Namų statybos mados greitai keičiasi, tačiau šimtmečiais tobulintos šildymo sistemos paklausios visuose būstuose.
Vyresnioji karta su nostalgija prisimena, kaip malonu būdavo prisiglausti prie šiltos koklinės krosnies. Deja, ji sunkiai priderinama šiuolaikiškuose namuose. Gera naujiena, kad mūsų šiaurės kaimynai suomiai suderino malonią šilumą, ekonomiškumą ir šiuolaikišką dizainą viename pavidale, sukūrę židinius-krosnis „Tulikivi“.
Mažai malkų – daug šilumos
Kas jau kas, bet skandinavai taupyti šilumą moka. Kalbant apie „Tulikivi“ židinius-krosnis, tai pripažįsta viso pasaulio židinių montuotojai. Paslaptis paprasta - „Tulikivi“ židinių apdaila gaminama iš specialios akmens rūšies, suomiškai vadinamojo "ugnies akmens", kuris dėl atsparumo aukštai temperatūrai ir ypatingos savybės sukaupti šilumą yra tinkamiausia medžiaga židiniams ir krosnims statyti. Kūrenti tokį židinį pakanka dvi valandas, o šiluma nuo jo sklis dar visą parą.
Šis namų šildymo būdas turi dar vieną svarbų privalumą – išvengiama priklausomybės nuo vis brangstančių energijos šaltinių. O malkų Lietuvoje niekada netrūko ir šildytis jomis nebrangu. Priklausomai nuo modelio, „Tulikivi“ krosnys gali apšildyti 20-130 m² patalpas. Pasak specialistų, Lietuvoje sandariam 100 m² būstui visam šildymo sezonui užtenka 6-8 kub. metrų malkų.
Židinys ar krosnis?
Daugelis mano, kad geriausias sprendimas šiuolaikiškam namui yra židinys, kurių pasiūla iš tiesų didžiulė. Tačiau specialistų teigimu, yra ne visai taip.
Visų šiuolaikiškų židinio kapsulių šildymo paviršius yra metalinis. Tai lemia šio šildymo įrenginio trūkumus: ikaitęs paviršius degina deguonį, sausina orą, patalpoje jaučiamas dūmų kvapas, patamsėja lubos ar sienos ties karšto oro išėjimais (grotelėmis). Būti arti iškūrento židinio per karšta, tačiau kuo toliau nuo jo, tuo darosi vėsiau – kaip sakoma, „šonas šyla, šonas šąla“. Taip yra, nes šiluma nuo įprasto židinio sklinda viena kryptimi. Kita vertus, įprastos kapsulės palaiko šilumą tik tol, kol dega malkos. Ugniai užgęsus, patalpa greit atvėsta.
„Tulikivi“ židinys-krosnis šilumą skleidžia kitaip. „Tulikivi“ neturi į gyvenamąją patalpą išvestų ortakių - išeinantis karštis ir dūmai kaitina tik vidinius krosnies kanalus. Šios krosnies išskirtinumas toks, kad nuo įkaitusio akmens sklindančios šilumos banga yra artima saulės skleidžiamai šilumai. Krosnies šiluma kaitina daiktus, o jie vėlgi spinduliuoja šilumą toliau. Todėl šiluma yra aksominė, patalpoje pasiskirsto tolygiau.
Skandinavų šilumos išradimai
Per 2-6 val. iškūrenta krosnis patalose palaiko šilumą 20-36 valandas. Toks efektas pasiekiamas dėl krosnies svorio (0,8-3 t) ir „ugnies akmens“ savybės sugerti šilumą bei ją lėtai spinduliuoti. Galima ir ilgiau nei 6 valandas kūrenti krosnį-židinį, bet nėra prasmės, nes akmuo per tą laiką pakankamai prisikaupia šilumos. Čia panašiai kaip su sklidinu vandens kibiru: kad ir kiek piltume į jį vandens, jis vis tiek bus pilnas.
Suomijos kompanija „Tulikivi“ skiria daug dėmesio ekologijai, todėl nenuostabu, kad jų krosnies dūmai neteršia aplinkos. Pritaikius antrinio oro padavimo technologiją, visos židinio kapsulėje susidarančios dujos priverčiamos sudegti, kaminas neužsineša suodžiais ir pasiekiamas iki 90 proc. naudingumo koeficientas.
Šilumą namuose galima palaikyti net ir keliaujant ar dirbant svetur. Tokią galimybę suteikia elektriniai šildytuvai, kurie gali būti sumontuoti krosnies viduje. Tinkamai eksploatuojami „Tulikivi“ šildomieji įtaisai tarnauja kelioms kartoms.
„Iki Joninių užsisakant ar įsigyjant „Tulikivi“ krosnį suteikiama 900 litų dovana. Norime įspėti, kad rinkoje siūlomi židiniai ir krosnys, aiškinant, jog tai yra „Tulikivi“ analogas. Tačiau originalų suomišką „Tulikivi“ židinį su 5 metų garantija galima įsigyti tik salonuose Klaipėdoje (Bangų g. 22a, tel. 8 46 256300, 8 611 41399) ir Vilniuje (Kalvarijų g. 125a, prekybos centre „Baldų rojus“, 1 a., tel. 8 5 2335198). Daugiau informacijos: www.kadnebutusalta.lt.
Naujausi komentarai