Vilniaus miesto apylinkės teismas penktadienį baigė nagrinėti maždaug prieš ketverius metus išaiškintos galimos korupcijos Migracijos departamente bylą.
Apie šį ikiteisminį tyrimą Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai pranešė dar 2012 metų rudenį. Tada STT ir prokuratūra informavo, kad tiriama galima korupcinė schema, pagal kurią ne Europos Sąjungos šalių piliečiai, pageidaujantys gauti leidimus laikinai gyventi Lietuvoje arba tokius leidimus prasitęsti, mokėjo pinigus tarpininkaujantiems advokatams bei advokatų padėjėjams.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, tuometinis advokato padėjėjas Agnius Ismailovas Vilniuje siekė, kad verslininkas Miroslavas Romančikas, pasinaudodamas savo pažintimis, paveiktų Migracijos departamento darbuotojus, kad kai kuriems užsieniečiams būtų greičiau nei kitiems išduoti leidimai laikinai gyventi Lietuvoje.
Už šią tarpininkavimo „paslaugą“ kaltinamajam M.Romančikui galėjo būti mokama nuo 100 iki 300 eurų. Byloje kaltinimai pateikti ir M.Romančiko sutuoktinei Renatai Romančikienei, ji Migracijos departamente anksčiau ėjo skyriaus vedėjos pareigas.
Prokuratūra atgailaujantiems penkiems kaltinamiesiems dėl prekybos poveikiu nesiūlė griežtų bausmių – du siūloma atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, kitiems trims skirti pinigines baudas po 5400, 6120 ir 7200 eurų.
Tuo metu kaltinamieji prašo neskirti jiems baudų, nes tai bus didelė našta jų šeimoms ir vaikams.
„Didžiulė gėda, man moralinė bausmė, ši istorija man didžiulė pamoka, kurios kaina niekada nebus iki galo išmokėta. Be galo gailiuosi, neįmanoma, kad kažką panašaus ateityje galėčiau padaryti“, – teisme kalbėjo Audronė Jusevičienė. Ji anksčiau dirbo Migracijos departamente.
Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė Vilma Vidugirienė prašo šią kaltinamąją atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą perduodant dvejiem metams laiduotojui bei skirti 1000 eurų užstatą. Tokia pat bausmė siūloma ir Agnei Urnavičienei.
„Aš visiškai prisipažįstu. Pateisinimo savo veiksmams neturiu, labai nuoširdžiai gailiuosi, ką padariau. Kainavo poelgis man labai brangiai, galiu pareikšti užtikrintai, kad panašių situacijų nepasitaikys“, – kalbėjo A.Urnavičienė.
Prokurorė V.Vidugirienė sakė, kad sąskaitų išrašų duomenys patvirtina mokėjimus valstybės tarnautojams, kurie darė poveikį, kad sprendimas būtų priimtas greičiau, rastos piniginės lėšos.
„Buvo dirbama pagal schemą: dokumentams pakliuvus pas migracijos darbuotoją, už sutartą atlygį kitų darbuotojų buvo prašoma (juos sutvarkyti) greičiau ne pagal bendrą eilę, o greičiau. Buvo aptariamos sumos, buvo kalbama, ar sutinka gauti atlygį. Tai nebuvo atsitiktinai veiksmai, gerai suplanuota veikla, dirbama pagal schemą. Negalima teigti, kad vienintelis ar atsitiktinis prašymas, kurio negalima atsisakyti“, – sakė prokurorė.
Ji teigė, kad visi bylos įrodymai gauti teisėtais būdais, veiksmų kvalifikacija tinkama.
V.Vidugirienė tvirtino, kad gauti penki kaltinamųjų prašymai atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, tačiau tai gali būti taikoma tik dviem kaltinamosioms.
Pasak prokurorės, A.Jusevičienė ir A.Urnavičienė kaltomis prisipažino jau pas ikiteisminio tyrimo teisėją ir davė parodymus teisme.
„Sutinku su jų prašymu ir manau, kad jų atžvilgiu taikytinas laidavimas. Tuo metu kaltinamasis Agnius Ismailovas ikiteisminio tyrimo metu metu neigė savo kaltę, neigė kaltinamajame akte nurodytas aplinkybes. M.Romančikas ir R.Romančikienė kaltę pripažino tik teisme“, – sakė kaltintoja.
Buvusiam advokato padėjėjui A.Ismailovui prokurorė prašo skirti 5400 eurų baudą, M.Romančikui – 7200 eurų baudą, R.Romančikienei – 6120 eurų baudą.
Tuo metu kaltinamųjų advokatai prašė švelnesnių bausmių klientams, nes jie turi vaikų, dirba keliuose darbuose, kad išgyventų ir aprūpintų vaikus. Gynėjai prašė neskirti užstatų.
A.Ismailovo gynėjas Edgaras Dereškevičius mano, kad laidavimo institutas turi būti taikomas ir jo ginamajam.
„Mano giliu įsitikinimu, laidavimui yra ne tik visos sąlygos, bet ir faktiniai pagrindai. Dalinio prisipažinimo negali būti, kaip ir dalinio moters nėštumo“, – sakė advokatas ir pridūrė, kad jo klientas turi mažamečių vaikų, nebuvo anksčiau teistas.
„Galiu atsiprašyti valstybės ir teismo, ką padariau, jau esu nubausta“, – kalbėjo R.Romančikienė.
Ji sakė, kad prokurorės siūloma bausmė yra bausmė jos vaikams, nes ji viena juos išlaiko. Moteris prašė taikyti jai laidavimo institutą ir atiduoti tėvui.
Nuosprendį šioje byloje teismas skelbs kovo 23 dieną.
Teismą jau anksčiau pasiekė buvusio advokato Arūno Merkio ir buvusio advokato padėjėjo Ignoto Ungailos byla. Ji buvo išskirta iš 2012 metais pradėto ikiteisminio tyrimo. Buvęs advokato padėjėjas kaltintas kyšių davimu advokatui, kad šis paveiktų Migracijos departamento tarnautojus greičiau priimti sprendimus. Tuo metu advokatas įtartas priėmęs kyšius ir, pasinaudodamas savo pažintimis su valstybės tarnautojais, siekęs juos paveikti, kad šie paspartintų nurodytų užsienio piliečių prašymų nagrinėjimą.
Prieš teismą stoję A.Merkys ir I.Ungaila visiškai pripažino kaltę. A.Merkiui teismas skyrė 4518 eurų baudą, o I.Ungaila nuo bausmės atleistas pagal laidavimą.
Naujausi komentarai