Senoje viduramžių pilyje, kurioje įsikūręs Trakų istorijos muziejus, gyvenimas virte verda. Šešiasdešimtąjį gimtadienį muziejus pasitinka su naujovėmis ir staigmenomis, į populiarų traukos objektą greičiausiai paviliosiančiomis ir tuos, kurie paprastai vengia ekspozicijų salių.
Viena tokių staigmenų - paroda "Ukrainos auksas: nuo skitų iki šių dienų". Kelių tūkstančių metų senumo eksponatų vertė skaičiuojama milijonais eurų.
Auksinis jubiliejaus akcentas
Per Europą ir Ameriką keliaujanti paroda surengta bendradarbiaujant su Kanados korporacija "Tamoikins Museum - Tamoikins Inc.", remiant Ukrainos ambasadai Lietuvoje.
Rugsėjo viduryje iš Trakų skitų auksas iškeliaus į Paryžių, o 2009-aisiais kolekcija bus rodoma Amerikoje. Priežasčių susidomėti šia paroda - daugiau nei pakankamai. Tai pirmoji galimybė Lietuvoje pamatyti dabartinės Ukrainos teritorijoje gyvenusių skitų, Krymo hunų, gotų, kitų senovės tautų aukso dirbinių kolekciją. Paroda traukia ir todėl, kad mūsų šalies teritorijoje aukso dirbinių randama labai retai. Pats auksas yra ypatingas metalas: jo neveikia korozija, aukso dirbiniai puikiai išsilaiko tūkstančius metų.
Ekspoziciją sudaro dvi dalys: šiuolaikiniai ir senoviniai dirbiniai. Archeologijos, istorijos, kultūros požiūriais vertingoje senojoje kolekcijoje - per 300 antikinių ir viduramžių juvelyrinių dirbinių, monetų, sidabrinių ir auksinių indų, kitų įdomių eksponatų. Plačiai pristatomi senoviniai papuošalai: žiedai, segės, karoliai, skardelės-antsiuvai, sagos, pakabukai, auskarai, ritualinės veido plokštelės.
Brangiau už milijonus
Dviejose muziejaus salėse išdėstyta ekspozicija apdrausta 69 mln. eurų. Sklando juokeliai, kad už vieną šios parodos eksponatą galima nupirkti visą kaimą, o už visus - Trakus.
Korporacijos viceprezidentas, vienas šios kolekcijos savininkų Michailas Tomoikinas, teigė: kolekcija jam kur kas brangesnė nei įvardytieji milijonai. Tai ne tik iš tėvų ir senelių perimtos vertybės. Kolekcijos tvarkymas, kaupimas, rūpestis jos įteisinimu ir likimu, pastangos supažindinti su ja pasaulį tapo svarbiausiu jo gyvenimo tikslu.
Brangiausi senosios kolekcijos eksponatai - beveik 9 mln. eurų kainuojantis ritualinis papuošalas iš pirmųjų mūsų eros amžių, per 6 mln. eurų vertinamas auksinis ragas su Dionizo galva, datuojamas IV a. prieš Kristų, sveriantis 165 g. To paties amžiaus gyvatės pavidalo auksinė apyrankė, įkainota beveik 3,5 mln. eurų. Kitų eksponatų kainos svyruoja nuo kelių dešimčių tūkstančių iki milijono eurų.
Šiuolaikinę Ukrainos juvelyriką reprezentuoja pripažintų meistrų Jurijaus Beliko, Nikolajaus ir Zinaidos Vaznyj, Viačeslavo Malejevo darbai. Daugelis jų taip pat vertinami milijoninėmis sumomis - pagaminti iš itin aukštos prabos aukso ir sidabro, puošti brangakmeniais. Jų sukurti papuošalai, kompozicijos netrunka susirasti šeimininkus, jų trokšta šiuolaikinio pasaulio garsenybės ir didžiūnai, kuriems keli, keliolika ar keliasdešimt milijonų eurų nėra neįveikiama kliūtis.
Kolekcininkai nebuvo vertinami
Paroda įvardijama kaip svarbus Lietuvos ir Ukrainos kultūrinio gyvenimo faktas. Ukrainoje surengti tokios parodos nepavyko - rengėjai teigia neįveikę biurokratijos ir korupcijos barjerų. M.Tamoikinas stebėjosi, kad su Lietuvos partneriais derybos dėl bendro projekto užtruko vos kelias minutes. Pasak jo, tai ne mažiau unikalu, negu pati kolekcija.
Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas akcentavo privačių kolekcijų svarbą saugant ir puoselėjant istorinę atmintį. "Privačių kolekcininkų dėka išlieka įvairių vertybių, vėliau jos eksponuojamos muziejuose, kur jomis gėrisi žmonės. Toks supratimas buvo ne visada - sovietmečiu kolekcininkas iš anksto buvo laikomas didžiausiu nusikaltėliu. Ukrainoje ši problema tebėra neišspręsta", - tvirtino V.Poviliūnas.
Tarptautinės korporacijos veikla
Tarptautinė korporacija "Tamoikins Museum - Tamoikin Inc.", susikūrusi iš kelių kompanijų ir privataus muziejaus Kanadoje, turi padalinius Lietuvoje, Rusijoje, Ukrainoje ir Gambijoje. Korporacijos veikla susijusi su muziejais ir kolekcionavimu, tyrinėjimais, legalizacijos, ženklinimo ir kolekcionavimo objektų vertinimu. Korporacija yra sukūrusi moksliškai pagrįstą antikvarinių daiktų vertės nustatymo metodiką, remiantis ja apskaičiuota ir parodos eksponatų vertė.
Tamoikinų muziejaus ištakos siekia XIX a. pabaigą. Susigiminiavusios septynios įtakingos šeimos, tarp jų - Tamoikinai - ėmė kaupti senovinius namų apyvokos, juvelyrinius ir tapybos darbus. XX a. pradžioje išblaškyti po skirtingus pasaulio kraštus didelės giminės nariai išsaugojo didelę dalį giminės kolekcijos, kurią J.S.Tamoikinas (1932-1993) sutelkė į muziejų. Paveldėtojai tęsia jo darbus.
"Ukrainos auksas: nuo skitų iki šių dienų" yra antroji paroda, surengta muziejui bendradarbiaujant su "Tamoikins Museum - Tamoikins Inc.". Pirmoji Trakų salos pilyje veikė pernai - eksponuoti unikalūs antikvariniai šaltieji ginklai, ikonos ir retos knygos.
Trakų istorijos muziejus
Tai trys pilys: Salos, Pusiasalio ir Medininkų; Domininkonų vienuolynas ir karaimų etnografinė sodyba.
Fonduose saugoma per 280 tūkst. vertingų eksponatų.
350 tūkst. lankytojų kasmet.
Puoselėjamos gyvosios istorijos tradicijos, plėtojama kultūrinė ir edukacinė veikla.
Naujausi komentarai