- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kaip paskatinti vaikus daugiau laiko leisti lauke? O ką ten veikti, jei oras ir vėl bus subjuręs? Kaip parodyti savo atžaloms arba mokiniams, kiek daug galima išmokti būnant gryname ore? Edukologė ir lauko veiklų entuziastė Lina Bakšytė rado ne vieną būdą sukelti mažųjų susidomėjimą lauko pramogomis.
Smagūs lauko nuotykiai
Naujoje leidyklos "Šviesa" išleistoje knygoje "Kur nuklydo panagiukai?" L.Bakšytė linksmai ir įkvepiančiai dalijasi išbandytomis idėjomis, kaip linksmai ir naudingai praleisti laiką su vaikais lauke. Debiutine knyga autorė siekia paskatinti drąsiau naudoti lauko erdvę vaikų ugdymui.
"Kur nuklydo panagiukai?" – tai mažylių gebėjimus ugdanti lauko nuotykių knyga. Pagrindinis veikėjas berniukas Benas, ieškodamas pasprukusių panagiukų, kviečia lavinti pažinimo ir gamtos patirtines veiklas, atrasti kūrybišką mokymąsi žaidimų aikštelėje, daržo lysvėje ar miško apsuptyje.
Panagiukai – tai miško slapukai, kuriuos mato tik vaikai, nes vyresnieji jau per daug suaugę. Jie slepiasi ten, kur labiausiai mėgsta landžioti mažieji – purvynuose, krūmuose, o kartais – net ir namuose.
Reikia daugiau laisvės
"Žaidimų aikštelėje dažnai matau įsitempusius, nuolat savo atžalas kontroliuojančius tėvus, kurie prižiūri, kad vaikai kažkur neįliptų, neišsiteptų. Jiems reikia daugiau laisvės ir galimybės būti savarankiškiems. Rekomenduočiau tėvams atsipalaiduoti ir leistis į žaidimus kartu su atžalomis. Kai tėvai pajus buvimo lauke naudą, atlaidžiau žvelgs ir į vaiko išdaigas. Be to, toks bendravimas padeda formuoti glaudesnį ryšį su vaikais", – teigia L.Bakšytė.
Autorė siūlo idėjų, kaip gamtoje ne tik žaisti, bet ir išnaudoti jos galimybes mokymuisi, pavyzdžiui, rasti abėcėlę medžių šakose ar net matematiką smėlio dėžėje.
Knygoje taip pat gausu įvairiausių vaikams patrauklių užduočių ir gamtos eksperimentų, kuriuos paprasta pritaikyti ir miesto aplinkoje. Kiekviena knygos užduotis pažymėta ženklais, rodančiais, kokius vaiko gebėjimus ir įgūdžius ji labiausiai ugdo – komunikavimo, bendravimo ar kalbėjimo. Knygelės idėjas kasdienėje veikloje gali puikiai pritaikyti tėveliai, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogai bei net pradinių klasių mokytojai.
Kai gimė Benas, teko mokytis gyventi tartum iš naujo. Jis ramiausiai jausdavosi, kada su juo nešynėje eidavau pasivaikščioti į lauką.
Kūrė savo sūnui
L.Bakšytė pasakoja, kad augindama šešerių metų sūnų pastebėjo, jog lauko erdvėje vaikai jaučiasi daug laisviau nei uždaroje aplinkoje: "Gimus sūnui viskas vertėsi aukštyn kojomis, teko keisti nusistovėjusį gyvenimo būdą. Anksčiau rengiau įvairius projektus, tekdavo ir savaitgaliais likti darbe, taigi dėl skubos ir nuolatinio buvimo biuro patalpose net nepatirdavau metų kaitos. Tačiau kai gimė Benas, teko mokytis gyventi tartum iš naujo. Jis ramiausiai jausdavosi, kada su juo nešynėje eidavau pasivaikščioti į lauką. Todėl ilgainiui vis labiau domėjausi lauko veiklomis."
Paskatinta sodininkavimo, netrukus ji ėmė vadovauti "Žalios pėdos" projektui, kviečiančiam ugdyti kūrybingą ir atsakingą jaunąją kartą. Per šį laiką sukaupta patirtis subrandino idėją parašyti knygą, raginančią rūpintis mus supančia aplinka. O įkvėpimo rašyti suteikė autorės sūnus: "Knygą kūriau savo sūnui, nes būtent iš mūsų bendrų žaidimų ir jo fantazijos ji ir gimė. Jis yra aistringiausias skaitytojas, atsiverčiantis ją kiekvieną vakarą."
Atradimų erdvė
Pirmąją savo knygą pristatanti L.Bakšytė atskleidė, kad sunkiausia buvo išgryninti, kokį būdą pasitelkti, kad į veiklą gamtoje būtų galima įtraukti ir suaugusįjį, ir mažylį.
"Nusprendėme pateikti vieną dalį, kuri būtų įdomi vaikui, o kitoje pasidalyti konkrečiais veiklų pasiūlymais, naudingais suaugusiesiems", – apie rastus sprendimus kalbėjo pašnekovė.
"Gamta – tai erdvė nesibaigiantiems atradimams. Ji suteikia daug vietos vaiko fantazijai ir kūrybiškumui, padeda atskleisti jo savarankiškumą. Be to, lauko erdvė neįpareigoja. Norint įgyvendinti ugdomąsias veiklas, nereikia kruopščiai planuoti ar pirkti daugybės priemonių. Kieme ar sode vaikai gali atsiverti ir nevaržomi rinktis jiems patinkančias veiklas bei lengvai jas keisti nuo kūrybiškų smėlio žaidynių iki judraus šėliojimo gaudynių. Gamta yra dinamiška ir turi terapinį poveikį, leidžia lengvai eksperimentuoti ir greičiau lavinti pojūčius", – pasakoja L.Bakšytė.
Paklausta, kokių komentarų norėtų sulaukti iš perskaičiusių knygą vaikų ir suaugusiųjų, autorė nusijuokia: "Įdomiausia būtų sužinoti, ar mažiesiems knygos gerbėjams vis dėlto pavyko rasti panagiukus."
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarp Kultūros ministerijos premijų laureatų – režisierė Y. Ross, prodiuserė U. Kim
Sapiegų rūmuose Vilniuje ketvirtadienio vakarą apdovanoti šių metų Kultūros ministerijos premijų laureatai, tarp jų – teatro režisierė Yana Ross, kino prodiuserė Uljana Kim ir buvęs ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas. ...
-
Pirmą knygą išleidusi G. Gudelytė: Brazilijoje jaučiuosi kaip medis, kuris moko gėles apie karą
Greta Gudelytė, laimėjusi šių metų Pirmosios knygos konkursą (rengia Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) ir išleidusi savo pirmąją prozos knygą „Žiemojimas su mirusiais“, daugiau yra žinoma teatro pasaulyje –...
-
Šokiu – apie prūsų vadą ir išlikimą
Daugybės žmonių primiršta didžiojo prūsų sukilimo vado Herkaus Manto istorija, pasirodo, būtent šiuo metu yra itin aktuali. Apie tai kalba naujausiam Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baletui „Legenda“ muziką sukūręs l...
-
Menas, drąsinantis išvalyti gyvenimo peizažą nuo svetimkūnių
Norint pagyti iš toksiškų santykių, reikia pripažinti senus randus ir savo jausmus, kurie ilgai buvo užkasti, sako menininkė Akvilė Linkevičienė, šiemet įsijungusi į labdaros ir paramos fondo „Frida“ organizuojamo &bd...
-
Š. Birutis apie S. Nėries gatvių pervadinimą: menininkai nėra politikai13
Kandidatas į kultūros ministras socialdemokratas Šarūnas Birutis kritikuoja Desovietizacijos komisijos ir Genocido centro direktoriaus sprendimus pervadinti Salomėjos Nėries vardo gatves, nukelti jos paminklą. ...
-
Sapiegų rūmuose bus įteiktos Kultūros ministerijos premijos
Sapiegų rūmuose Vilniuje ketvirtadienį bus apdovanoti šių metų Kultūros ministerijos premijų laureatai. ...
-
Sujungė ypatinga šventė
Žemaitijos ir Klaipėdos krašto paribyje esančiuose Doviluose etnokultūros centro darbuotojai puoselėja abiejų kultūrų palikimą. Taip minint evangelikų liuteronų šventę „Amžinybės sekmadienis“ prisimintos ir ikikrik&scaro...
-
Tarp pretendentų į nacionalines premijas – M. Drėmaitė, M. Kavtaradzė, A. Kėleris
Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė sąrašą 12-os kūrėjų, kurie pretenduoja gauti šių metų nacionalines premijas. ...
-
Kitąmet planuojama steigti vardines M. K. Čiurlionio stipendijas, paskatas restauratoriams
Lietuvos kūrėjo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio palikimą tyrinėjantiems ir patiems kuriantiems magistrantūros studentams nuo kitų metų planuojama skirti vardines stipendijas, trečiadienį pranešė Vyriausybė. ...
-
Parodoje – roboto atspausdintas porcelianas3
„Nors darbus sukūrė robotas, kūrybinis procesas reikalavo žmogiškos širdies“, – sako šiuolaikinės keramikos kūrėjas dr. Rokas Dovydėnas. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje pristatoma jo 3D molio spausdintu...