Nauja mada
"Legendomis apipintas juodasis beržo grybas, čaga, o moksliškai – įžulnusis skylenis (Inonotus obliquus). Šiaip tradiciškai jis vartotas virškinimo sistemos negalavimams gydyti, įskaitant ir vėžinius, nors veikliausias buvo virusinių ir parazitinių virškinimo sistemos ligų atveju. O pastaruoju metu atrastas teigiamas poveikis diabetu sergantiems asmenims. Biochemikai išskyrė iš įžulniojo skylenio įvairių veikliųjų medžiagų. Žodžiu, skamba daug žadančiai", – apie beržo grybą pasakojo Gamtos tyrimų centro mikologijos laboratorijos vadovė Jurgita Motiejūnaitė.
Pasak specialistės, dėl to skylenis aktyviai ieškomas, renkamas ir parduodamas.
"O rasti jį galima tik gamtoje, nes auginant laboratorijoje nesusikaupia tiek daug ir tokių įvairių veikliųjų medžiagų. Auga įžulnusis skylenis dažniausiai ant beržų, nors pasitaiko ir ant kitų lapuočių, ypač ant alksnių. Na, šiaip ar taip, skylenius renka, ta tradicija yra atėjusi iš Rytų pusės ir palyginti neseniai", – aiškino mikologė.
Jurgita Motiejūnaitė. Stop kadras.
Nemalonaus skonio
Dažniausias grybo naudojimo būdas – arbatos. Tereikia jį užpilti karštu vandeniu, galima vartoti kelis kartus, nes veikliosios medžiagos ne iš karto "ištraukiamos".
"Dar skyleniai fermentuojami – arba paprastai – rauginami. Ar aš juodąjį grybą naudočiau? Kaip vaistą – ne, nes nė vienas paruošimo būdas neužtikrina aiškaus veikliųjų medžiagų dozavimo. Kaip funkcinį maistą – nežinau. Pirmas dalykas – juodojo grybo arbata nemalonaus skonio", – pripažino J.Motiejūnaitė.
Šios arbatos jokiais būdais negalima vartoti daug – skyleniai turi daugiau oksalatų negu bet koks kitas pasaulio organizmas.
"Vadinasi, nesaikingai gerti skylenių arbatėlę būtų tas pats, kas kasdien valgyti rūgštynių sriubą užsikandant kiškiakopūsčių salotomis, o desertui – vien tik ananasus. Žodžiu, gydant virškinimo sistemą, galima iš esmės susigadinti šlapimo sistemą", – perspėjo specialistė.
Pjuvenomis, žinoma, neapsinuodysime.
Grybų sezonas baigiasi
Tie, kas vis dėlto ketina gydytis ir ruošiasi eiti rinkti ar pirkti skylenių, turėtų atsiminti, kad ne kiekvienas gumbas ant beržo yra įžulnusis skylenis.
"Priešingai – dauguma dažniausiai matomų gumbų su skyleniais neturi nieko bendro ir bandyti juos naudoti bus tas pats, kas naudoti paprasčiausias beržo pjuvenas. Pjuvenomis, žinoma, neapsinuodysime. Tačiau naudos iš to – jokios. Senovėje buvo manoma, kad geriausias vaistas nuo epilepsijos yra pakaruoklio virvė. Tik klausimas – kur ją gauti?" – kalbėjo grybų žinovė.
Dažnai ant beržų kamienų galima išvysti įvairių formų darinius. Kaip tiksliai žinoti, kur auga beržo grybas?
"Kai kurie gumbai yra bakterijos Agrobacterium radiobacter darbas. O įžulnusis skylenis yra juodas, beformis ir tarsi iš žaizdos augantis. Tarsi degėsis", – paaiškino mikologė.
Artėjančiomis dienomis Lietuvą turėtų pasiekti šiltesnių orų banga, tačiau mikologai grybų sezono jau nebežada.
"Šiluma laikysis trumpai. Grybų dar šiek tiek bus, bet masiškai – tikrai ne. Ne tik šaltos rugsėjo naktys nulėmė prastą grybų sezoną. Mūsų tyrimai rodo, kad tai lemia rugpjūčio orai, o šiemet buvo itin sausa. Jei neturi savos vietos miške, nėra ko trainiotis po visą mišką", – pastebėjo J.Motiejūnaitė.
Naujausi komentarai