Koncertas
Australai „užvežė“ pedagoginio roko
![]() |
Didžiojoje Klaipėdos dailės parodų rūmų salėje eksponuojama paroda „Graffiti’04:Klaipėda“, regis, buvo sukurta specialiai australų pedagoginio roko grupės „The Histrionics“ pasirodymui. Nerijaus Jankausko nuotrauka |
„Mes esame išprotėję. Vi-siš-kai!”- kvatodamas po koncerto Klaipėdos dailės parodų rūmuose sakė grupės “The Histrionics” iš Australijos lyderis Danius Kesminas. Ir kaire ranka sąsiuvinyje išraitė 1999 metais susikūrusios grupės narių pavardes: Tomas Zdanys, Stepas Levickis, Dovydas O‘drienas, Kreigas Fermanis, Antonio Milillo.
Negąsdino tiesomis
Ir, žinoma, pats Danius. Vienintelis grupėje ne profesionalus muzikantas, o skulptorius, kuriantis ne tik dainų tekstus, bet ir pasirodymams skirtus kostiumus. Beje, tokius pat „kreiziškus“, kaip ir patys atlikėjai. Australijoje gimęs lietuvis neprastai juokauja gimtąja kalba. Kaip ir dar du grupės nariai – Tomas ir Stepas. Jų tėvai – išeiviai iš Lietuvos. Danius tėvynėje viešėjo ne kartą, o Tomui ir Stepui ši pažintis - pirmoji.
Į Dailės parodų rūmų salę, kurioje akį traukė įspūdinga klaipėdiečių grafitų meno kūrėjų paroda, o beveik niekur neskelbto koncerto klausytojai tūpė tiesiog ant parketu tviskančių grindų, regis, greta „pritūpė“ ir tarp gausybės uostamiesčio “popso” renginių pasiklydusi „udergraundo“ dvasia. Seniai matyti veidai...
“The Histrionics”, save vadinantys pedagoginio roko atstovais, publikos nepasitiko ginkluoti vadovėliais, psichologinėmis tiesomis ir visokiais kitokiais garbiems žmonėms privalomais išmanymais. Be įtampos, lėtai muzikantai rinkosi į salę, nešini pilnais maišais alaus butelių (tai - ne propaganda!). Su ne mūsiškomis šypsenomis veiduose ir raminančiu pažadu: „Jau tuo pradėsime groti“.
Siūlė prigulti
Koncerte ne tik kalbėjęs, bet ir dainavęs Danius pasirodymą skirstė į paskaitas – pagal tekstuose išsakytas temas, o klausytojams nuoširdžiai siūlė prigulti ant Parodų rūmų parketo – kad, neduokdie, nepervargtų...
Žinomų grupių populiarios dainos, tačiau tekstai – visiškai kiti. Apie ką šėlsta šeši brandaus amžiaus vyrai – čia nusiplėšiantys marškinius, čia čiuožinėjantys salės parketu, čia lipantys vieni kitiems ant galvų ir nepamirštantys pertraukėlių metu atsigaivinti klaipėdietišku alumi, padėjo suvokti skaidrės su tekstais. „Mums nereikia viešųjų skulptūrų, mums nereikia pakrypusių arkų – palikite mums tuščias erdves!“ – tokius žodžius girdime, grupei “The Histrionics” dainuojant žinomą „Pink Floyd“ „gabalą“ iš albumo „Another Brick in the Wall“.
Originali idėja
„Kodėl tie vaikinai taip išsidirbinėja?“- galėtų kilti klausimas. Tačiau jokių nedorų tikslų šie vaikinai tikrai neturi. Atvirkščiai. Žinomų grupių kūrinius pasitelkia tam, kad jų dėka perduotų tam tikrą informaciją. „Gal ši idėja ir nėra labai puiki, tačiau, galiu užtikrinti, - ji originali. Pasaulyje nėra tokios grupės, kuri darytų panašius dalykus“, - pasakojo D.Kesminas.
Anot jo, žmonės lankosi parodose, stebi meno kūrinius, tačiau ne visi supranta, kodėl jie tokie ir ką reiškia. Pašnekovo teigimu, reikia šiek tiek išsilavinimo, kad suprastum šiuolaikinį konceptualųjį meną. Todėl grupės muzikantai sumanė spragą užpildyti netradiciniu būdu: žinomų dainų tekstais perteikti ne tik meno istoriją, bet ir šiuolaikinio meno užkulisius.
Danius savo grupės pasirodymus vadina šiuolaikinio XX amžiaus meno antologija, art, pedagoginiu roku. Svarbiausia – viskas su sveiko humoro doze. Jo apstu ne tik dainų tekstuose, bet ir australų bendravime su publika. Pusantros valandos jie žaidžia lyg vaikai – be susireikšminimo aureolės. Prapuolus šviesai, nepasimeta, o toliau gitaras brazdina be įgarsinimo ir iš širdies lietuviškai užplėšia: „Gerkim, gerkim, broliukai, toli mūsų namukai...“
Groja laisvalaikiu
D.Kesminas pasakojo, kad grupė susikūrė nedidelėje Australijos lietuvių bendruomenėje. Tai buvo ir savotiška tautiškumo išraiška, ir galimybė išreikšti savo idėjas. Grupės nariai muzikuoja laisvalaikiu – kaip sakoma, iš idėjos. Tos pačios idėjos vedami jie už savo lėšas rengia turus po Europą. Šįkart – Vilnius, Klaipėda, Berlynas, Diuseldorfas, Varšuva, Liuksemburgas, Strasbūras, Forbachas. Važiuoja ten, kur pakviečia.
“The Histrionics” išleido tris albumus, kuriuos dėliojo pagal skonį, grupės narių pageidavimą – be jokių iš anksto numatytų programinių tikslų.
Skleidžia idėjas
Daniaus teigimu, pasirinkti „gabalai“ – nėra grupės narių mėgstamiausia muzika, tačiau tai dažniausiai yra roko klasika, kurią lengvai atpažįsta ir priima visų kartų klausytojai. Svarbu, kad kūrinio būtų malonu klausytis, pagal jį judėti, kad jis keltų nostalgiškus jausmus. Svarbus ir dainos tekste skambantis motyvas, kurį D.Kesminas keičia panašia asociacija, o kartais „įsega“ net visiškai priešingą mintį. Kaip, pavyzdžiui, „gimiau būti laukinis“ keičiama į „gimiau būti švelnus“.
„Mes kaip kokie jėzuitai ar misionieriai keliaudami po pasaulį skleidžiame savo idėjas“, - su šypsena reziumavo grupės veiklą D.Kesminas.
Naujausi komentarai