- Parengė Rita Bočiulytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Penktadienį Klaipėdos žvejų rūmuose susirinkusios publikos laukia tikras išbandymas – Vilniaus Mažojo teatro spektaklis „Amfitrionas“.
80-ąjį sezoną švenčiantis Vilniaus Mažasis teatras parodys prieštaringai vertinamą ir didelio dėmesio sostinėje susilaukusį savo kūrinį.
Abejingų nėra
Dar gegužės mėnesį Vilniuje parodžius pirmuosius „Amfitriono“ spektaklius, tapo aišku, kad jų publika skilo į dvi priešingas stovyklas.
Vieni buvo pasirengę sutrypti spektaklio kūrėjų komandą su žemėmis, kiti puolė iš paskutiniųjų ginti naująjį režisieriaus Artūro Areimos pastatymą.
Vieni piktinosi, kad spektaklis galbūt neatitinka įprastų situacijų komedijos taisyklių, bjaurėjosi iššaukiančiu „Amfitriono“ atvirumu.
Kiti džiaugėsi sulaukę subtiliu, intelektualiu humoru trykštančio pastatymo ir mėgavosi azartiškais jaunos aktorių komandos vaidmenimis.
Spektaklyje vaidina jauni, tačiau publikai jau neblogai pažįstami aktoriai Tomas Rinkūnas, Agnė Šataitė, Tadas Gryn, Martynas Nedzinskas ir kiti. Scenovaizdžio ir kostiumų dailininkė – garsi dizainerė Agnė Kuzmickaitė.
Minties komedija
Jų „Amfitrionui“ abejingas neliko ir Vilniaus Mažojo teatro kolektyvas.
Vieni teatre kalbėjo, kad spektaklį reikėtų pašalinti iš repertuaro, kiti džiaugėsi, jog „Amfitrionas“ atvėrė netikėtas aktorines, režisūrines ir technines šio teatro galimybes.
Viena aišku, kompromisui vietos čia nėra ir negali būti.
„Amfitrionas“ – tai dviejų dalių komedija pagal to paties pavadinimo XX a. vokiečių dramaturgo Peterio Hackso pjesę apie dievo Merkurijaus (T.Rinkūnas) užmačią apsimesti Amfitrionu (T.Gryn), kad „nusavintų“ jo žmoną Alkmenę (A.Šataitė). O ką pasirinks ji pati?..
„Tai nėra komedija siaurąja prasme. Tas, kuris tenori lengvabūdiškai pakikenti, čia neras, ko ieško. Beje, juk A.Čechovas savo „Žuvėdrą“ taip pat vadino komedija. „Amfitriono“ komiškumas slypi groteske, farse, aktorių vaidyboje. Tai minties komedija, šalia kurios įvyksta ir drama, ir net tragedija. O jei mes nemokame juoktis, kartais net iš pačių tragiškiausių situacijų, tai yra mūsų visų problema“, – teigė vieną pagrindinių vaidmenų spektaklyje sukūrusi aktorė A.Šataitė.
Pasuko kitu keliu
„Amfitrionas“ – jau aštuntasis jauno režisieriaus A.Areimos darbas profesionalioje scenoje ir trečiasis pastatymas Vilniaus Mažajame teatre.
Pirmaisiais spektakliais pagarsėjęs kaip jautrus ir sumanus klasikinių siužetų interpretatorius, šįsyk A.Areima pasuko visai kitu keliu ir sukūrė aštrų, laisvą, „chuliganišką“ spektaklį apie vaizduotę, laisvę jausti ir mąstyti.
Pasakojimas apie žemėn nusileidžiantį dieviškąjį meilužį, Antikos dievų šunimi paversto filosofo istorija, dieviškumo ir žmogiškumo, dangiškumo ir kūniškumo priešpriešos – visa tai „Amfitrioną“ pavertė iš tiesų paradoksalia komedija. Jau nuo Shakespeare’o laikų aišku, kad paradoksas daugiausia lemia vidinį dramatiškumą, teatrališkumą ir tam tikrus etinius sprendimus. A.Areimos „Amfitrione“ paradoksas tampa pačia nuo scenos pasakojamos istorijos, spektaklio ir teatro esme.
Vilniečių „Amfitrioną“ bus galima pamatyti Klaipėdos žvejų rūmuose (Taikos pr. 70) spalio 14 d. 18 val. Bilietai – po 27–42 Lt, juos platina „Bilietai.lt“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„370“ muzikos albumų top 5
Kaip ir kiekvieną mėnesį publikuojame Jono Braškio parengtą muzikos albumų apžvalgą, kurioje pristatome naujausius Lietuvos alternatyviosios muzikos kūrėjų darbus. Tai muzika, kurios reikia klausytis įdėmiai, nes ji… įdomi. Klausytis...
-
A. Jakas: esi lipdinys, drėbtas iš daugybės skirtingų dalių
Eilėraščius iš debiutinės Austėjos Jakas eilėraščių knygos „Mėlynieji malonumai“ poetas Gintaras Grajauskas ne veltui apibūdina kaip reta nenuobodžius. Austėjos poetinė geografija aprėpia atstumą nuo alytnamio ar ...
-
Kalėdinė prekyba įsisiūbuoja: etnologai sunerimę dėl tradicijų1
Dar nė neįpusėjus lapkričiui prasidėjo kalėdinė prekyba. Pardavėjai vis anksčiau ima nertis iš kailio kaip privilioti pirkėjus, o lietuviškų papročių žinovai kalba, kad prekybininkams „trūksta fantazijos, todėl jų mugės &n...
-
Studentams – menininko gyvenimo peizažas
Klaipėdos universiteto studentų sąjunga rengė tradicinius rudens susitikimus su žymiais uostamiesčio žmonėmis. Viename jų kalbino įsimintinų instaliacijų, freskų ir paveikslų kūrėją – Rodioną Petrovą. Beveik du dešimtmečius men...
-
Prisiminimų interpretacijos jaunų kūrėjų akimis
„Drobės fabriko“ pastato trečio aukšto koridoriuje šiandien atidaroma grupinė tapybos paroda „Netikri prisiminimai“, kurioje pristatomi jaunosios kartos menininkų Ligijos Žilinskienės, Ievos Bartuškaitės, Lil...
-
O. Piveteau: O. Milašiaus palikimas ir toliau garsina Lietuvą Prancūzijoje
„Nors poetas rašė prancūziškai, jo kūryboje visada atsispindėjo Lietuva ir jos grožis“, – pastebi asociacijos „Oskaro Milašiaus draugai“ prezidentas Olivier Piveteau. Kartu su kolega Christophe&rsqu...
-
„370“ rekomenduojamos knygos
Siūlome susipažinti su keturiomis neseniai išleistomis knygomis, kurias perskaitė ir įvertino mūsų bendraautorė, rašytoja Jurga Tumasonytė. ...
-
Išeivijos instituto vertybės1
Šiais metais Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos institutas švenčia savo veiklos 30-metį. Šia proga lapkričio 8 d. atidaroma ne tik įstaigos istorijos paroda. ...
-
Prasideda Europos kino festivalis „Scanorama“
Ketvirtadienį prasideda 22-asis Europos kino festivalis „Scanorama“, jis vyks septyniuose Lietuvos miestuose. ...
-
Muzikos agentė Ch. Austin: dirbu svajonių darbą
Susipažinkite su Christina Austin – ukrainiete, gyvenančia Londone ir ten dirbančia muzikos agente „United Talent Agency“ (UTA) agentūroje. Septynerius metus ji sėkmingai kopė karjeros laiptais – pradėjo nuo agento asistentės, k...