- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Socialiniai tinklai, internetinės pažinčių svetainės ir mobiliosios bendravimo programėlės ne tik suteikia galimybę atrasti antrąją pusę, bet ir kelia rizikų pakliūti į sukčių pinkles. Lietuvos kriminalinės policijos biuro duomenimis, per trejus metus romantinio sukčiavimo mastas internete išaugo daugiau kaip tris kartus.
„2017 metais turėjome penkis tokio nusikalstamo pobūdžio ikiteisminius tyrimus, o 2019 m. registravome septyniolika atvejų. Pagal turimus duomenis, visos nukentėjusios buvo moterys, kurių amžius – nuo 20 iki 80 metų“, – sako Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Laura Grondskė.
Pasak jos, reali nusikaltimų statistika gali būti ir gerokai didesnė – ne visi meilės kerais apžavėti asmenys tokiais atvejais kreipiasi į policiją. Žmonės jaučiasi pažeidžiami, gėdijasi, nenori atskleisti romantinių santykių subtilybių ir dėl jų patirtų finansinių nuostolių.
Išvilioja dešimtis tūkstančių eurų
Kriminalinės policijos duomenimis, 2018 metais romantiniu sukčiavimu užsiimantiems nusikaltėliams iš vienos nukentėjusiosios moters pavyko išvilioti daugiau kaip 40 tūkst. eurų. Praėjusiais metais išviliotos sumos siekė iki 10 tūkst. eurų.
Sukčiai pinigų išvilioja įvairiausiais būdais. „Aukos nebūtinai iš karto konkrečią sumą perveda į sukčių sąskaitas. Pinigai viliojami ir kitokiomis formomis: apmokamos sąskaitos už įvairias paslaugas, pavyzdžiui, už transporto priemonių nuomą, turtines prievoles, aukos vardu imami kreditai“, – sako L. Grondskė.
Sukčių taikiklyje – ir vyrai
Vasario 10–15 d. vykstančios Saugesnio interneto savaitės partnerio projekto „Prisijungusi Lietuva“ nedidelis eksperimentas atskleidė, kad tikrieji romantinio sukčiavimo mastai gali būti didesni už oficialią statistiką, o nuo tokių sukčių nukenčia ir vyrai.
Eksperimento metu uždaroje pažinčių grupėje, kurios narių skaičius siekia kelias dešimtis tūkstančių, buvo paskelbta informacija apie romantinį sukčiavimą ir pakviesta susidūrusius su šia problema pasidalinti patirtimi.
Tą pačią dieną atsiliepę trys vyrai pripažino, jog buvo apgauti merginų ir prarado pinigų.
„Nesitikėjome, kad nukentėjusių atsiras taip greitai – tai rodo šios problemos aktualumą, taip pat faktą, jog nuo sukčių nukenčia ne tik moterys“, – sako projekto „Prisijungusi Lietuva“ informavimo ekspertė Birutė Stanevičienė.
Du nukentėję vyrai neatviravo, kokias sumas merginos išviliojo, tačiau pripažino turėję itin nemalonios patirties. Vienas jų papasakojo, kad jo pasitikėjimą įgavusi mergina nužiūrėjo banko kortelės slaptažodį ir kelis kartus nusiėmė grynųjų pinigų nuo bankomato. Apgavikė nebuvo iš karto sučiupta, tačiau po kelių kartų vyras ėmė pastebėti, kad jo banko sąskaita tuštėja. Vyras kreipėsi į banko padalinį išaiškinti šį atvejį. Banko kameros užfiksavo tą pačią merginą, su kuria jis puoselėjo draugystę, tuštinančią jo kortelę.
Neskubėkite patikėti saldžia realybe
Lietuvos kriminalinės policijos biuras, atsižvelgdamas į „Europol“ rekomendacijas, parengė atmintinę, kurioje įvardijami požymiai, rodantys, jog užsimezgusi draugystė virtualioje erdvėje nėra nuoširdi ir veda į sukčių pinkles.
Būtina atkreipti dėmesį, jei vos susipažinęs asmuo ima siekti artimo bendravimo, kviečia socialiniuose tinkluose bendrauti privačiomis žinutėmis, giria jūsų išvaizdą, charakterį, pripažįsta įsimylėjęs, nori susitikti. Į tokius pareiškimus reiktų reaguoti atsargiai, nepulti į kraštutinumus ir emocijas. Mat spontaniški prisipažinimai ne retai būna tik melas – sukčiai gražiais žodžiais siekia kuo greičiau įgyti pasitikėjimą.
Žmonės, kurie ignoruoja minėtus požymius, rizikuoja įklimpti giliau. Dažniausiai profesionalūs sukčiai gerai išmano žmogaus psichologiją ir žino, ką, kaip ir kada pasakyti, kad tiek moterys, tiek vyrai patikėtų jų rimtais ketinimais. Tad apakintiems rožinės realybės gresia finansiniai nuostoliai. „Įsisiūbavus“ draugystei sukčiai ima prašyti elektroniniu būdu pervesti pinigų, nupirkti dovanų, gali paprašyti net el. bankininkystės prisijungimo duomenų. Išpildžius vieną sukčiaus norą, seka ir kiti. Sukčiaus prašymu atsiųstos intymios nuotraukos ar vaizdo įrašai, tikėtina, vėliau bus panaudoti tiek finansiniam, tiek kitokio pobūdžio šantažui.
Svarbiausi aspektai, kaip neapsigauti
Tad susipažinus svarbu nedaryti greitų emocinių sprendimų. Pirmiausia labai atidžiai peržiūrėkite naujojo pažįstamo socialinio tinklo paskyrą ir nuotraukas, patikrinkite ir palyginkite viešai skelbiamą ir jums asmeniškai pasakojamą informaciją.
Atkreipkite dėmesį į rašybos klaidas ir sklandžiai dėstomas mintis. Jeigu žinutėse matote labai daug klaidų, o dėstoma mintis dažnai šokinėja, tikėtina, kad su jumis bendrauja sukčius iš užsienio arba neturintis išsilavinimo ir tik finansinės naudos siekiantis asmuo. Susirašinėdami nebijokite paklausti konkrečių klausimų ar paprašyti, pavyzdžiui, įjungti vaizdo kamerą, pratęsti pokalbį. Jei matote, kad žmogus išsisukinėja, bando sugalvoti pretekstą ir atsisako, tai irgi gali būti signalas, jog bendraujate su sukčiumi.
Svarbiausia su mažai pažįstamu žmogumi nesidalinti jokiais asmens ar mokėjimo kortelės duomenimis, dokumentų kopijomis, el. bankininkystės slaptažodžiais, taip pat nepervesti pinigų už sukčių į kitą sąskaitą, nes taip galima prisidėti prie pinigų plovimo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pareigūnų dėmesį patraukusiame BMW – folijos lankstinukai su narkotikais
Kovo 2 d. apie 23.02 val. į policijos pareigūnų akiratį pateko Šilalės rajone, Laukuvos miestelyje, Kelpšaičių parko teritorijoje, stovintis automobilis BMW, kuriame sėdėjo du jaunuoliai. ...
-
Pareigūnai tiria sukčiavimo atvejį: gal atpažįstate moterį nuotraukoje?3
Alytaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate (VPK) pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo. ...
-
Sulaikyti miške vyrą užpuolę ir priekabiavimu kaltinę jaunuoliai: visi jie – nepilnamečiai2
Vilniaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė jaunuolius, vasarį miško take užpuolusius jauną vyrą, kaltinusius jį priekabiavimu ir reikalavusius pinigų. ...
-
STT sulaikė Šeškinės poliklinikos, Vilniaus klinikinės ligoninės, „Limetos“ vadovus6
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dėl galimos korupcijos sveikatos apsaugos sektoriaus viešuosiuose pirkimuose sulaikė Šeškinės poliklinikos direktorę Daivą Kanopienę ir Vilniaus klinikinės ligoninės vadovą Narimantą Markeviči...
-
Kalinių nuoskaudos gausina teistumus, tačiau keršijama vieniems, o kenčia kiti
Dar vienas kalinys teigia padaręs tyčinį nusikaltimą už grotų, kad įrodytų prastą juos prižiūrinčių pareigūnų darbą. Ir tai kainuos šiam 40-mečiui jau 31 jo biografijoje teistumą. ...
-
Tarptautiniame sporto arbitraže bus svarstoma diskvalifikuotos irkluotojos I. Adomavičiūtės byla
Lietuvos antidopingo agentūrą pasiekė informacija, kad Tarptautinis sporto arbitražo teismas (CAS) – aukščiausios ir galutinės instancijos teisminė institucija sporto srityje, gavo diskvalifikuotos Lietuvos irkluotojos Ievos Adomavi...
-
Savo aukas talžantys ir filmuojantys jaunieji pedofilų medžiotojai: kodėl jie taip elgiasi?12
Virtualioje erdvėje pasklido vaizdo įrašai, kuriuose grupės jaunuolių talžo suaugusius vyrus kaltindami juos pedofilija. Specialistas įvardijo ne vieną tokio jaunimo elgesio motyvą. ...
-
Vairuotojų konfliktas Klaipėdoje: po garsinio mašinos signalo – ataka ašarinėmis dujomis1
Vairuotojai, turintys pirmiausia vadovautis kelių eismo taisyklėmis, neretai pereina ir prie jėgos demonstravimo. Klaipėdoje jau ne kartą vairuotojų konflikte panaudotos ašarinės dujos. ...
-
Kaimynai Kretingos rajone drauge gaudė įtariamąjį: bandė brautis į 55 tūkst. vertą BMW2
Sutelktos vieno Žemaitijos miestelio bendruomenės nariai naktį sukilo gaudyti vagies, kurį susekė savomis priemonėmis. ...
-
Atskleidė detales, kaip veikė galimo stambaus sukčiavimo schema: prašoma suimti keturis asmenis8
Prokuratūra kreipėsi į teismą dėl keturių antradienį sulaikytų asmenų, įtariamų stambaus masto PVM sukčiavimu ir apgaulingo apskaitos tvarkymu. ...