- Milda Skiriutė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prieš Vėlines Joniškės kapinėse apsilankiusi klaipėdietė buvo šokiruota ten esančios netvarkos. Prie kapo vedantis takelis buvo padengtas storu supuvusių obuolių sluoksniu, dvokė raugu. Problemų kapinėse kelia ir išsikerojęs ąžuolas, kurio šaknys verčia paminklus ir tvoreles. Uostamiesčio gyventoja stebisi, kodėl problemos nėra sprendžiamos jau daugelį metų.
Prieš Vėlines Joniškės kapinėse apsilankiusi klaipėdietė buvo šokiruota ten esančios netvarkos. Prie kapo vedantis takelis buvo padengtas storu supuvusių obuolių sluoksniu, dvokė raugu. Problemų kapinėse kelia ir išsikerojęs ąžuolas, kurio šaknys verčia paminklus ir tvoreles. Uostamiesčio gyventoja stebisi, kodėl problemos nėra sprendžiamos jau daugelį metų.
Prikrito ant kapo
Iš Joniškės kapinių ketvirtadienio vakarą grįžusi klaipėdietė Genovaitė Miltenienė neslėpė, kad jai reikia laiko atsigauti. Moterį sujaudino netvarka 34 šių kapinių kvartale.
Ramybėje čia ilsisi ir prieš daugiau nei 40 metų palaidota jos mama.
„Kas savaitę aplankau anapilin iškeliavusius artimuosius. Tikrai nesitikėjau, kad prieš mirusiųjų pagerbimo dienas gali būti tokia netvarka“, – tvirtino moteris.
G.Miltenienei labiausiai užkliuvo 34-ame kapinių kvartale prie tako auganti obelis. Nuo didelio medžio buvo prikritę obuolių. Jie mėtėsi ant kapaviečių.
Obuolių buvo daug ir ant takelio. Dalis jų jau supuvę, susidarė košė. Sklido nemalonus raugo kvapas.
„Vaizdas kaip karikatūroje. Viduryje kapinių obelis, gausu obuolių. Skamba kaip anekdotas“, – pasakojo klaipėdietė.
Pasak G.Miltenienės, viena moteris per tuos ant tako gulinčius obuolius vos nesusižalojo. Ji paslydo.
„Gerai, kad viskas laimingai baigėsi. Pargriuvusiai moteriai niekas nelūžo“, – tvirtino moteris.
Klaipėdietės teigimu, kad obelis kels problemų, buvo aišku tada, kai ją pasodino. Lankydama artimųjų kapus, moteris visada spėliodavo, kada kapinių prižiūrėtojai pašalins medį.
„Vis mąsčiau, kad gal jau kitais metais kažkas imsis darbų. Tokiam medžiui kapinėse tikrai ne vieta. Kol obelis buvo maža, rūpesčių nekėlė. Dabar ji didelė. Šiemet obuolių derlius taip pat gausus. Vaizdas tikrai keistas. Ar sunku buvo nupjauti tą obelį?“ – klausė klaipėdietė.
Renka ir giles
Daug rūpesčių 34 kvartale palaidotų žmonių artimiesiems kelia ir čia augantis didžiulis ąžuolas. Plačiašakio gilės rudenį nuolat krenta ne tik ant tako, bet ir kapų.
Anot G.Miltenienės, ąžuolo šaknys labai išsikerojusios. Jos jau pasiekė kitą kapinių kvartalą. Ąžuolo šaknys verčia paminklus, esančius apie 50 metrų spinduliu nuo jo.
Klaipėdietė prisiminė, kad prieš daugiau nei penkerius metus jai teko tvarkyti paminklą. Jis buvo pasviręs. Tačiau netrukus paminklas ir vėl pradėjo virsti į priekį.
„Iš pradžių maniau, kad gal darbininkai netinkamai darbus atliko. Tačiau jie paaiškino, jog problema – ąžuolo šaknys. Sakė, kad kol šis medis augs, visi verks“, – prisiminė moteris.
Klaipėdietė vylėsi, jog paminklas iki pavasario nenugrius: „Domėjausi, kiek kainuos atstatymas. Sakė, kad daugiau nei praėjusį kartą. Gaila, kad yra tokia situacija. Paminklą statėme dar tarybiniais laikais. Visi trys vaikai susidėjome“.
Duobkasiai keikia šaknis
Pasak G.Miltenienės, ąžuolo šaknys problemų kelia ne tik jiems. Keli paminklai jau buvo nuvirtę.
„Teko kalbėti su vienu senuku. Jis atsiklaupęs verkė. Kapo, kurį jis lanko, paminklas buvo visai nuvirtęs. Teko girdėti, kad kitas kryžius griuvo. Net nuskilo nukrisdamas. Kiekvienam žmogui skauda širdį dėl tokių dalykų. Tačiau visi padejuoja, bet nieko nedaro“, – stebėjosi moteris.
Ąžuolo šaknys rūpesčių kelia ir duobkasiams. Klaipėdietė prisiminė, kaip prieš metus atvažiavo į kapines aptvarkyti mamos kapo. Moteris išgirdo besikeikiančius duobkasius.
„Pagalvojau, kad gal kokia nelaimė atsitiko – susižalojo. Pasiteiravau, kas įvyko, gal galiu kuo padėti. Vyrai guodėsi, kad jau būtų kelias duobes iškasę per laiką, kol dirbo. Visur vienos medžio šaknys. Net per karstą buvo perlindusios. Medis drumsčia mirusiųjų ramybę. Judina juos“, – tvirtino moteris.
Klaipėdietei nesuprantama, kodėl dėl vieno medžio kentėti turi visi. Jai keista, kodėl kapinių prižiūrėtojai nesprendžia problemos.
„Negi nemato? Gal nepavaikšto po kapines? Prieš kurį laiką buvo nupjautas vienas netoliese esantis ąžuolas. Pamaniau, kad pašalins ir šį, tačiau jis liko. Suprantu, kad ąžuolas šventas medis, bet jam kapinėse ne vieta“, – pabrėžė klaipėdietė.
Anot moters, jei šis ąžuolas toks svarbus prižiūrėtojams, iš jo galėtų sukurti skulptūrą, kuri papuoštų kapines: „Galėtų kokį nors rūpintojėlį išdrožti. Būtų geriau“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Karinės jūrų pajėgos NATO misijai Baltijos jūroje skyrė du laivus, jie išplaukė1
Karinės jūrų pajėgos NATO kritinės infrastruktūros apsaugos operacijai Baltijos jūroje skyrė du laivus, jie trečiadienį išplaukė į jūrą, BNS nurodė Lietuvos kariuomenė. ...
-
Uostamiestis mini Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-ąsias metines1
Sausio 15-ąją uostamiestyje, Skulptūrų parke, prie paminklo „Už Laisvę žuvusiems“, tradiciškai buvo paminėtos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. Jų metu buvo prisiminti svarbūs 1923-iųjų istorin...
-
Vaikų „linksmybės“: sniego gniūžtėmis – į automobilius1
Vieno prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje buvo pastebėti du vaikai, į mašinas mėtantys sniego gniūžtes. Vyriškiui išlipus jų sudrausminti vos neįvyko nelaimė – vienas nepilnametis atsitrenkė į važiuo...
-
Olando Kepurės skardis – lankomiausias objektas
Aplinkosaugininkai pripažįsta, kad Olando Kepurės skardis – vienas lankomiausių šalies objektų. ...
-
Dėl vaizdo kameros Jūrininkų prospekte – sumaištis: kam šita „akytė“?
Jūrininkų prospekte esančio daugiabučio namo pirmojo aukšto balkone įrengta vaizdo stebėjimo kamera. Klaipėdiečiai svarsto, ką buto gyventojas stebi – vaikų žaidimų aikštelę, teritoriją po balkonu, o gal tiesiog praeivius? ...
-
Pristatytas Klaipėdos veiklos plano projektas 2025–2027 m.: kasmet prireiks per 500 mln. eurų
Klaipėdos gyventojams pristatytas 2025–2027 metų Strateginio veiklos plano projektas. Planuojama, kad programoms įgyvendinti kasmet prireiks po daugiau kaip 500 mln. eurų. ...
-
Klaipėdoje priedangų skaičius tebeauga
Klaipėdoje daugėja priedangų – jų skaičius šiuo metu siekia 90. Pavojaus atveju jose pasislėpti galėtų apie 31 tūkst. žmonių. Nuolatos ieškoma ir kitų galimų naujų priedangų vietų. O gyventojams skaitomos paskaitos civilin...
-
Tragiško likimo majorui Oksui skirs knygą1
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės šiandien bus minimos ne tik uostamiestyje, bet ir Kaune, kur bus pagerbtas ir vienas pagrindinių šios kovinės operacijos vadų – Juozas Tomkus, slapyvardžiu Oksas. Ši trag...
-
Naujovė bažnyčioje – mišios anglų kalba5
Nuo šiol kartą per mėnesį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje mišios vyks anglų kalba. Jos bus skirtos uostamiestyje ir aplink jį gyvenantiems užsieniečiams. Tikimasi, kad tai padės integruotis ir įsitraukti į bendruomen...
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...