Kinas
„Bornas – absoliutus pranašumas“ – su Deimono megztiniu po demonišką Europą
Kaimynai rusai persikreipę iš rūstybės. Jie supykę ant Amerikos kino kūrėjų dėl storžieviško Rusijos vaizdelio. Amerikiečiai prodiuseriai šypsosi į ūsą ir rodo „ok“ airiui režisieriui Polui Gryngrasui, tiksliai supratusiam kokių schemų reikia Holivudo šou produkcijai.
Pasaulio kino teatrų lankytojai po seansų išeina į gatves kaip po intensyvaus masažo. Gudrusis Metas Deimonas galingiausių televizijų „žurnaliūgoms“ subtiliai išsisukinėja – girdi, mielai suvaidinčiau agentą Borną trečiąkart, jei žiūrovams nenusibos....
Tiek daug emocijų dėl veiksmo trilerio „Bornas – absoliutus pranašumas“ ir jų bus dar daugiau, nors pats filmas, kaip ir įvadinė dalis „Bornas – sunaikinta tapatybė“, tėra absoliučiai standartinis žanro vaisius su apvaliu 75 milijonų dolerių biudžetu. Užtat rusai būtinai ateis pasižiūrėti gimtosios Maskvos ir su amerikietišku akcentu šnekančių savo tautiečių Ivanų. Amerikos kino bosai Gryngrasui „įpakuos“ ateičiai kokį komiksą. Paprasti žiūrovai rekomenduos paprastiems bičiuliams praleisti gerą laiką prie kulkomis ir automobilių padangomis suvarpyto ekrano. Deimonas būtinai grįš trečiojo „Borno“ filmavimui – pirma, antrasis filmas „kasoje“ jau turi 225 milijonus „žaliųjų“, antra – kritikai stebisi lengvu aktoriaus „persilaužimu“ į „action“ tipo herojų, trečia – prieš filmuojant nebereikės pusės metų trukmės fizinių pratybų, kaip tai buvo prieš kino serialo pradžią. Turint omenyje, kad prieš įžengiant į „Pranašumo“ aikštelę Metui pakako vos du mėnesius padaužyti „kriaušę“, dabar „kietuolis“ apsiribotų dviem savaitėm kovų menų. Yra ir ketvirta priežastis, ko gero, paslaptingiausia – Deimonas lipte limpa prie kino projektų, kurių pavadinimuose dominuoja veikėjo vardas. Sąrašas drebinantis – „Gudrusis Vilas Hantingas“, „Gelbstint eilinį Rajaną“, „Džeris“, „Džėjus ir tylenis Bobas atakuoja Holivudą“, „Oušeno vienuoliktukas“, „Bornas – sunaikinta tapatybė“, „Legenda apie Bagerį Vansą“, „Simarono žirgas“, „Ieškant Foresterio“... Net artimiausias projektas vadinasi – „Broliai Grimai“. Vardomanija kažkokia, ar ne? Beje, pirmasis Bornas iš Deimono pasirodymų kine populiarumu nusileido tik Rajanui.
Kas gi ten tokio ypatingo nutiko? Štai tame ir ypatumas, kad nieko. „Sunaikinta tapatybė“ nestebino nei kompiuteriniais monstrais, nei nerealiais skrydžiais, sprogimų irgi ne gausybės ragas. Visa, kas gera, tilpo į devintojo dešimtmečio „kieto“ trilerio kostiumą. Realus herojus, praradęs, kas dabar kine ypač madinga, atmintį. Tikroviška kovos technika, įtikinamos lenktynės, kasdieniški priešai ir slaptųjų tarnybų žaidimai. Jei šauna – pataiko, jei muša – skauda. Kompiuterinių žaidimų tipo filmų – perteklius, tad pataikė Bornas į visų kartų poreikių dešimtuką.
Tęsinys – nei geresnis, nei blogesnis. Nepriklausomo kino atstovą - režisierių Dagą Limaną pakeitė kitas „nepriklausomasis“ – minėtas Polas Gryngrasas, išgarsėjęs socialine realybės drama „Kruvinasis sekmadienis“. Blogiečių pusei šįkart itin pasisekė – už ją kaunasi charizmatiškasis australas Karlas Urbanas iš „Žiedų valdovo“. Veiksmas trigubai spartesnis nei pirmajame filme – Bornas mažiau „kramto’’, kas jis toks ir kokia jo prigimtis. Jis paklūsta žudiko instinktams ir keršija, keršija, keršija. Filmavimas nepasikliauja judesių realybe, Gryngrasui patinka žaisti su kameromis ir montažu. Kovos scenos dinamiškai chaotiškos ir čia jau skonio reikalas – kas kam daro didesnį įspūdį – nuoga smūgių tikrovė ar kino išdaigos. „Absoliutus pranašumas“ šiuolaikiškesnis. Ir dar stipriau įsimylėjęs Europą. Senojo žemyno apaštalai – ne tik aktorės Frenka Potentė (Vokietija) ar Oksana Akinšina, bet ir garbūs miestai bei šalys. Į bilieto kainą įeina „bonusai“ – ekskursijos po Vokietiją, Italiją, Rusiją, Olandiją, Ukrainą. Bus ir Goa sala. Nenusivils tie, kam patinka slaptosios tarnybos – prašom jums gabalėlį CŽV, FTB ar net gestapo. Trūksta mūsų STT, bet reikia tikėtis, kad koks dešimtas Bornas atvyks į Vilnių ar Klaipėdą. Tiesą pasakius, į peizažus dairytis nėra daug laiko – išskyrus penkiolikos minučių įžangą, ekrane vyksta grandininė gaudynių reakcija. Kreš, bum, beng...Visa tai ne „nupezusiame“ Holivudo paviljone su Kijevo stoties ar Kutuzovo aikštės dekoracijomis, o iš tikrųjų tose egzotiškose amerikiečiams vietovėse.
Siužetas... triukai? Ką tikitės išvysti, tą garantuotai gausite. Bornas – Deimonas vikriai laipios Berlyno daugiaaukščių sienomis, automato serijomis urmu guldys blogus tipelius ir, aišku, kaip žaibas trenks per traukinio nosį, išsaugodamas sveiką kailį, kad kitame epizode nustebintų „nou – hau“ muštynių stiliumi ir lyg besikeikiantis taksistas iš „Brolio – 2“ sulamdytų geltoną mašiniuką su slaviškomis raidėmis. Gimęs Bornu Bondu nebūsi. Ir nereikia. Geriau sulamdytas taksi nei nematomas automobilis.
Naujausi komentarai