Pereiti į pagrindinį turinį

Atidaryta virtuali paroda, skirta kardinolui V. Sladkevičiui

2021-03-29 08:47
DMN inf.

Minėdami kardinolo Vincento Sladkevičiaus metus, Lietuvos centrinis valstybės archyvas kartu su Lietuvos ypatinguoju archyvu parengė virtualią dokumentų parodą „2021 m. – kardinolo Vincento Sladkevičiaus metai“.

Vincentas Sladkevičius
Vincentas Sladkevičius / K. Jurelės / ELTOS nuotr.

2021-ieji paskelbti kardinolo V. Sladkevičiaus metais. Ši atgimimo ir susivienijimo idėjas įkūnijanti, tikėjimu ir gerumu spinduliuojanti asmenybė visą gyvenimą išmintingai mokė lietuvių tautą „kantriai laukti ir augti“.

V. Sladkevičius buvo įšventintas į kunigus dar Antrojo pasaulinio karo metais – 1944 m. kovo 25 dieną. Tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis pradėjęs tarnystės Dievui kelią, jį tęsė visą savo gyvenimą. 1957 m. gruodžio 25 dieną Kaišiadorių vyskupas Teofilius Matulionis konsekravo V. Sladkevičių vyskupu. Naujam vyskupui sovietų valdžia uždraudė eiti paskirtas pareigas, jis buvo ištremtas į nuošalią parapiją Biržų rajone. Sugrįžti į Kaišiadorių vyskupiją, iš kurios apylinkių jis buvo kilęs, kaip apaštaliniam administratoriui jam buvo leista tik 1982 metais. 1988 m. birželio 28–29 dienomis Vatikane V. Sladkevičius buvo pakeltas į Šventosios Romos Bažnyčios kardinolus.

Parodoje galima susipažinti su V. Sladkevičiaus kalbų tekstais, interviu, kardinolo tarnystę atspindinčiais Šventojo Sosto ir pasaulietinės valdžios institucijų raštais, laiškais. Nuotraukose užfiksuoti gyvenimo tremtyje, darbo Kaišiadorių vyskupijoje, pakėlimo į kardinolus iškilmėse, dalyvavimo Lietuvos atgimimo ir laisvėjimo renginiuose momentai.

Parodoje pristatomi dokumentai, susiję su kardinolo V. Sladkevičiaus gyvenimo metais nuo kunigystės pradžios iki pat jo mirties. Pirmoje parodos dalyje eksponuojami Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomi dokumentai, kurie atspindi dvasininko gyvenimą nuošalioje parapijoje. Lietuvos ypatingojo archyvo parengta parodos antra dalis sudaryta iš KGB dokumentų, kurie liudija kardinolą V. Sladkevičių nuolat buvus šios institucijos akiratyje. Trečioje dalyje daug dėmesio skiriama grįžimo į gimtąsias Kaišiadorių vyskupijos apylinkes ir apaštalinio administratoriaus darbo temai. Ketvirta dalis yra susijusi su vis viešesne V. Sladkevičiaus veikla sovietinės sistemos griuvimo laikotarpiu. Penkta dalis skirta vienam svarbiausių jo gyvenimo momentų – pakėlimui į kardinolus, o paskutinė šešta dalis – veiklai jau nepriklausomoje Lietuvoje.

Virtualią parodą galima apžiūrėti čia

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų