- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Būnant Klaipėdoje, kur Baltijos jūra išmeta dar palyginti nedaug plastikinių šiukšlių, ir gaunant prekes popieriniuose maišeliuose, vandenynų tarša plastiku gali pasirodyti nerimta problema.
Įspūdingi šiukšlynų plotai
Iš tiesų, šiukšlės pasaulio vandenyse jau tampa didžiule problema. Pateikiami duomenys, kad šiandien ant vandens plūduriuojančios plastiko šiukšlės vien Ramiojo vandenyno šiaurėje užima 1,6 milijono kvadratinių kilometrų plotą.
Didžiosios Britanijos bendrovė „Raja“ atliko tyrimą ir konstatavo, kad didžiausia vandenynų teršėja plastiku yra Indija. Ji per metus į vandenyną išmeta per 126 tūkst. tonų plastiko. Kinijos „indėlis“ per metus – per 70 tūkst. tonų, Indonezijos – 56 tūkst. tonų, JAV – 42 tūkst. tonų, Brazilijos – per 38 tūkst. tonų.
Koks yra 1,6 milijono kvadratinių kilometrų plotas, galime įsivaizduoti palyginę su Lietuvos plotu, kuris yra 65 300 kvadratinių kilometrų. Nesunku paskaičiuoti, kad vien Ramiojo vandenyno didžiajame šiukšlyne sutilptų 24 tokios šalys kaip Lietuva.
SOS: socialiniuose projektuose plastikas jūrose ir vandenynuose pristatomas kaip didžiulio ledkalnio viršūnė. „Fondation-jacques-rougerie.com“ nuotr.
Mažas šalis tokie dideli plotai, virtę plastiko šiukšlynais, ypač šokiruoja. Slovakija dar mažesnė už Lietuvą. Jos plotas – 49 035 kvadratiniai kilometrai. Į didįjį Ramiojo vandenyno šiukšlyną sutilptų net 32 tokio dydžio valstybės kaip Slovakija.
Savaeigės vandenynų mašinos
Kiek nustebino tai, kad žemyninė valstybė Slovakija, kuri neturi priėjimo nei prie jūrų, nei prie vandenynų, ėmėsi kurti pasaulinio vandenyno valymo problemas sprendžiančius įrenginius.
Jos mokslininkai ir dizaineriai pasiūlė sukurti ir į vandenynus paleisti „aštuntuoju žemynu“ vadinamus įrenginius.
Tai būtų savaeigės saulės, vėjo ir vandens energijos varomos mašinos, vadinamieji siurbliai, kurie nuo vandens paviršiaus rinktų plastiką ir skaidytų jį.
Sprendimas: vandenynuose galėtų atsirasti įspūdingo dizaino patraukliai atrodantys šiukšlių rinktuvai. „Fondation-jacques-rougerie.com“ nuotr.
Šis pasiūlymas buvo pateiktas dar 2020 m. Šiais metais jis sulaukė pripažinimo – jis gavo Prancūzijos jūrų instituto Jacqueso Rougerie fondo prizą jūrų architektūros ir inovacijų kategorijoje.
Jacqueso Rougerie fondas kasmet remia įdomiausius ir inovatyviausius jūrinės srities architektūros ir dizaino projektus.
Ir perdirbimas, ir šiltnamiai
Inovatyvų vandenynų valymo siurblio modelį, o tiksliau šiukšlių perdirbimo fabriko ant vandens dizainą pasiūlė Slovakijos dizainerė Lenka Petrakova.
Jos modelis susideda iš tarpusavyje sujungtų gėlių ir žiedlapių formos statinių. Jie įrengti ant čiuptuvą primenančios platformos. Įrenginiui judant vandenyno paviršiumi čiuptuvai nuo vandens rinktų plastikines šiukšles, siurbtų jas į įrenginio vidų, perdirbtų ir paverstų naudinga medžiaga.
Ant vandenyno paviršiaus plūduriuojančiame įrenginyje būtų ne tik plastiko perdirbimo linija, bet ir mokslinių tyrimų centras, šiltnamis, kuriame augalai būtų auginami be dirvožemio, naudojant tik iš aplinkos gaunamą vandenį.
Stotyje ir šiukšlių perdirbimo fabrike būtų numatytos patalpos ir jį prižiūrinčiam personalui, mokslininkams.
Toliau pačios pradinės idėjos šis įrenginys kol kas toliau nenužygiavo. Nepateikiami detalesni techniniai sprendimai, kaip jis būtų saugomas nuo audrų ar uraganų, koks būtų jo valdymas, kaip išvengtų susidūrimų su laivais. Nepateikta ir šio nuotraukose įspūdingai atrodančio įrenginio statybos kaina.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Savivaldybė informuoja apie būsto šildymo išlaidų kompensacijas 2024–2025 metų šildymo sezonui
Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento Socialinių išmokų skyrius primena, kad gyventojai gali teikti prašymus-paraiškas kompensacijoms už būsto šildymo išlaidas viso 2024–2025 metų &scaro...
-
Dėl stipraus vėjo Klaipėdos uoste buvo apribota laivyba
Trečiadienio rytą Klaipėdos uoste beveik dvi valandas buvo apribota laivyba. ...
-
Po gausaus lietaus kyla Vakarų Lietuvos upių vanduo
Gausūs lietūs kelia Vakarų Lietuvos upių vandens lygį. Kai kur jis pakilo nuo 35 cm iki 58 cm, tačiau hidrologai potvynio kol kas neprognozuoja. ...
-
Atgimimo aikštėje išminuotojai vėl rado sprogmenį
Klaipėdos Atgimimo aikštėje vakar darbavosi išminuotojai. Jie vykdė žvalgybą, buvusių pastatų pamatuose prie gatvės, arčiau aikštės pakraščio, ieškojo Antrojo pasaulinio karo laikų sprogmenų. ...
-
„Grigeo“ laukia valdžios atsakymų dėl Grigiškių tvenkinio likimo2
Teismui galutinai nurodžius, kad medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio popieriaus gamybos grupės „Grigeo“ pagrindinė bendrovė „Grigeo“ privalo parengti Grigiškių tvenkinio valymo planą, „Grig...
-
„Klaipėdos vanduo“ įdiegė pažangią technologiją, padedančią šalinti kvapus
„Klaipėdos vanduo“ 1-oje vandenvietėje įdiegė pažangią oro valymo technologiją ozonu. Ji padeda pašalinti vandens gavybos bei ruošimo metu atsirandančius kvapus ir taip užtikrinti kokybiškesnį orą šalia vanden...
-
Papasakojo apie gintaro kelią į uostą ir į pakrantes: nėra taip, kad turėtume savo
Gintaro rinkėjai prie jūros didesnių laimikių tikisi, kai uostas gilinamas, ypač jeigu darbai vyksta arčiau Kuršių marių, kur, tikima, daug gintarų turėtų būti. ...
-
Teatro aikštėje montuojama ledo čiuožykla
Uostamiesčio Teatro aikštėje prasidėjo pirmieji ledo čiuožyklos montavimo darbai. Šiemet ji bus ne apvali, o stačiakampė, 15 metrų pločio ir 20 metrų ilgio, užims apie 300 kvadratinių metrų bei įsikurs šiek tiek kitoje vietoj...
-
Senamiesčio gyventojai nori greičio matuoklių
Klaipėdos senamiesčio gyventojų bendruomenės atstovai savivaldybės prašo Tiltų gatvėje ir sektorinio, ir momentinio greičio matuoklių. ...
-
Gintis nuo agresyvių paauglių – šauksmu?19
Klaipėdoje siautėja agresyvūs vaikai ir paaugliai – gadina svetimus automobilius ir į juos mėto daiktus, įžeidinėja praeivius, paišo pastatų sienas, keikiasi ir smurtauja. Įbauginti praeiviai nežino, ką tokiose situacijose daryti &ndas...