- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vakarų Lietuvoje praėjusią savaitę prasidėjęs potvynis traukiasi, Klaipėdoje ir Kretingoje upių vanduo nukrito, sudėtingesnė situacija išlieka Klaipėdos rajone, tačiau ir čia Minija senka.
Klaipėdos rajone dėl gausaus vandens kai kur dar sutrikusi nuotekų siurblinių veikla, tad buitines nuotekas tenka išvežti.
„Vanduo ir toliau slūgsta, o jam traukiantis vis labiau aiškėja ir jo padaryta žala. Vis dar turime užsemtų sodybų, pavyzdžiui, Šlapšilės kaime tokias turime penkias. Ten namai pakankamai žemai, o nubėgimo kanalas po vandeniu, todėl teks mechaniniu būdu nutraukinėti besikaupiantį vandenį“, – pirmadienį feisbuke paskelbė Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.
Anot jo, vandenį išsiurbs bendrovė „Klaipėdos rajono energija“, kuri darbus pradės jau šiandien.
Kaip informavo bendrovė „Klaipėdos vanduo“, pakilęs vandens lygis dar fiksuojamas Kulių kaime Klaipėdos rajone, jis pamažu slūgsta. Visgi, kol kas buitinių nuotekų siurblinių, elektros įvadų ir pastočių veiklą atstatyti, anot bendrovės, dar nėra galimybės, buitinės nuotekos išvežamos gyventojams išreiškus poreikį.
„Sekmadienį tokių prašymų buvo sulaukta – 15. Šiandien iki pietų užregistruoti du pranešimai dėl sutrikdyto nuotekų nutekėjimo. „Klaipėdos vanduo“ darbuotojai nedelsiant reagavo į šią informaciją ir užtikrino nuotekų išvežimą“, – informavo bendrovė.
Vanduo ir toliau slūgsta, o jam traukiantis vis labiau aiškėja ir jo padaryta žala.
Dėl potvynio taip pat vis dar sutrikdyta siurblinių veikla Priekulės mieste ir Stragnų II kaime.
Anot bendrovės, darbuotojai nuolat stebi situaciją šiose apsemtose teritorijose, esant galimybei vertina įrangos būklę ir kai tik vanduo nuslūgs, buitinių nuotekų sistemų veikla bus atkurta.
„Bendrovės taip pat paprašiau įsivertinti savo siurblines užliejamose teritorijose. Akivaizdu, kad tokie atvejai kartosis ir toliau, todėl privalome užtikrinti, jog žmonės paslaugas gautų nepertraukiamai. „Klaipėdos vandenų“ atstovai pažadėjo peržiūrėti savo planus ir, pavyzdžiui, Kuliuose siurblinę arba pylimuoti, arba tiesiog iškelti į aukštesnę vietą“, – teigia Klaipėdos rajono meras.
Kaip BNS sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos hidrologė Lina Žygaitė-Giedrienė, Minijos upės vandens lygis ties Priekule šiuo metu siekia pavojingą lygį – 556 centimetrus. Dar pirmadienio rytą stichinis vandens lygis upėje buvo viršytas dviem centimetrais – siekė 562 centimetrus. Didžiausią vandens lygio pakilimą upė ties Priekule buvo pasiekusi šeštadienį – 597 centimetrus.
Kitose vietose Vakarų Lietuvoje potvynis pasitraukė. Minijos upės vandens lygis ties Kartena per savaitgalį nukrito daugiau nei du metrus ir šiuo metu siekia 286 centimetrus. Praėjusios savaitės pabaigoje šioje vietoje Minijos vandens lygis siekė 532 centimetrus, stichinė riba – 520 centimetrų.
Klaipėdoje Danės upės praėjusios savaitės pabaigoje siekė 300 centimetrų, stichinė riba – 280 centimetrų. Šiuo metu, pasak hidrologės, upės vandens lygis ties 161 centimetru, tad per savaitgalį nukrito daugiau nei metrą.
Akmenos upės lygis ties Kretinga taip pat nukritęs ir siekia 268 centimetrus, kai praėjusią savaitę buvo trimis centimetrais viršytas stichinis lygis ir siekė 423 centimetrus.
Kretingos savivaldybė dar laukia aplinkosaugininkų išvadų dėl į Tenžės upę išleistų nuotekų, susimaišiusių su lietaus vandeniu.
Valymo įrenginiams per parą sulaukus daugiau nei keturis kartus vidurkį viršijančio vandens kiekio, jo sankaupas Kretingoje valdžia su tarnybomis praėjusią savaitę nusprendė iš nuotekų vamzdynų išleisti į upę – taip siekta išvengti valymo įrenginių gedimo. Tuomet pirminiais aplinkosaugininkų duomenimis, ištekėti galėjo apie 6400 kubinių metrų nevalytų nuotekų.
B. Markausko feisbuko nuotr.
Užteršti šachtiniai šuliniai
Tuo metu B. Markauskas tvirtina, kad problemų kelia šachtiniai šuliniai – jie užlieti ir užteršti, jų vandens vartoti negalima.
„Renkame informacija, kiek tokių šulinių yra, kokios pagalbos reikia gyventojams. Ugniagesiai, nuslūgus vandeniui, pažadėjo padėti šachtinius šulinius išsiurbti. Juos reikės dezinfekuoti, daryti tyrimus ir tik po jų paaiškės ar vandenį galima vartoti. O iki to laiko, jei vanduo negeriamas, gyventojai turėtų kreiptis į seniūnus, kurie suorganizuos jo atvežimą“, – teigia B. Markauskas.
Anot mero, akivaizdu, kad dėl susidariusios situacijos Priekulės seniūnijoje būtina aukštinti pylimus, per kuriuos savaitgalį veržėsi vanduo.
„Daviau nurodymą parengti planą ir tam numatyti lėšas, kad ateityje būtų ramiau ir saugiau. „Klaipėdos rajono energija“, kuri visą šią savaitę šalino sankaupas, valė pralaidas, pumpavo vandenį, gelbėdami žmonių turtą, pasižymėjo problematiškiausias vietas, kurias privalome tvarkyti“ – teigė jis.
Anot jo, didžiausia bėda – pralaidos sugadintos medžių šaknų, tad teks juos kirsti, valyti šaknis, jog vandens pralaidumas padidėtų.
B. Markausko teigimu, milžiniški kritulių kiekiai ir potvyniai kartosis, nes vanduo tiesiog nebeturi kur nubėgti – kanalai pilni, upės pakilusios, o vanduo jose perkopęs stichinį lygį, todėl turi praeiti laiko, kol gamta „suvalgys“ tą perteklių.
„Tad tikrai ateina laikas ir gyventojams galvoti apie tai, kaip papildomai apsaugoti savo turtą, nes mūsų pagrindinė funkcija vis tik yra saugoti žmonių gyvybes ir prie kiekvieno namo tarnyboms budėti galimybių nebus“, – pabrėžia meras.
Anot jo, kol kas vanduo dar visiškai nepasitraukė, o visas žalos mastas pasirodys tik potvyniui visiškai nuslūgus.
Praėjusią savaitę po gausaus lietaus kilus potvyniams Vakarų Lietuvoje, ekstremali situacija dėl susikaupusio didelio kiekio nuotekų buvo paskelbta Kretingos rajone, o Klaipėdos rajone šeštadienį ekstremali padėtis paskelbta Priekulės seniūnijoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šeštadienio vakarą Klaipėdoje įžiebta Kalėdų eglė
Šiandien Klaipėdoje įžiebta pagrindinė miesto eglė ir kartu atverta įspūdinga grožio ledo čiuožykla. ...
-
Neatgavusi 300 tūkst. eurų skolos, pajūrio statybų įmonė „Statedma“ atleidžia visus darbuotojus
Vos dvejus metus Klaipėdoje veikusi statybų bendrovė „Statedma“ bankrutuoja, netekusi didelio kliento Danijoje, ir Užimtumo tarnybai pranešė apie visų 27 darbuotojų atleidimą. ...
-
Žygiu iš Palangos į Klaipėdą baigsis ekspedicija aplink Baltijos jūrą1
Žygiu iš Palangos į Klaipėdą šeštadienį baigsis devynis mėnesius trukusi ekspedicija aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją“. ...
-
Klaipėdos uostas atvėrė vartus Kalėdoms: jūros apsuptyje ant molo įžiebta eglutė
Dar viena ypatinga uostamiesčio erdvė sušvito šventine nuotaika – penktadienio pavakarę ant šiaurinio molo įžiebta puošni žaliaskarė. Tokia dovana artėjant Kalėdoms klaipėdiečius ir miesto svečius jau ne pirmus met...
-
Lietūs pagaliau trauksis
Pajūryje kitą savaitę vyraus orai be lietaus. Kritulius sinoptikai žada tik savaitės viduryje – trečiadienį, tačiau lietaus dar galima sulaukti ir kitą šeštadienį. ...
-
Prisiekė nauja Klaipėdos tarybos narė
Klaipėdos miesto tarybos posėdyje prisiekė nauja tarybos narė socialdemokratė Lilija Petraitienė. Ji pakeitė partijos kolegą Vytautą Grubliauską, kuris šiemet Seimo rinkimuose vienmandatėje apygardoje laimėjo parlamentaro mandatą. ...
-
Sutarta dėl Klaipėdos rajone gyvenančių vaikų neformaliojo švietimo ugdymo kompensavimo
Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybės sutarė dėl ūkio išlaidų kompensavimo už rajone gyvenančius vaikus, besimokančius Klaipėdos miesto biudžetinėse švietimo ir sporto įstaigose pagal neformaliojo švietimo programas. ...
-
Klaipėdos pilies bokšte – laiškas ir laikraštis
Klaipėdos tvirtovės bokštas pasipuošė smaile, o prie jos pagrindo pritvirtintoje talpyklėje palikta kapsulė su laišku ateities kartoms. Kada nors ją atidarę žmonės perskaitys ir 2024 metų lapkričio 29 dienos dienraštį &b...
-
Klaipėdiečiai neslepia pasididžiavimo gyva miesto egle: natūralumas visada puošia
Klaipėda jau gyvena Kalėdų laukimu. Atsigabeno pagrindinę miesto eglę. Ji vėl žmonių dovanota, bet šiemet stebins – suksis ir spindės, kaip Rokfelerio eglė Niujorke. Į kitus Vakarų Lietuvos miestus irgi jau atkeliavo žaliaskarės. ...
-
Vydmantų bendruomenei – įspūdinga scena renginiams
Vydmantų bendruomenė nuo šiol turėsi įspūdingo grožio sceną bendruomenės šventėms ir renginiams. ...