- Artūras Morozovas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pritaikius vieną šių dienų žurnalistikos šablonų – pašnekovo pavardės testą "Google" paieškos sistemoje – poeto Vlado Braziūno pavardę sistema vos per penkioliktąją sekundės dalį randa 306 tūkst. rezultatų.
Šie tūkstančiai byloja ne vien apie tai, kad poetas yra žinomas ir kad viena šviežiausių su juo susijusių naujienų – ką tik gauta Bernardo Brazdžionio premija: V.Braziūnas yra bene aktyviausias savo kartos rašytojas interneto erdvėje. Vis dėlto akivaizdu, nėra iš tų, kurie besąlygiškai garbina naujausias technologijas. "Kompiuteris – toks daugiafunkcis instrumentas, ne daugiau", – sako kūrėjas.
– Prieš šventes gavote malonią staigmeną – žinią apie jums skirtą B.Brazdžionio premiją. Ar ji jus nustebino?
– Grįžau iš Lietuvos radijo, jau vairavau automobiliuką kieman. Nustebino. Maloniai – šiuo sprendimu kauniečiai pasirodė esantys laisvi žmonės, visai nelinkę lindėti provincialaus kaunietiškumo apkasuose. Garbė jiems! Juk Kaune nesimokiau, nedirbau, nesu koks specialus Kauno adoratorius. Kaip ir B.Brazdžionis buvo, yra ir bus – visos Lietuvos.
– Koks jūsų santykis su B.Brazdžionio kūryba ir jo asmenybe?
– Ankstyvuoju, Lietuvos laikų B.Brazdžioniu, nepakartojamu poetu ir asmenybe (su visu gražiu anuomečiu neokatolicizmu) nepaliauju žavėtis dar nuo studijų metų. Ir ne vien todėl, kad jo šaknys tenai, kur mano basomis išvaikščiota: Stebeikėliuose, Žadeikiuose, pagaliau pačiame mano gimtajame Pasvalyje. Pumpurai – Biržuose. Lapeliai – Kaune ir kitur.
– Kilęs esate iš Pasvalio. Kaip manote, kiek gyvenimas šiame Lietuvos regione turėjo įtakos jūsų kūrybinei pusei? Juk Šiaurės Lietuva – aštrios minties ir alaus tradicijų kraštas. Gal tai susiję?
– Dar ir kaip. Alaus kultūra ir tostai – vienas stiprių šio krašto bruožų. Dar upės, tekančios Latvijon, Lielupės upynan, karstinės smegduobės, sutartinės. Į kai kuriuos panašius mano eilėraščių motyvus laiškuose B.Brazdžionis, puikus improvizatorius, yra net eiliuotai atsišaukęs. Ir B.Brazdžionio tarmiškumas man savas, ir pavardės bendrašakniškumas (mūsų giminės medy brazdžioniškų šakelių taip pat esama). Apskritai to krašto kūrėjų bendrystės nuslėpti neįmanoma: aukštaičių lyrikų dvasia, bet santūri, gili.
– Esate vienas technologiškai moderniausių savo kartos Lietuvos poetų – asmeninis puslapis, aktyvi paskyra feisbuke, eilėraščiai skelbiami įvairiuose tinklalapiuose. Kokia, jūsų nuomone, šiandienių technologijų svarba kūrėjui?
– Svarba? Efektyvesnė žinių, gal kiek ir kūrybos sklaidos (bet čia, savo svetainėj, jau seniai paskui save nebespėju), susižinojimo galimybė. Kompiuteris – toks daugiafunkcis instrumentas, ne daugiau.
– Ar dar tikite klasikine knyga bei rašaliniu parkeriu? Ar jau reikia priimti naują – elektroninę jų versiją?
– O kodėl – dar? Kitokios knygos ir skaitęs beveik nesu. Tiesa, rašalinį iš kokių dovanėlių kolekcijos vis laikau ypatingesniam parašui, bet taip ir neprireikė. Rašau visokiais tušinukais. Ir, taip, kompiuteriu. Knygos elektroninę formą? Neatmesčiau. Ir pats, tarkim, savo knygų skaitmeninti neatsisakyčiau. Deja, kol kas neįmanoma: Lietuvoje nėra šioje srityje veikiančios autorių teises garantuojančios sistemos.
– Fotografiją taip pat išnaudojate kaip kūrybos formą. Kuo patraukė šis žanras ir ką jame atradote?
– Savitą, tik jai, fotografijai, prieinamą vaizdiniją.
– Kokią matote jaunąją kūrėjų kartą?
– Kaip ir visas buvusias jaunas: ambicingą, margą. Užtat, jei imtumėme šnekėti plačiau, ta šneka išeitų ilga ir taip pat marga.
– Premijos tai ne tik pagarbus apdovanojimas, bet ir piniginė išraiška. Jei ne paslaptis, gal žinote kaip išleisite šią pinigų sumą?
– Nežinau. Gal išleisiu dar vieną naujų eilėraščių rinkinį.
– 2013-aisiais jūsų vardą išvydome dviejų solidžių premijų laureatų sąraše. Tačiau šiemet viešumoje netrūko pastebėjimų, kad Lietuvoje pernelyg sureikšminamos premijos – jos traktuojamos tik kaip savotiška skola vyresnės kartos, jau veik nebekuriantiems menininkams. Esą kur kas geriau būtų atriboti moralinį įvertinimą ir pinigus, pastaruosius skirti jauniesiems kaip paskatą kūrybinei pradžiai.
– Per daug? Kūrėjams, ypač kai kurių meno šakų ir jų žanrų, ištikimai dirbantiems už honorarą, kuris arba joks, arba toks, kad dažnam valdiškos tarnybos "menininkui" sužadintų tik kreivą šypsnį, – kūrėjams premijos yra bent šioks toks įvertinimas ir paskata. Deja, taip pat veikiau simbolinė. Iš literatūros premijų tik keletas, B.Brazdžionio taip pat, yra bent kiek didėlesnės.
Daugiausia premijų tenka vyresnės kartos žmonėms, tai irgi natūralu. Net poezijos atveju. Nors kaip tik yra tiesos, kad geriausi jos kūriniai parašomi, kol kūrėjai dar jauni. Tas natūralumas čia – įvertinimo inercija: jai nugalėti reikia laiko. Tiesa, kai, tarkim, žilaplaukis tarp metų Nacionalinės premijos laureatų pamatai esantis vienas iš dviejų jauniausių, pasijunti šiaip sau. Bet šie dalykai tik konstatuojant ar niurnant neišsprendžiami. Yra ir kita tiesa: kaip tik jaunimo dalyvavimas įvairiose programose (tarkim, Kultūros tarybos) išskiriamas ir skatinamas specialiai. Tad šiokios tokios pusiausvyros esama.
– Ką šiandien kuria ir kaip gyvena V.Braziūnas?
– Rašo eilėraščius, verčia Taraso Ševčenkos "Kobzarių". Dar yra prisiėmęs per daug įvairių visuomeninių įsipareigojimų, kūrybai kenksmingų, bet juos taip pat stengiasi vykdyt dorai.
***
Poetas, prozininkas, fotografas
V.Braziūno prisistatymas virtualiame dienoraštyje:
"Vizitinėje rašau tik vardą pavardę. Bet čia, kaip šeimininkas, turiu prisistatyt vos plačiau.
Gimęs (1952), augęs, mokęsis (iki 1969) Lietuvos šiaurės miestelyje Pasvaly. Vilniaus universitete mokytas daugiausia žurnalistikos ir lietuvių filologijos. Itin svarbi man buvusi ir likusi – Vilniaus universiteto kraštotyrininkų ramuva. Dirbęs daugiausia kultūros, literatūros leidinių redakcijose. Lietuvos rašytojų sąjungos, Lietuvių PEN centro, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narys; Vidurio ir Rytų Europos poetų judėjimo "Cap à l’Est" narys, vienas iš jo steigėjų.
Rašau daugiausia poeziją, taip pat eseistiką, publicistiką, bandau prozą. Fotografuoju. Verčiu kitakalbius poetus ir pats esu verčiamas, – čia, neskubrioje svetainėj, bus galima šio to išvysti.
Prašom į vidų."
Šaltinis: http://vladas.braziunas.net/
Skirdamas 2013 m. nacionalinę kultūros ir meno premiją Nacionalinės meno ir kultūros premijos komitetas išskyrė jo poetinius atradimus, gilinantis į lietuvių kalbos lobyną ir baltiškąją pasaulėvoką.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sujungė ypatinga šventė
Žemaitijos ir Klaipėdos krašto paribyje esančiuose Doviluose etnokultūros centro darbuotojai puoselėja abiejų kultūrų palikimą. Taip minint evangelikų liuteronų šventę „Amžinybės sekmadienis“ prisimintos ir ikikrik&scaro...
-
Tarp pretendentų į nacionalines premijas – M. Drėmaitė, M. Kavtaradzė, A. Kėleris
Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė sąrašą 12-os kūrėjų, kurie pretenduoja gauti šių metų nacionalines premijas. ...
-
Kitąmet planuojama steigti vardines M. K. Čiurlionio stipendijas, paskatas restauratoriams
Lietuvos kūrėjo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio palikimą tyrinėjantiems ir patiems kuriantiems magistrantūros studentams nuo kitų metų planuojama skirti vardines stipendijas, trečiadienį pranešė Vyriausybė. ...
-
Šokio spektaklyje – saiko ir pertekliaus ribos
Du atlikėjai, valandą trunkantis pasirodymas, nenutrūkstamas ryšys, balansuojantis tarp pusiausvyros ir ribų nebuvimo. Taip jau visai netrukus žiūrovus pasitiks naujausias „Nuepiko“ šokio trupės kūrybinis darbas, šokio ...
-
Ilgai laukta „Bohemos“ premjera įvyko!3
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 ir 24 dienomis pristatė jau antrąją šio sezono premjerą – scenoje karaliavo legendinė, po šešių dešimtmečių į Kauno teatrą sugrįžusi, Giacomo Puccini opera „B...
-
Amerikiečių rašytojas M. Finkelis: meno vagis išpildė slaptas mūsų fantazijas
Meno vagysčių pasaulis apgaubtas mįslių, o jo epicentre – unikalios ir paslaptingos asmenybės. Vienas tokių išskirtinių veikėjų yra Stéphane’as Breitwieseris – prancūzų meno vagis, savo karjerą paskyręs aistringai, ...
-
G. Nausėda iš būsimojo kultūros ministro tikisi didesnio finansavimo šiai sričiai10
Prezidentas iš būsimojo kultūros ministro tikisi Kultūros pagrindų įstatymo įgyvendinimo, didesnio finansavimo kultūros darbuotojams, sako jo patarėja. ...
-
Užgeso rašytojas ir skulptorius J. Šikšnelis1
Klaipėdą pasiekė liūdna žinia apie netikėtą rašytojo, skulptoriaus ir buvusio Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos vadovo Juozo Šikšnelio mirtį. Gruodžio pradžioje jis planavo pristatyti klaipėdiečiams savo naujausią roman...
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa1
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...