Seimo kanceliarijos klerkai kažkur numetė, todėl liko nepasirašytas Klaipėdos valstybiniam jūrų uostui ir uostamiesčiui labai svarbus įstatymas dėl dividendų įmonei sumažinimo. Esą tai lig šiol negirdėtas skandalingas atvejis.
Sąmokslo teorijos neįžvelgia
Kai spalio pradžioje Seimas nubalsavo už įstatymo pataisas, kuriomis Klaipėdos jūrų uostas buvo atleistas nuo dividendų mokėjimo, dokumentas, patvirtintas Prezidentės ir Seimo pirmininkės parašais, per tris dienas turėjo būti paskelbtas "Valstybės žiniose". Tačiau taip neįvyko.
Kol įstatymas nepaskelbtas "Valstybės žiniose", jis laikomas neįsigaliojusiu.
"Supratau, kad tai – Seimo kanceliarijos klaida. Loretos Graužinienės pirmininkavimo pradžioje šitą įstatymą kažkur nukišo, bet įstatymo projekto esmė juk nesikeičia, jis priimtas, tik tekstas kažkur buvo numestas", – teigė vienas šių pataisų iniciatorių Seimo narys, buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovas Eugenijus Gentvilas.
Esą tokios situacijos dar nėra buvę, tačiau sąmokslo teorijos kol kas niekas nesiryžta įžvelgti.
Susigriebė po mėnesio
Klaidą pastebėjo Seimo kanceliarijos darbuotojai, darydami per mėnesį priimtų teisės aktų suvestinę. Susigriebta, kad spalio 1 d. Seimo posėdyje priimtas Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo 15 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymas nebuvo perduotas vizuoti Seimo pirmininkei ir pasirašyti Prezidentei.
Šios pataisos leidžia svarbius ekonominius projektus įgyvendinančioms strateginėms įmonėms nemokėti dividendų. Tokių įmonių sąraše – ir Klaipėdos valstybinis jūrų uostas.
Gavęs pranešimą apie nepasirašytą dokumentą, Seimo kancleris Jonas Milerius informavo Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę ir Seimo pirmininkės pavaduotoją Algirdą Sysą, kuruojantį Seimo kanceliarijos veiklą, taip pat sudarė tyrimo komisiją šiam atvejui ištirti.
Seimo kanceliarija atsiprašė ir užtikrino, jog imsis visų reikiamų priemonių, kad ateityje tokie atvejai nepasikartotų.
Derybos dėl dividendų
Beje, šio įstatymo pataisas Prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo vetavusi, tačiau Seimas spalio 1-ąją veto atmetė.
"Vyriausybė nusprendžia, kiek procentų dividendų iš valstybinės įmonės paimti, jie gali sudaryti iki 50 proc. pelno. Tačiau gali imti ir minimumą – pusę procento. Todėl Prezidentė ir protestavo – esą kam reikia išimčių, jei Vyriausybė ir taip gali lanksčiai į visa tai žiūrėti", – teigė E.Gentvilas.
Vyriausybės sprendimu, Klaipėdos uostas šiais metais sumokėjo tik simbolinius dividendus – 896 tūkst. litų. Jei įstatymas nebūtų priimtas, dividendai siektų – beveik 45 mln. litų.
Klaipėdos jūrų uosto direkcija, prašydama mažinti dividendų dalį, argumentavo, kad uostui pavesta įgyvendinti svarbius valstybei ekonominius projektus. Klaipėdos uostas vien į suskystintųjų gamtinių dujų terminalą investuos beveik 130 mln. litų.
Naujausi komentarai