- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Niujorko aukcione bus parduodamas 1,5 mln. JAV dolerių (1,3 mln. eurų) vertinamas Alberto Einsteino (Alberto Einšteino) ranka parašytas laiškas, kuriame mokslininkas išdėstė savo mintis apie Dievą, religiją ir gyvenimo prasmės paieškas, trečiadienį paskelbė aukciono namai „Christie's“.
Šį laišką legendinis fizikas vokiškai parašė vokiečių filosofui Ericui Gutkindui (Erikui Gutkindui) Naujojo Džersio Prinstono mieste 1955-aisiais, likus metams iki savo mirties.
„Žodis „Dievas“ man nereiškia nieko, išskyrus žmogaus silpnumo apraišką ir padarinį, o Bibliją – pagarbos vertų, bet vis tiek gana primityvių legendų rinkinį“, – rašo mokslininkas, geriausiai žinomas dėl savo paskelbtos reliatyvumo teorijos.
„Jokia interpretacija, kad kokia subtili ji bebūtų, negali pakeisti (mano nuomonės) apie tai“, – pridūrė įžymus fizikas, kurio vardas tapo genialumo sinonimu.
Pusantro puslapio apimties laiškas keliaus į aukcioną gruodžio 4-ąją ir, kaip prognozuoja aukcionų namai „Christie's“, bus parduotas už 1–1,5 mln. dolerių.
Pasak aukcionų namų, laiškas anksčiau buvo parduotas per 2008-aisiais surengtas varžytines ir tąsyk buvo nupirktas vieno privataus kolekcionieriaus už 404 tūkst. dolerių (350 tūkst. eurų).
„Tai yra vienas aiškiausių pareiškimų diskusijoje apie religiją ir mokslą“, – teigė „Christie's“ vyriausiais knygų ir rankraščių specialistas Peteris Klarnetas (Piteris Klarnetas).
A. Einsteinas, sekuliarių pažiūrų žydo aškenazio sūnus, buvo priverstas bėgti iš Vokietijos, kai į valdžią atėjo Adolfas Hitleris. Mokslininkas negailėjo kritikos ir judaizmui.
„Neiškraipytą žydų religiją, kaip ir visas kitas, laikau primityvių prietarų įsikūnijimu“, – rašo jis E. Gutkindui.
„Na, o žydų tauta, kuriai mielai priklausau ir prie kurios mentaliteto esu tvirtai pririštas, mano nuomone, vis tiek vienaip ar kitaip neišsiskiria savo kilnumu iš kitų žmonių“, - pridūrė A. Einsteinas.
„Mano patirtis rodo, kad jie iš tikrųjų nėra geresni už kitas žmonių grupes, net jeigu jie apsaugoti nuo blogiausių ekscesų, nes neturi valdžios. Kitais atžvilgiais neįžvelgiu juose jokio „išskirtinumo“, – pažymi mokslininkas.
Pernai spalį Jeruzalėje surengtame aukcione už 1,56 mln. dolerių (1,35 mln. eurų) buvo parduotas raštelis, kuriame garsusis fizikas trumpai apibūdina savo teoriją, kaip gyventi laimingai, informavo aukcionų namai „Winner's“.
„Nors aukcionuose Einsteino laiškų ir rankraščių pasirodo gana dažnai, labai reikšmingų ir svarbių - tikrai ne“, – sakė P. Klarnetas.
„Plačiąja prasme jis panašus į 1939-ųjų Einsteino laišką (JAV prezidentui Franklinui Rooseveltui, Franklinui Ruzveltui), kuriame jis perspėja apie vokiečių mėginimus pagaminti (atominę) bombą. Mes jį 2002-aisiais pardavėme už 2 mln. dolerių (1,74 mln. eurų)", – pridūrė ekspertas.
Anot „Christie's“, A. Einsteino laiškas apie Dievą jau anksčiau buvo eksponuojamas Šanchajuje. Nuo lapkričio 30-osios iki gruodžio 3-osios jis bus rodomas publikai Niujorke.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa1
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Jaunieji muzikos lyderiai išpildys svajonę groti su orkestru2
„Užlipusi ant scenos pasimėgausiu akimirka, kurios taip ilgai laukiau“, – sako keturiolikmetė pianistė Kotryna Janavičiūtė. Su kitais aštuoniais jaunaisiais muzikantais ji pasirodys Kauno valstybinės filharmonijos scenoje. Kart...
-
Į amžinojo poilsio vietą išlydimas A. Kulikauskas1
Penktadienį amžinojo poilsio išlydėtas muzikantas ir kompozitorius Andrius Kulikauskas. ...
-
V. Kernagio sūnus apie A. Kulikauską: jam visada galėjai paskambinti, jis turėdavo atsakymus2
Lapkričio 17-ąją maestro Andriui Kulikauskui scenos uždanga nusileido paskutinį kartą. Kompozitorius užgeso po sunkios ligos. ...
-
Susirinkti tapatybę iš gyvenimo skeveldrų
„Nuo rytojaus pasikeisiu, būtinai pasikeisiu“, – sako Herojus (akt. Dainius Svobonas). Panašiai suformuluota frazė girdėta daugybę kartų, manau, daugelio ir pačių pasakyta, įvairiausiomis gyvenimo aplinkybėmis, siekiant nustat...
-
Mitologinėse ganyklose: V. K. Slavinsko atminimui
Gaivinu atmintyje ne taip seniai įvykusį apsilankymą menininko Viliaus Ksavero Slavinsko (1943–2023) namuose. Senojo Kauno dvasią tebesaugančioje vietoje – Žaliakalnyje, prie pat Ąžuolyno. Namuose, kuriuos galima vadinti galerija dėl juose...
-
Prof. K. Sabolius: man rūpi vaizduotė, kuri ieško buvimo kartu galimybių
Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto profesorius Kristupas Sabolis, visuomenėje žinomas ir kaip rašytojas, vertėjas bei kino scenaristas, yra išleidęs ne vieną knyga jį dominančia vaizduotės ir kūrybingumo tema. Kitą savait...