Tauta ir vėl grasina Pereiti į pagrindinį turinį

Tauta ir vėl grasina

2003-10-02 09:00

Dienos komentaras

Tauta ir vėl grasina

Lietuvoje liko tik labai nedaug nuoširdžių ir patiklių žmonių. Tuo pat metu cinikų padaugėjo net iki 36 proc. Cinikai - tai tie žmonės, kurie į klausimą, kokia politine partija nusivylei, atsako: “Nenusivyliau nė viena”. O mintyse priduria: “Nes nė viena netikėjau taip smarkiai, kad nusivilčiau”.

Ir tai - pareiškimas Europos Parlamento rinkimų išvakarėse, kai politinės partijos jau mėgina išsiūbuoti tas tautos “myliu-nemyliu” sūpuokles. Ką čia išsūpuosi, jei daugiau nei trečdalis apskritai ant tų sūpuoklių nestoja!

Paguodos neteikia ir ta tirpstanti dauguma, nusivylusi politinėmis jėgomis, kurias Arvydas Vidžiūnas tituluoja “tradicinėmis”, - konservatoriais ir socialdemokratais.

Žodis “tradicinės” turi gilią prasmę. Jis tinkamas tik toms partijoms, kurioms gali drąsiai giedoti “ilgiausių metų, - ilgiausių”. Toms, kurios bus per amžius, kai visi tie “netradiciniai” libdemai, soclibai, libcentriai ir kt. išnyks kaip gamtos klaida.

Tačiau tauta vėl dairosi naujokų. Ką daryti? Štai kur klausimas, kurį “tradicinių” partijų atstovai ketina spręsti paprastai - mažindami privalomai būtiną į rinkimus atėjusių rinkėjų skaičių.

Tokios idėjos jau seniai gliaudomos Seime. Jos kuriamos ne iš meilės demokratijai, bet labiau iš išskaičiavimo, kuris rodo: kuo mažiau rinkėjų ateina prie balsadėžių, tuo labiau prognozuojamas yra rinkimų rezultatas.

Kuomet rinkimuose dalyvauja mažiau rinkėjų, tai jų daugumą dažniausiai, sudaro “tradicinių” partijų elektoratas - pilietiškai subrendęs, todėl balsuojantis bet kokiomis oro sąlygomis.

“Tradiciniai” politikai jau pavargo dalintis valdžia su visokiais naujokais. Jie jau nori stabilumo, tai yra tokių politinių svarstyklių, kurių viename gale stovi G.Kirkilas, o kitame - A. Kubilius. Tada net ir po didžiausių nusivylimų ketveri socdemų metai valdžios išsilies į konservatorių kadenciją. Po to ciklas kartosis. Ar gali būti geriau?

Tačiau sociologai prognozuoja, kad dalintis reikės ir toliau. Jei tauta jaučiasi nuvilta, ji tikrai eksperimentuos. Valdžią vis dar turintiems politikams tokie sociologinių tyrimų rezultatai yra lyg grasinimas. Todėl jie tikrai pasistengs tą grėsmę kiek įmanoma sumažinti. Pirmiausia - sumenkindami demokratines rinkimų procedūras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų