- Daiva Janauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gamtoje iškylavę tėvai vos akimirką palikę mažylį be priežiūros dėl to graušis visą gyvenimą. Sunkiai ugnies sužalotas vaikas iškentėjo dideles kančias, o nudegimo randai šio įvykio jam neleis pamiršti ilgus metus.
Šventė baigėsi nelaime
Šiemet gegužės 1-oji – Motinos diena – daugybei mamų apkarto. Uostamiesčio vaikų ligoninės Traumų skyriuje tądien buvo sausakimša. Gydytojai dirbo iki vėlumos, mažųjų pacientų eilė sutirpo tik atėjus nakčiai.
Tądien atsitiko tragedija, iš kurios turėtų pasimokyti visi tėvai.
Į iškylą gamtoje susiruošė kelios jaunos šeimos su atžalomis. Tai buvo bene pirmoji diena, kai norintieji galėjo pasimėgauti pradėjusia žaliuoti gamta, šiltu oru, išsikepti dešrelių.
Suaugusieji užkūrė laužą. Dar trejų metukų neturintis berniukas sukiojosi aplink tėtį, kuris rūpinosi ugnimi. Matyt, jam prastai sekėsi, nes vyras nusprendė laužą pakurstyti degiu skysčiu.
Staiga butelis sprogo rankose, o skystis aptaškė ir patį vyrą, ir šalia buvusį vaiką. Liepsna negailestingai apdegino abu.
Mažylis nukentėjo itin skaudžiai. Labai gilūs veido, kaklo, plaštakų ir krūtinės nudegimai, itin smarkiai nukentėjo akių ragenos. Gydytojai konstatavo aukščiausiojo – trečiojo laipsnio nudegimus.
Spręs, ar tęsti tyrimą
Tądien į įvykio vietą išskubėjo greitosios pagalbos medikai, nes sužeisti buvo du žmonės.
Klaipėdos vaikų ligoninės medikai padėjo berniukui, kuo galėdami. Dabar jis gydomas Kauno nudegimų centre. Kol kas dar nežinia, kokios ilgalaikės pasekmės laukia mažylio. Gali būti, kad bus sutrikdytas jo regėjimas.
"Tokio baisaus vaizdo nėra matę net daug metų dirbantys medikai. Skaudu, kai toks mažas vaikelis taip sunkiai sužalojamas", – emocijų neslėpė Klaipėdos vaikų ligoninės vyriausioji gydytoja Klaudija Bobianskienė.
Įvykį tiria Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnai, šiandien jie turėtų apsispręsti, ar pradėti ikiteisminį tyrimą.
Skaudžiausiai žaloja ugnis
Kai atšyla oras, labai padaugėja vaikų traumų. Medikai įsitikinę, kad atsipalaiduoja ne tik vaikai, bet ir tėvai.
"Nuostabus laisvės pojūtis, deja, tampa vaikų traumų priežastimi. Žiemą mažieji dažniau apsipila karštais skysčiais, o vasarą jiems skaudžiausias nelaimes sukelia gyva ugnis, žarijos ar kontaktas su įkaitusiais metaliniais paviršiais: kepsninėmis, žarstekliais bei kitokiais daiktais. Tokie nudegimai yra kur kas gilesni ir sunkiau pasiduoda gydymui. Po jų lieka ne tik randai ant vaikų kūnų, bet ir jų širdelėse, patirtas skausmas ir siaubas ilgam užstringa mažųjų atmintyje", – pasakojo Klaipėdos vaikų ligoninės gydytojas traumatologas-ortopedas Eduardas Jūraitis.
Ugnis pavojingiausia maždaug nuo vienerių iki devynerių metų, skysčiais apsipliko jaunesni savisaugos instinkto dar neišsiugdę mažyliai nuo vienerių iki trejų metų.
Pirmasis ir pagrindinis patarimas nudegus kūno paviršių – kaip galima greičiau pilti ant jo šaltą vandenį, nes būtina sustabdyti kūno kaitrą, kuri labai greitai plinta ir siekia gilesnius sluoksnius. Jeigu apdegė rūbai, juos reikėtų kaip galima greičiau pašalinti.
Durys nukirto pirštukus
Tą pačią gegužės 1-ąją traumatologams teko atlikti operacijas dviem vaikams, kurie buvo sužaloti sunkių, šarvuotų durų. Medikai neturėjo kitos išeities, kaip atlikti dalinę suknežintų pirštukų amputaciją.
Gyvenimiškos patirties stokojantys mažieji neretai įsikimba į durų staktą. Atšilus daugelyje butų paliekami atviri langai. Kai atidaromos ir durys, susidaro skersvėjis, tada metalinės durys trenkiasi ir praktiškai nukerta mažyliams pirštukus.
Tokios traumos labiau būdingos nuo trejų iki septynerių metų amžiaus vaikams.
