Specialistai: draudimai nelegalios produkcijos vartojimo nesumažina

Nerimstant aštrioms diskusijoms apie Tabako gaminių direktyvą, uždrausiančią mentolio bei plonų cigarečių prekybą šalyje, vartotojų įpročių specialistai įsitikinę, jog apribojimai ir draudimai nėra tinkamiausia priemonė, siekiant žymiai sumažinti rūkančiųjų skaičių – ypač kai daug pigesnė kontrabandinė produkcija yra labai lengvai pasiekiama. Specialistų teigimu, pasikeitus tam tikrų produktų pasiekiamumui, žmonės natūraliai pradeda pirkti pigesnius, lengvai prieinamus produktus, tokiu būdu atverdami kelią tabako gaminių kontrabandos mastams dar labiau augti.

„Stiprus vartotojų prisirišimas prie konkrečių produkto savybių lemia tai, jog vartotojai yra linkę dėti daugiau pastangų, išleisti daugiau pinigų ar netgi pažeisti taisykles tam, kad gautų konkretų produktą, prie kurio yra prisirišę. Pavyzdžiui, išvykę gyventi svetur vartotojai deda daugiau pastangų ir išleidžia papildomai pinigų, kad gautų maisto produktus, kuriuos vartojo savo šalyje“, - sako Lietuvos marketingo asociacijos (LiMA) valdybos pirmininkas Simonas Bartkus.

Laisvosios rinkos instituto (LLRI) duomenimis, 10 proc. lietuvių (skaičiuojant tik nuo rūkančiųjų - 23 proc.), įsigaliojus Tabako gaminių direktyvai, skirtingų skonių bei plonumo cigarečių būtų paskatinti įsigyti nelegalioje rinkoje. Tai yra didesnė dalis nei tų, kuriuos šis draudimas paskatintų mesti rūkyti (atitinkamai – 1 proc.). Net 35 proc. gyventojų teigia, kad jau dabar nelegaliai įsigyja tokių cigarečių, kurias siekia uždrausti naujas reguliavimo pasiūlymas.

Psichologo Kęstučio Dragūnevičiaus nuomone, mentolio rūkoriai nėra stipriausiai prie tabako prisirišusi grupė, sudaranti didžiausią rūkančių vartotojų masę. „Įsivaizduokime kokiame nors pasienio rajone gyvenantį vyresnio amžiaus vyrą, kurio pajamos yra tikrai nedidelės, bet jis jau seniai rūko. Jam mentolio ar plonų cigarečių draudimas visiškai nieko nereikš, nes jis greičiausiai ieško ir ieškos pigesnių gaminių, kurių gali nusipirkti iš kontrabandininkų, bet, žinoma, bus ir tų, kurie nelegalioje rinkoje tikslingai ieškos mėtinių ar plonų cigarečių, – sako K. Dragūnevičius.

Neseniai atliktas naujas KPGM tyrimas, kurio rezultatai Lietuvai ne itin džiuginantys – nelegalių cigarečių vartojimas šalyje vertinamas kaip antras pagal dydį visoje Europos Sąjungoje, ženkliai viršija ES vidurkį, o nelegalios cigaretės sudaro 27,5 proc. rinkos.

Psichologo manymu, egzistuojanti priklausomybė nuo prekės ženklo yra keičiama ieškant alternatyvų - negalėdami gauti vieno produkto, žmonės renkasi kitą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

ev

ev portretas
kontrabandos vartojimas iš dalies yra ir protesto forma prieš valdžia,ir jos politika mažai uždirbančių žmonių atžvilgiu.mokesčiai kaip vakarų es,pajamos kaip rumunijoje.kitaip nebus.lietuviai nelinkę viešai protestuoti,dar blogiau kad vidutinioji valdininkų grandis,irgi nevykdo viršūnėlių nurodymų surinkti suplanuotą biudžetą.matyt biudžetas nerealus ir planuotojai politikai, o ne ekonomistai.ir iš viso ten trūksta logiškai mastančių.arba iš vis mastančių.

valdas

valdas portretas
rukyti valdiskas cigaretes laikau kvailyste ir jas naudoju tik tokiu atveju(labai retai) jei "pramiegojau" nusipirkti tikru! Valdisku nenaudojuir del naturalaus atsako: kaip tu man taip ir as tau.Gal tai ir kvaila zinant kad ta pati valdzia ir pelnosi is kontrabandos "gaminiu" apsimesdama kad taip,girdi, ji su ja "kovoja",pjaudama saka ant kurios ji sedi! Gal jai parupo jos robotu sveikata? tai kodel mus badu marina?

rj

rj portretas
debilu saika.nieko jie su tais savo draudimais nelaimes .o kazkas pasidaris grazaus kapitalo is kontrabandos
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių