Pereiti į pagrindinį turinį

Streikuojantiesiems mokytojams – nė cento

2016-02-29 03:00
Laima Juknienė ir Saulius Budinas. Laima Juknienė ir Saulius Budinas. Laima Juknienė ir Saulius Budinas.

Klaipėdos savivaldybė nebesitaikstys su vaikų jau savaitę nemokančiais pedagogais – nuspręsta smūgiuoti per jų pinigines. Nuo šiandien streiko dalyviams nebus mokama alga. Tačiau net ir tokios priemonės nestabdo kovingai nusiteikusių mokytojų. Šie tikina streiko nestabdysią tol, kol bus patenkinti jų reikalavimai. Neatmetama ir visuotinio Klaipėdos pedagogų streiko galimybė.

Ragino trauktis

Penktadienį Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas susitiko su miesto švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovais. Jų paprašyta sušvelninti streiką.

Susitikimo metu S.Budinas pastebėjo, kad uostamiesčio pedagogai – itin aktyvūs, todėl vaikų ugdymo procesas tapo komplikuotas.

Pabrėžta, kad Lietuvoje iš viso streikuoja 10 proc. švietimo įstaigų, o Klaipėdoje – 50 proc.

"Todėl raginame profesinės sąjungos atstovus solidarizuotis su miestiečiais, kurių vaikų ugdymas šiuo metu nutrauktas, ir sumažinti streiko apimtis. Net pusė Klaipėdos vaikų dabar nelanko mokyklų, tad prašome, kad mokytojai vis dėlto atsižvelgtų ir į moksleivių interesus," – teigė administracijos direktorius.

Negaus algų

Įvykusį susitikimą galima vadinti ir lūžio tašku. Streikuojančiųjų vedliams pranešta, kad nuo šiandien visiems nedirbsiantiems pedagogams nebus mokamas atlyginimas. Pirmąją streiko savaitę mokytojams buvo mokama kaip įprasta.

S.Budino teigimu, streikas yra demokratijos išraiška. Anot jo, iki šiol savivaldybė buvo prisiėmusi dalį įsipareigojimų. Nuo šiol esą atėjo laikas atsakomybės naštą perimti ir streikuojančiųjų pusei.

"Mes buvome susitarę, kad tos pirmos penkios dienos yra galimybė mokytojams išreikšti savo lūkesčius ir nepasitenkinimą esama situacija. Tai galima toleruoti. Toliau miesto poreikiai yra kitokie", – paaiškino S.Budinas.

Sprendimas neišgąsdino

Tačiau streikuojančių uostamiesčio pedagogų atstovai administracijos direktoriaus prašymo nusprendė netenkinti. Esą jų negąsdina net sustabdytas darbo užmokesčio mokėjimas.

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja, Klaipėdos miesto susivienijimo pirmininkė Laima Juknienė patikino, kad uostamiesčio mokytojai pajėgų tikrai nemažins ir streikuoti nenustos.

"Streiko ėmėmės todėl, kad reikia kardinaliai pertvarkyti švietimo sistemą, visiškai negalvojome apie apmokėjimą. Apie tai galėsime kalbėti po streiko. Mokytojai yra solidarūs ir kovoja dėl vaikų, o ne tik dėl savo ekonominės dalies. Jeigu mes nutrauksime streiką, visuomenė mus užmėtys akmenimis, kad mums svarbūs tik savi interesai. Mes nesustabdome veiksmų, einame toliau ir be apmokėjimų", – patikino L.Juknienė.

Gresia visuotinis protestas

Dar daugiau – panašu, kad antrą savaitę tebesitęsiantis streikas įgauna vis didesnį pagreitį.

Uostamiesčio mokytojų vedlės teigimu, kasdien prie streikuojančiųjų prisijungia vis daugiau įstaigų, didėja ir ratas tokių, kurios pradeda rinkti parašus bei rengiasi kilti į kovą.

"Jeigu Vyriausybė netenkins reikalavimų, ateityje situacija gali išaugti į visuotinį Klaipėdos mokytojų streiką", – prognozavo L.Juknienė.

Tikėtina, kad šią savaitę kelios uostamiesčio ugdymo įstaigų protestuoti nustos, tačiau planuoja prisidėti naujos.

Penktadienį prie streikuojančiųjų prisijungė lopšelis-darželis "Liepaitė", o šią savaitę į kovą žada kilti lopšelis-darželis "Linelis" bei Klaipėdos turizmo mokykla.

Šiandien tęs derybas

Uostamiesčio, kaip ir visos Lietuvos, pedagogai streikuoti, reikalaudami didesnių atlyginimų bei kitų permainų, pradėjo vasario 22-ąją. Iki šiol Klaipėdoje nedirba apie tūkstantį pedagogų.

Kaip minėta, mokytojai pasirengę vaikų nemokyti tol, kol bus patenkinti jų keliami reikalavimai.

Jau šiandien Vyriausybėje laukia dar vienas derybų raundas. Tikimasi, kad šįkart pavyks susitarti, ir jau rytoj mokiniai galės grįžti į klases.

Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų teigimu, profesinės sąjungos praėjusį trečiadienį kiek sumažino reikalavimus.

Vyriausybėje vykusių derybų metu jos teigė, kad sutiktų, jog mokytojų algų didinimui nuo šio rugsėjo papildomai būtų skiriama ne 18 mln. eurų, o 12,8 mln. eurų. Tai leistų 5 proc. padidinti užmokestį visiems pedagogams.

Ugdymo procesas nenutrūko

S.Budino pastebėjimus dėl sustabdyto ugdymo proceso L.Juknienė atrėmė atkreipusi dėmesį, kad pedagogai moksleivių nepalieka likimo valioje.

Pabrėžiama, kad mokytojai – sąžiningi, todėl vaikams teikia konsultacijas nuotoliniu būdu, vieni kitus pakeičia streike.

Teigiama, kad mokiniams yra pateiktos užduotys, kurias jie gali atlikti namuose. Kai moksleiviams tenka miestui ar ugdymo įstaigai atstovauti olimpiadose ar konkursuose, pedagogai vyksta drauge.

Tačiau savivaldybės administracijos direktorius pastebėjo, kad savaitę besitęsiantis streikas mieste jau kelia problemų. Jas, suprantama, labiausiai junta moksleivių tėvai.

Per penkias darbo dienas, kai mokiniams nevyko pamokos, atsilikta nuo ugdymo planų. Kaip pasibaigus streikui bus sprendžiama ši problema, dar tiksliai nežinoma, tačiau ilginti mokslo metų neplanuojama.

"Pagal įstatymą mokslo metų pratęsimas dėl vykusių streikų nėra numatytas. Reikės galvoti apie kitokius sprendimus. Išeičių kiekviena ugdymo įstaiga gali pasiūlyti. Tačiau jeigu bus įsivelta į ilgalaikius procesus, tai, mano galva, yra nepateisinama", – akcentavo S.Budinas.

Pedagogų profesinių sąjungų atstovai tikino, kad neįvykusias pamokas numatoma kompensuoti mokant per netradicinio ugdymo dienas.

Vis dėlto neneigiama, kad ugdymo procesą po streiko teks intensyvinti.

Stabdo baimė dėl pinigų

Klaipėdoje šiuo metu streikuoja 28 švietimo įstaigos, tai, kaip minėta, sudaro apie pusę visų uostamiesčio įstaigų.

Streikuojančiųjų atstovai pabrėžia, kad veiksmai rezultatyviausi tada, kai visai dienai duris užveria kuo daugiau mokyklų bei darželių. Tačiau ne visi pedagogai ryžtasi tokiam žingsniui.

Klaipėdos Baltijos gimnazijos direktorės pavaduotojos ugdymui ir socialiniam darbui Neringos Kontrimienės teigimu, ši švietimo įstaiga kol kas ugdymo proceso nenutraukė ir prie streikuojančiųjų neprisijungė. Tai esą lėmė kelios priežastys.

"Mūsų mokykloje nėra profesinės sąjungos. Galbūt tai turėjo įtakos", – dėstė pašnekovė.

N.Kontrimienė pastebėjo, kad kai kurie mokytojai prisipažįsta nuogąstaujantys likti be darbo užmokesčio, jeigu prisijungtų prie streikuojančiųjų.

"Bijo to, kad nebus mokama alga. Jeigu vienai mamai reikia išlaikyti du vaikus, tada pinigėliai yra labai svarbūs", – dėstė mokyklos atstovė.

Gimnazijos darbuotojai jau sulaukė ir pačių moksleivių susidomėjimo, kodėl jų pedagogai nekyla kovoti už savo teises ir, kaip teigiama, tobulesnę švietimo sistemą.

Tiesa, anot direktorės pavaduotojos, gimnazija penktadienį sulaukė miesto "švietimiečių" profesinės sąjungos atstovų, kurie bendravo su pedagogais. Tądien ugdymo įstaigoje pradėti rinkti parašai dėl pritarimo streikui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų