Specialistų patarimai: kaip elgtis patekus į avariją?

  • Teksto dydis:

Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai pasidalijo patarimais, kaip reikėtų elgtis, jei patekote į avariją. Svarbiausia – nepanikuoti ir imtis racionalių, apgalvotų veiksmų.

1. Įvykus autoavarijai, transporto priemonėse žmogų nuo smūgių saugo ir jų poveikį sumažina saugos diržai ir oro pagalvės, todėl gali būti sunkiau išsilaisvinti.

2. Jeigu neįmanoma atsegti saugos diržo, jį reikėtų nupjauti. Tam rekomenduojama turėti saugos diržų pjovimo įtaisą, tačiau galima pasinaudoti ir peiliu ar žirklėmis. Neturint šių priemonių, reikėtų ieškoti kitų daiktų ar stiklo šukių (šoniniai transporto priemonių stiklai dažniausiai būna grūdinti, todėl pjovimui netiks).

3. Kadangi po avarijos deformuojasi automobilio kėbulas, atidaryti duris ir išlipti gali būti sudėtinga. Tokiu atveju reikėtų evakuotis per langus ar stoglangį. Jeigu jie avarijos metu nesudužo, juos reikėtų išdaužti. Tam puikiai tinka langų daužtukas, kuris būna integruotas kartu su diržų pjovimo įtaisu. Jeigu jo neturite, naudokite automobilyje esančias priemones, pavyzdžiui, sėdynių galvos atramas.

4. Bandant išdaužti langą reikėtų užsimerkti ir pasukti galvą taip, kad stiklo šukės nepataikytų į akis. Išdaužti langą ranka ar koja gali nepavykti, tad, jeigu esate prispaustas, galima pamėginti pareguliuoti sėdynės padėtį taip, kad susikurtumėte sau daugiau erdvės.

5. Jeigu pavyko išlipti iš transporto priemonės, reikėtų pasirūpinti ir kitais nukentėjusiais asmenimis, ypač vaikais, tačiau būtina įvertinti jų sužalojimų pobūdį, kad savo veiksmais nepadarytumėte dar didesnės žalos jų gyvybei ar sveikatai. Jeigu nukentėjusieji yra be gyvybės ženklų, rekomenduojama iškelti juos iš automobilio ir pradėti jų gaivinimą.

„Kasmet po keletą kartų ugniagesiams tenka traukti ir į vandens telkinius įvažiavusius automobilius. Taip atsitikus reikėtų stengtis atsisegti saugos diržus, išsilaisvinti ir palikti transporto priemonę. Tačiau dėl slėgio skirtumo automobilio išorėje ir viduje gali būti sudėtinga atidaryti duris. Jei vanduo nepasiekė lango, galima jį išdaužti ir evakuotis per jį“, – pataria Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai.

„Automobiliui visiškai panirus į vandenį, jo salonas taip pat prisipildys vandens. Jam nugrimzdus, slėgis automobilio išorėje ir viduje pasidarys vienodas ir atsiras galimybė atidaryti duris ir evakuotis, tačiau šis procesas gali užtrukti ir sumažinti galimybes išsigelbėti. Jeigu taip atsitiktų, automobilio salono viršuje bus susidariusi oro kišenė, kurioje bus galima kvėpuoti, kol jus suras gelbėtojai“, – teigiama pranešime.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiemet ugniagesiai gelbėtojai 1427 kartus dirbo autoavarijų vietose, iš sudaužytų automobilių jie išlaisvino 139 žmones ir ištraukė 52 žuvusiųjų kūnus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių