romoje netrukus prasidės šventieji Jubiliejaus metai
Popiežius Pranciškus antradienį oficialiai pradės 2025-uosius Šventuosius metus, atgaivindamas seną bažnytinę tradiciją, skatinančią tikinčiųjų piligrimines keliones į Romą. ...
-
Kalėdinių giesmių festivalis Klaipėdoje: giedokime Lietuvą iš širdies į širdį
Gruodžio 28 d. Klaipėdos miesto chorinė bendrija „Aukuras“ kartu su Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčia organizuoja tradicinį Vakarų Lietuvos krašto bažnytinių chorų Kalėdinių giesmių festivalį. ...
-
Žagarėje vėl kvepia meduoliais: iškeptos net penkios pilys
Žagarės regioninio parko lankytojų centro meduolių pasaka nukelia atgal į praeitį, XIII amžių. Ant piliakalnių ten stūkso net penkios iš sausainių sulipdytos to amžiaus pilys. ...