- Ieva Liškevičiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Pareiškimas: Klaipėdos Vydūno gimnazijos direktorius A.Girdzijauskas tikino, kad tėvai mokyklai skolingi beveik 3 tūkst. eurų, todėl nuo lapkričio žada imtis teisinių veiksmų.
-
Motyvas: Vydūno gimnazijos vadovybė tvirtino, jog mokestis už įstaigoje vykdomas papildomas veiklas imamas tam, kad būtų užtikrinamas mokyklos savitumas.
-
Komentaras: advokatė G.Mauručaitienė teigė, kad, tik įvykus teismui, pinigai iš tėvų bus išieškomi prievartos būdu.
Konstitucinė nuostata, esą Lietuvoje mokslas valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo mokyklose yra nemokamas, kelia vis daugiau abejonių. Pinigų rinkimo sistema taip patobulėjo, kad Klaipėdos Vydūno gimnazijai nesusimokėjusiems tėvams mokyklos vadovybė pasamdė teisinių paslaugų įmonę.
Perduos duomenis apie vaiką
Klaipėdietis A. nustėro, kai vieną dieną jo keturiolikmetė dukra iš mokyklos parnešė raštelį, pasirašytą Vydūno gimnazijos administracijos.
Jame tėvas raginamas nedelsiant susimokėti už papildomas paslaugas.
Priešingu atveju nuo lapkričio bus pradedamas skolų išieškojimas, o skolos administravimo mokestį turės mokėti pats skolininkas.
"Informuojame, kad gimnazijos tarybos nutarimu Vydūno gimnazija dėl skolų už papildomas paslaugas išieškojimo sudaro sutartį su teisinių paslaugų įmone "Credibell". Skolos išieškojimo atveju įmonei gali būti perduodami mokinių asmeniniai duomenys", – rašoma mokyklos pranešime.
"Mokėk, ir viskas"
Vyrui tokia situacija atrodo nenormali, nes jo dukra nelanko gimnazijoje organizuojamų papildomų užsiėmimų, kurie aštuntų klasių mokiniams kainuoja po 18 eurų per mėnesį.
Dabar dar ir grasinamus laiškus gauname, kad pamiršę susimokėti būsime perduoti antstoliui.
"Mano vaikas lanko visai kitus, miesto būrelius. Tačiau kompromiso nėra – mokėk, ir viskas. O kur dingsi, juk prestižinė mokykla. Net birželį, kai dukra jau nebelankė mokyklos, už užklasinę veiklą mokėti reikėjo. Iš auklėtojos sulaukėme replikos, kad paskubėtume. Dabar dar ir grasinamus laiškus gauname, kad pamiršę susimokėti būsime perduoti antstoliui", – stebėjosi pašnekovas.
A. skubiai pridūrė, kad mokyklai nėra skolingas – visus septynerius metus stropiai atseikėdavo nurodytą sumą.
Tačiau praėjusią savaitę iš mokyklos gautas raštelis perpildė kantrybės taurę.
Ne tik jo, bet ir kitų tėvų manymu, Vydūno gimnazijos politika prieštarauja Lietuvos Konstitucijos 41 straipsniui, kuriame juodai ant balto parašyta: "Asmenims iki 16 metų mokslas privalomas. Mokymas valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo, profesinėse bei aukštesniosiose mokyklose yra nemokamas."
Į sąskaitą – kiekvieną mėnesį
"O dar sako, kad Lietuvoje mokslas nekainuoja. Vieša paslaptis, jog kiekviena mokykla susigalvoja savo keistų mokesčių. Juk vaikas gali nenorėti lankyti mokyklos siūlomų būrelių, gal jis nori žaisti futbolą ar krepšinį. Dabar visiškai ribojama pasirinkimo laisvė. Ir pati kaina didelė. Dešimčiai mėnesių – apie 180 eurų. Mums tai – nemenki pinigai. O jeigu augini ne vieną vaiką? Greitai ir kita mūsų dukra pradės eiti į mokyklą. Į Vydūno gimnaziją, matyt, jos nebeleisime, per brangu", – skaičiavo A.
Kita į Vydūno gimnaziją, pradinę klasę, savo vaiką vedanti mama moka dar daugiau. Per mėnesį – apie 30 eurų.
"Yra nurodyta sąskaita, į kuria reikia pervesti pinigus už neformalų ugdymą – tam, ką vaikas veikia po pamokų. Įprastai pradinukams pamokos baigiasi apie 13 val., o visas likęs laikas – maždaug iki 16.30 val. – yra skiriamas įvairiems būreliams: teatro, šokio, muzikos, keramikos. Mokesčio pagrindimas toks, o atsisakyti galimybės nėra. Šis punktas įtraukas sutartyje, kuri pasirašoma stojant į mokyklą. Nematau čia nieko blogo, yra daug kitų gimnazijų Klaipėdoje, jei ši netinka", – samprotavo mama.
"Be privalomo mėnesinio mokesčio, mokslo metų pradžioje renkami pinigai ir už pratybas. Tačiau visose mokyklose yra tokia tvarka. Pasitaiko ir vienetinių atvejų, pavyzdžiui, mokyklos jubiliejus, kai buvo perkamos dovanos. Tėvams reikėjo susimesti gal po 10 eurų", – užsiminė klaipėdietė.
Skola – apie 3 tūkst. eurų
Pats Vydūno gimnazijos direktorius Arvydas Girdzijauskas įsitikinęs, kad skolų išieškojimas – normali praktika, jei tėvai nesilaiko sutartyje numatytų reikalavimų.
Rugsėjį skola už nesumokėtas paslaugas sudarė beveik 3 tūkst. eurų. Esą kreiptis į teisinių paslaugų įmonę įpareigojo mokyklos taryba.
Jei reikės, bus imtasi Lietuvos įstatymuose numatytų priemonių.
"Mūsų mokykla įgyvendina savitą pedagoginę sampratą, patvirtiną Švietimo ir mokslo ministerijos. Visi tėvai, ateidami į mokyklą, pasirašo sutartis dėl mokesčių, ir norime, kad jos būtų vykdomos. Kitaip mes negalime finansuoti savo veiklos. Tai miesto tarybos nustatytas mokestis už papildomas gimnazijos paslaugas, ir visiems mokiniams jis yra privalomas", – aiškino įstaigos vadovas.
Paklaustas, kiek tos papildomos veiklos kainuoja pradinių ir kiek vyresnių klasių mokiniams, direktorius negalėjo atsakyti. Esą sumos skiriasi.
"Mūsų internetiniame tinklalapyje yra nurodytos visos kainos, pasitikslinkite", – trumpai tarstelėjo A.Girdzijauskas.
Yra ir rėmėjų klubas
Ar Vydūno mokykloje nė vieno būrelio nelankantis vaikas gali išvengti mėnesinio mokesčio?
"Taip nebūna. Mūsų visi vaikai ką nors lanko. Tėvai žino šią tvarką ir sutinka su sąlygomis", – nedaugžodžiavo direktorius.
Gimnazijoje šiuo metu mokosi apie 750 mokinių.
Kiek konkrečiai per metus iš jų surenkama pinigų, A.Girdzijauskas irgi negalėjo pasakyti.
Iš mokyklos gavę grasinamus raštelius tėvai ėmė baimintis, kad vieną dieną iš jų banko sąskaitų ims dingti pinigai.
Advokatės Gražinos Mauručaitienės teigimu, teisinių paslaugų įmonė tik paruošia skolos ieškinį teismui, o ne suranda skolas.
Žinoma, jei tėvai nevykdys teismo sprendimo, turės reikalų su antstoliu.
Tėvams abejonių sukėlė ir Klaipėdos humanitarinės mokyklos rėmėjų klubas, kuriam aukodami klaipėdiečiai remia Vydūno gimnaziją.
Anksčiau net buvo kalbama apie būtinybę įvesti privalomą paramos mokestį, kuris siektų 30 eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Perspėjo būti budrius: sukčiai už du eurus siūlo autobusų bilietų
Sukčiai sukūrė fiktyvią viešosios įstaigos „Klaipėdos keleivinis transportas“ feisbuko paskyrą ir ėmėsi apgaulės – už du eurus siūlo neva nemokamą važiavimą autobusais šešiems mėnesiams. ...
-
Rekordas: siuntą atsiėmė žaibišku greičiu
Visoje šalyje prieššventiniu laikotarpiu išsiunčiama ir pristatoma milijonai siuntų. Tam, kad jos adresatus pasiektų laiku, priimama daugiau darbuotojų, ilginamos jų darbo valandos. Yra žmonių, kurie siuntas stengiasi atsiimt...
-
Jaunimo „linksmybės“: turistams informacija – kinų kalba
Priekulės centre šalia paminklo rašytojai Ievai Simonaitytei įrengtas interaktyvus ekranas pažinčiai su rašytojos gyvenimu. Tačiau turistai informacijos negali perskaityti, mat ji čia skelbiama kinų kalba. ...
-
Parduodamas garsusis „Vienkiemis“: su meile ir dėkingumu paleisime
Kretingos rajono Padvarių kaime esanti kavinė „Vienkiemis“ jau seniai virto garsiu pramogų centru prie vandens. Tačiau tris dešimtmečius puoselėtą verslą nuspręsta parduoti. Už pramogų kompleksą prašoma trijų milijonų eu...
-
Klaipėdoje gyventojams pristatyta Stariškių kvartalo galimybių studija
Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda Stariškių pietinio pocentrio urbanistinę plėtrą. Savivaldybės teigimu, apie 100 hektarų ploto teritorijoje ketinama sukurti modernią ir gyventojų poreikius atitinkančią erdvę. ...
-
Puošniam uostamiesčiui – komplimentai iš Orijaus Gasanovo
Prieš pat šventes uostamiesčio Teatro aikštėje miestiečiai turėjo galimybę susitikti su vienu populiariausių kelionių žurnalistų – Orijumi Gasanovu. Klaipėdiečiai, nepabūgę stipraus vėjo ir krušos, ne tik susipa...
-
Šventiniame renginyje – dėmesys ne tik žmogui
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete šurmuliavo šventinis vakaras, kurio metu ne tik skambėjo sveikinimai, koncertas, bet ir įvyko Klaipėdos Rotary įsteigto „Vėtrungės“ apdovanojimo ceremonija. Renginiu tai...
-
Skelbs iškiliausių idėjų sąrašą Klaipėdoje
Šiemet dalyvaujamajam biudžetui buvo pateikta 18 idėjų, tačiau tik septynios įveikė bendruomenių balsavimo barjerą. Iš tų septynių šiandien bus paskelbtos keturios, kurių įgyvendinimui bus skirta savivaldybės biudžeto pinig...
-
Klaipėdiečiai neabejingi – fiksuoja miesto problemas
Šiemet klaipėdiečiai uostamiesčio savivaldybėje jau užregistravo gerokai daugiau nei tūkstantį pastebėtų problemų. Dažniausiai pranešama apie nenugenėtas medžių šakas ir paliktus be priežiūros automobilius. ...
-
Neringa didina rinkliavas už įvažiavimą: vairuotojus kurorto apetitas glumina15
Didėja rinkliava už įvažiavimą į Neringą. Vasarą per patį turistų piką du mėnesius teks mokėti 50 eurų. Buvo 30 eurų. Susimokėti, nors ir perpus pigiau, bet teks ir elektromobiliams. ...