Namuose mažiesiems ypač pavojingi daiktai – peiliai bei įvairūs elektriniai besisukantys buities prietaisai, tokie kaip plakikliai, smulkintuvai.
Šie daiktai sukelia plėštines, draskytas žaizdas, po tokių sužeidimų lieka dideli randai, neretai pažeidžiama tos kūno dalies funkcija.
Šalmas – ne dėl grožio
Raginimas judėti yra visiškai teisingas, tačiau vaikų traumas gydantys medikai įspėja, jog būtina įvertinti visas įmanomas grėsmes.
Vasarą vaikai dažniausiai susižeidžia važinėdami dviračiais, riedlentėmis, riedučiais. Nuo tokių traumų gali išgelbėti tik šalmai ir apsaugos.
Statistika teigia, kad tik trys procentai šalmais apsirūpinusių vaikų susižaloja galvas, kiti nugriuvę pirmiausia susižeidžia galūnes. Sunkiausios pasekmės yra susitrenkus galvą.
Motoroleriai ir motociklai taip pat vilioja nepilnamečius, bet kartu grasina ir sunkiais sužeidimais. Važiuojant be šalmų, dideliu greičiu, o jeigu tokios transporto priemonės dar turi ir galingesnį variklį, pasekmės gali būti itin liūdnos.
Smagus pasivažinėjimas drauge, sėdint ant tėčio ar mamos dviračio, gali baigtis plėštinėmis žaizdomis, raiščių plyšimais ir net kaulų lūžiais, kai mažieji įkiša kojas į ratus. Todėl vežti atžalą pasisodinus ant priekinio skersinio ar bagažinės, kuri neturi apsaugų, itin pavojinga.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Už nenuvalytus takus uostamiestyje – bauda atsakingai įmonei
Iškritus gausiam sniegui pietinėje Klaipėdos miesto dalyje pagrindiniai pėsčiųjų ir dviračių takai nebuvo tinkamai valomi. Už susidariusią situaciją ir įsipareigojimų nevykdymą atsakingai bendrovei skirta 2,8 tūkst. eurų bauda, prane&sca...
-
Kada imami pirštų atspaudai?2
Pirštų atspaudas – unikalus dalykas. Piliečių pirštų atspaudai imami ne tik įvykus nusikaltimams, jų reikia ir rengiant asmens dokumentus, kuriuose įdiegti biometriniai duomenys. Nors ši procedūra privaloma, nepasitenkinanči...
-
Klaipėdiečiai sniego valymu rūpinasi patys
Klaipėdiečiai, nelaukdami, kol sniegą nukas rangovai, patys imasi darbo ir nuo pėstiesiems skirtų takų valo sniegą. ...
-
Neringos skvere – žiemos pramogos
Savaitgalį Neringos skvere netrūko mažųjų klaipėdiečių – visi jie džiaugėsi gausiai iškritusiu sniegu, čiuoždami rogutėmis ir čiuožynėmis nuo nedidelių kalniukų. Vaikų šėlionės truko iki pat vėlyvo vakaro tiek š...
-
Klaipėdoje nebeliks šventinių puošmenų
Šią savaitę uostamiestyje prasidės kalėdinių puošmenų nuėmimas, ledo čiuožyklos demontavimas, pagrindinės miesto žaliaskarės nupuošimas. Darbus planuojama pradėti trečiadienį, jie truks apie mėnesį. ...
-
Ledinės maudynės virto bendryste: savo pomėgiu mėgina užkrėsti ir kitus
Ledines maudynes mėgstantys plungiškiai, susibūrę į „Plungės ruonių“ asociaciją, savo pomėgiu maudytis lediniame vandenyje ir kitus mėgina užkrėsti keliaudami po miestelius ir kaimus. ...
-
Žiniasklaida: baigiant rekonstrukciją Nidos „Agiloje“, į ją grįžo pirmieji darbuotojai
Šiemet planuojant baigti rekonstrukciją Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“, į jį sugrįžo pirmieji darbuotojai, antradienį rašo naujienų portalas „15min“. ...
-
STT Klaipėdos valdybai laikinai vadovaus Tadas Kalnutis
Nuo antradienio Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybai laikinai vadovauti pradeda Tadas Kalnutis, pranešė STT. ...
-
Kretingos rajono meras: situacija tikrai pagerėjo
Praėjusią savaitę Vakarų Lietuvos upėse pakilus vandens lygiui, ekstremalią situaciją dalyje seniūnijų paskelbusioje Kretingoje situacija stabilizavosi, sako rajono meras Antanas Kalnius. ...
-
Kretingos rajone ekstremali situacija neatšaukiama: laukiama, kaip keisis orai1
Kretingos rajono savivaldybėje vandens lygis toliau slūgsta, tačiau ekstremali situacija neatšaukiama. ...