- Virginija Spurytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žmonių noras įsigyti buities prietaisų, telefonų, automobilių ypač geromis kainomis nekeliant kojos iš namų gresia dideliais nuostoliais. Internetu klaipėdiečius apgaudinėja sukčiai iš Honkongo, Kinijos ir Nigerijos.
Nesiderėjo dėl kainos
Internete siaučiantys sukčiai iš patiklių klaipėdiečių pelnosi ne tik parduodami nebūtas prekes, už kurias reikalauja avanso, bet ir viliodami daiktus.
Į išradingai paspęstas žabangas vos neįkliuvo klaipėdietė Rima Nausėdaitė. Ji sumanė parduoti gerą, tačiau pačios nenaudojamą fotoaparatą. Viename populiariame šalies skelbimų portale ji išspausdino skelbimą apie parduodamą prietaisą. Po poros dienų ji sulaukė elektroninio laiško. Angliškai rašęs vyras teigė, jog susidomėjo fotoaparatu ir norėtų jį įsigyti.
"Keisčiausia man pasirodė tai, kad vyras visiškai nesiderėjo dėl kainos, iškart sutiko sumokėti mano paprašytą sumą – apie 100 eurų. Įdomu buvo ir tai, kad jis paprašė nusiųsti fotoaparatą į Nigeriją dukrai", – pasakojo klaipėdietė.
Neapleido bloga nuojauta
Moteris netrukus sulaukė dar vieno laiško, kuriame vyras rašė, kad jau avansą pervedė į vieną tarptautinių pervedimų sistemą. Jie esą R.Nausėdaitę turėjo pasiekti tada, kai pirkėjas sulauks daikto.
"Jis paprašė, kad atsiųsčiau numerį pašto kvito, patvirtinančio, jog fotoaparatas jau yra išsiųstas ir tada esą perves likusius pinigus. Nuskubėjau į paštą, sumokėjau 50 litų, kad fotoaparatas būtų nusiųstas į Nigeriją. Tačiau manęs neapleido nuojauta, kad kažkas yra ne taip", – neslėpė R.Nausėdaitė.
Siuntė auksą
Moters įtarimus patvirtino iš tarptautinių pervedimų sistemos atskriejęs laiškas, jog ji tapo sukčių auka – esą atsiųstas patvirtinimas apie sumokėtus pinigus yra padirbtas.
"Gerai, kad siuntinį pašte užregistravau po 15 valandos, tad jis nebuvo išsiųstas. Todėl kitos dienos rytą vėl nuskubėjau į paštą, atgavau savo fotoaparatą ir už persiuntimą sumokėtus pinigus. Tačiau viskas galėjo baigtis daug liūdniau – būčiau likusi ir be fotoaparato ir dar turėjusi išlaidų", – laiminga istorijos pabaiga džiaugėsi R.Nausėdaitė.
Tačiau kitiems tautiečiams, išsiuntusiems daiktus į Nigeriją, teko patirti ir tūkstantinių nuostolių. Vienas vyras į tolimą Afrikos šalį išsiuntė aukso dirbinių už 5 tūkst. litų, kitas – retą paveikslą. Visas savo aukas sukčiai rado pagal skelbimus internete.
Po tokių incidentų kone visuose Lietuvos pašto skyriuose atsirado įspėjamieji užrašai, kad klientai būtų budrūs ir saugotųsi sukčių, mat padaugėjo atvejų, kai neatsilyginama už į svečias šalis išsiųstus daiktus. Todėl žmonės raginti būti atidūs, nes ne iš visų užsienio valstybių siuntas galima susigrąžinti į Lietuvą.
Apgaudinėjo užsienietis
Šalyje neseniai nuvilnijo dar viena sukčiavimo banga, kai sukčiai internete "prekiavo" automobiliais.
Pernelyg daug viliojančių skelbimų atsirado viename šalies tinklalapyje, kurio pagrindinė veikla – naudotų mašinų prekyba. Žmonės buvo viliojami parduodamais labai populiariais "Volkswagen" ir BMW automobiliais. Skelbta, kad daugelis jų pagaminti 2007 m., o kaina – kur kas mažesnė nei rinkoje.
Žinoma, tokiais automobiliais susidomėjo daugybė žmonių, kurie vėliau graužėsi nagus, kad patikėjo sukčiais. Vieni sumokėjo avansą, o išsvajoto automobilio taip ir nepamatė. Kiti, pirkdami katę maiše, atseikėjo nurodytą sumą, tačiau gavo automobilius su defektais arba sudaužytus avarijose.
Pareigūnai spėjo, jog tokie skelbimai gali būti užsienyje gyvenančio sukčiaus darbas. Jis "Google" paieškos sistemoje galėjo surasti tikrų lietuviškų vardų ir pavardžių, pagal jas sukurti elektroninio pašto adresus ir taip mulkinti mūsų tautiečius. Paprastai sukčius prašydavo avansą už parduodamą automobilį pervesti į kurio nors užsienio banko sąskaitą arba reikalauti, kad pinigai būtų pervedami per specialias kompanijas ar paštą.
Laiškai – iš Honkongo
"Internetine prekyba prisidengiančių sukčių yra ir Lietuvoje, ir užsienyje. Jie "užmeta meškeres" – įdeda skelbimus į internetą ir laukia galimybės gauti pinigų. Jiems nesvarbu, ar auka yra mūsų šalyje, ar Urugvajuje", – teigė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Tomas Balčius.
