Laukta tinkamo momento?
Nuo vasario pabaigos, kai Rusijos kariuomenė įsiveržė į Ukrainą ir iki šiol tęsia neišprovokuotą smurtą, taip pat – ir aktyvų propagandinį karą, pas mus vis pasitaikydavo tam tikrų nesusipratimų su Rusijos piliečiais. To neslepia pasienio pareigūnai.
Tačiau, jų teigimu, visais atvejais nesusipratimai būdavo sprendžiami dalykiškai ir didesnio ažiotažo nesulaukdavo, kol atsirado, regis, tinkamas momentas.
Lygiai prieš du mėnesius į Klaipėdą iš Egipto atplaukė laivas "Viva Trinity", plaukiojantis su Panamos vėliava.
Laivas į Klaipėdos uostą nebuvo įleistas ir nuo rugsėjo 16 d. yra prisišvartavęs išoriniame reide.
Kodėl laivas neįleidžiamas į patį uostą, neskelbiama, tačiau nesunku suvokti, kad tam veikiausiai yra rimtų priežasčių.
Kas laivo savininkas, taip pat neskelbiama, žinoma tik tiek, kad jis reziduoja Turkijoje.
Kokį krovinį atgabeno, taip pat neviešinama.
Tik žinoma, kad laivo įgulą sudaro 20 žmonių, kurie yra Rusijos ir Ukrainos piliečiai.
Spalio 5 ir 17 d. blogai pasijuto du šio laivo jūreiviai, abu Rusijos piliečiai. Jie kateriu buvo nugabenti į Klaipėdos gydymo įstaigą, kur medikai oficialiai konstatavo, kad jūreiviai tęsti darbo laive negali, ir rekomendavo jiems vykti gydytis ambulatoriškai.
Išvykti į Rusiją jie panoro sausuma, o ne jūros keliu, nes kita šalis, į kurią ketino plaukti "Viva Trinity", yra Ispanija, tačiau šie du jūrininkai neturėjo Šengeno vizų.
Tuomet vietos žiniasklaidą staiga ir pasiekė informacija, kad "dėl sveikatos problemų du jūrininkai negali toliau tęsti darbo laive, bet ir negali iki šiol išvykti iš Lietuvos namo gydytis, nes mūsų pasieniečiai jau beveik mėnesį žaidžia "ping pongą" ir neišduoda jiems vizų".
Pasieniečiai pripažino, kad nuo Rusijos Ukrainoje sukelto karo pradžios nesklandumų su Rusijos piliečiais pasitaikydavo, bet jie būdavo dalykiškai sprendžiami.
Pasitelkė solidžią gynybą
Šie jūrininkai esą iškart pagalbos kreipėsi į Tarptautinę transporto darbuotojų federaciją (ITF), kurios atstovas Lietuvoje yra Klaipėdoje reziduojantis Andrejus Černovas.
Prašymą dėl "skubaus informacijos pateikimo" Lietuvos Migracijos departamentui, Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) bei Pagėgių pasienio rinktinės Uosto užkardai išsiuntė ir Lietuvos jūrininkų sąjunga, šį raštą pasirašė sąjungos pirmininkas Aleksandras Kaupas.
ITF atstovo A.Černovo teigimu, dėl jūrininkų kelionės namo laivo savininkas kreipėsi į Rusijos ambasadą Vilniuje, o inspektorius taip pat paprašė VSAT paaiškinti, kodėl "procesas vilkinamas ir neišduodamos vizos".
VSAT Pagėgių rinktinės sienos kontrolės skyriaus viršininkas Laimonas Pocius neigė, kad procesas buvo vilkinamas – prašymus pasieniečiai jau yra gavę lapkričio 8-ąją, vizas jūrininkams išdavė per savaitę, nepažeisdami nei teisės aktų, nei terminų.
Anot L.Pociaus, laivui esant išoriniame uosto reide, jūrininkams vizas nedelsiant galima išduoti tik tuo atveju, kai žmogaus gyvybei gresia pavojus, o tai nebuvo toks atvejis.
Kam reikėjo žurnalistų?
Nepaisant to, kad vizos buvo gautos, o jūrininkai lapkričio 15 d. 9 val. ryto per Panemunės punktą išvyko į Kaliningrado sritį (tai patvirtino L.Pocius), A.Černovas surengė spaudos konferenciją tą patį rytą, 10 val.
Žurnalistams ITF inspektorius nepaminėjo, kad jūreivių reikalas jau išspręstas ir kad jų jau valandą nebėra Lietuvoje.
Paklaustas, kokių ir kam pretenzijų dabar turįs, jis negalėjo tiksliai atsakyti.
Pasieniečiai pripažino, kad nuo Rusijos Ukrainoje sukelto karo pradžios nesklandumų su Rusijos piliečiais pasitaikydavo, bet jie būdavo dalykiškai sprendžiami.
O dviejų apsirgusių rusų jūrininkų istorija buvo pirmas atvejis, kai reikalas, kaip galima manyti, buvo tarsi specialiai išpūstas ir kurį siekta kuo plačiau paviešinti.
Naujausi komentarai