Dienos komentaras
Skaičių magija
Sovietų laikais populiari buvo tapusi liaudies išmintis apie melą. Teigta, jog egzistuoja trys melo rūšys: šventas melas, savanaudiškas melas ir statistika. Iš socializmo į kapitalizmą įklibinkščiavusi tauta mielai diskutuoja ir apie apklausų rezultatų tikrumą.
Antai anądien pagarsinta žinia, jog jei dabar vyktų rinkimai į Seimą, penktadalis žmonių balsuotų už socialdemokratus. Nesibaigiančio skandalo įaudrinti žmonės suskato spėlioti, kiek tiesos yra šioje prognozėje.
Pagal anksčiau darytas apklausas pusė rinkėjų palaiko Rolandą Paksą. Tačiau pagal pastarąjį tyrimą dalis Prezidento rėmėjų balsuotų už šalies vadovo priešininkus. Įtarioji tauta klausia: kaip tai įmanoma?
Puikiai prisimename, ką skelbė įvairios visuomenės apklausos iki rinkimų likus mėnesiui ir daugiau. Pagal jas Valdas Adamkus nelygioje konkurencinėje kovoje turėjo sutrypti R.Paksą ir antrajai kadencijai įsitvirtinti Prezidento rūmuose.
Šis apklausų skelbimas buvo toks garsus, toks agresyvus, kad prognozėmis patikėjo ir pats V.Adamkus. Dabar jis turėtų žinoti, kad apklausos JAV skiriasi nuo apklausų mūsų šalyje. Ir skirtumas - ne rezultato skaičiai, o kaip tas rezultatas sukuriamas.
Net ir neilgai užsienyje pagyvenus į akis krenta po gatves zujantys jaunuoliai su popieriais ir rašikliais. Prekybos centruose, kavinėse, sporto ar pramogų kompleksuose jie lipšniai ir mandagiai kvočia, kas, kodėl ir kaip patinka žmogui. Tokių apklausų rezultatai mirga žurnaluose, reklaminiuose bukletuose.
Lietuvoje apklausos turbūt daromos pogrindyje. Toks vaizdas gali susidaryti, nes 99 procentai mūsų nė karto nebuvo apklausti jokia tema. O juk dalis žmonių mielai pareikštų savo nuomonę kad ir apie Prezidento skandalą arba bulvių (ne)kokybę prekybos centruose.
Abejonės apklausų rezultatais kyla ir tuomet, kai žmonės neranda logiško jų paaiškinimo. Taip buvo ir dėl netikėto Darbo partijos išpopuliarėjimo. Ką tik įkurta, dar puodo su agitaciniais makaronais užkaisti nespėjusi Viktoro Uspaskicho organizacija paskelbta populiariausia.
Spėliojantiems apie tokių metamorfozių priežastis vertėtų žinoti, jog apsispręsti negalinčio asmens nuomonę pakeisti gali ir paskelbta apklausa. Žmonės dažniausiai nenori likti mažumoje ir, pažvelgę į paskelbtus duomenis, renkasi daugumą.
Taip reguliuoti galima ne tik politinius įvykius.
Naujausi komentarai