Uostamiesčio pareigūnai neseniai tyrė kelių klaipėdiečių, kurie buvo susidomėję skelbimais internete apie nebrangiai parduodamus mobiliuosius telefonus, skundus. Telefonai turėjo būti pristatyti iš Didžiosios Britanijos.
"Schema paprasta – klientai sumokėjo pinigus, gavo patvirtinimą, kad prekė yra siunčiama. Po to klaipėdiečiai gavo naują laišką, kad papildomai reikia pinigų muito mokesčiams, o galiausiai tariami pirkėjai visai dingo. Paaiškėjo, kad laiškai buvo siunčiami visai ne iš Anglijos, o iš Honkongo. Klaipėdiečiai patyrė po kelis tūkstančius litų nuostolių", – pasakojo T.Balčius.
Pinigai – valkatoms
Paklaustas, kodėl nepavyksta nustatyti sukčių, juk pervedant pinigus į jų banko sąskaitą būtina žinoti gavėjo vardą, pavardę, asmens kodą, pareigūnas aiškino, jog sukčiai naudojasi kitais metodais – jie prašo, kad būtų atlikta pinigų perlaida.
"Be to, sukčiai atidaro fiktyvias sąskaitas asocialių žmonių vardu. Benamiai patiklių piliečių pervestus pinigus išgrynina ir gauna atlygį – kelis grašius buteliui", – tvirtino T.Balčius.
Ar pareigūnai gali pasigirti sėkmingomis operacijomis, kai pavyksta išsiaiškinti internetinius sukčius? Pareigūnas neslėpė, kad aferistai dažniausiai nustatomi, jei šie yra vietiniai, o ne užsieniečiai.
Uostamiesčio pareigūnai kartą tyrė sukčiavimo atvejį, kai pirkėjo ir pardavėjo susirašinėjimas nuvedė iki vieno Kinijos universiteto.
"Jame yra gal 500 kompiuterių, tad neįmanoma nustatyti, iš kurio buvo rašyti laiškai ir kas juos rašė, nes prie vieno kompiuterio prieina gal keli tūkstančiai studentų", – apie iškylančias problemas atvirai kalbėjo T.Balčius.
Jis teigė, kad dar niekada neteko tirti atvejo, kai žmogus buvo apgautas pirkdamas prekę interneto parduotuvėje. Visi neskaidrūs sandoriai vyksta tik tarp fizinių asmenų.
Suviliojo pakeisti dolerius
"Kaip apsisaugoti? Būtina naudotis patikimomis kompanijomis, nes jei daiktas perkamas iš žmogaus, negalima patikrinti, ar šis tikrai egzistuoja, ar turi prekę. Be to, nereikia būti naiviems. Jei daiktas rinkoje kainuoja tūkstantį eurų, o jį siūloma įsigyti perpus pigiau, aišku, kad kažkas negerai, nes dovanų niekas nedalija", – patarė T.Balčius.
Pareigūnas teigė, jog sukčiavimas prisidengiant skelbimais internete įgauna naujų formų. Viena jų – nuomos užsienyje skelbimai.
Neseniai taip nukentėjo keli jauni klaipėdiečiai, kurie įstojo mokytis į vieną Vokietijos universitetų ir norėjo svečioje šalyje išsinuomoti būstą. Radę internete skelbimą, jie susisiekė su tariamais nuomotojais. Pervedę avansą, liko it musę kandę, nes toks butas visai nebuvo nuomojamas.
Dar vienas naujas sukčiavimo atvejis – pasipylę skelbimai kur kas geresniu kursu nei siūlo bankai, keisti valiutą.
"Vienas žmogus taip susigundė dolerius išsikeisti į litus ir dar užsidirbti, mat bankas siūlė ne tokį patrauklų kursą. Tačiau dolerius pervedus spekuliantui, jis žadėtų litų negrąžino", – teigė T.Balčius.
Bausmės už sukčiavimą
Baudžiamajame kodekse už sukčiavimą, kai užvaldomas svetimas turtas, numatyti arba viešieji darbai, arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų. Jei sukčiai išvilioja turto už daugiau nei 33 tūkst. litų, jiems gresia laisvės atėmimas iki 8 metų.
Papildyta:
Su nesąžiningais pardavėjais internete padeda kovoti ir Lietuvoje bei dar keliolikoje ES valstybių veikiantis Europos vartotojų centras.
Jo teisininkė patarėja Jaunė Dalinkevičiūtė teigė, kad į centrą turėtų kreiptis tie žmonės, kurie pirko prekę iš ES šalyse registruotų internetinių parduotuvių ir daikto negavo ar vėluoja jo pristatymas.
„Tokius skundus siunčiame nagrinėti į tas šalis, kuriose registruoti internetiniai portalai, dėl kurių buvo nusiskundimas. Tačiau pažymėtina, jog mūsų centras padeda tik tiems žmonėms, kurie prekes pirko iš juridinių asmenų. Nenagrinėjame sandorių tarp fizinių asmenų“, - teigė pašnekovė.
Jos žodžiais, pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria prekių iš užsienio internetinių parduotuvių perkantys lietuviai, - prekės nepristatymas, vėlavimas.
Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje veikiantis Europos informacijos centras jau gavo 31 skundą, susijusį su internetine prekyba.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...