Nors kaimo turizmo sodybų savininkai baiminosi, kad šią vasarą jų verslas merdės, prasti lūkesčiai nepasitvirtino. Jau dabar kai kuriose sodybose laisvų vietų vasaros savaitgaliams nebėra.
Jaučiamas pagyvėjimas
Po pernykštės vasaros, kuri šio verslo atstovams buvo itin sudėtinga, daugelis baiminosi, kad šiemet situacija bus dar prastesnė. Tačiau kai kurie verslininkai džiūgauja, kad šis sezonas bus kur kas geresnis nei pernykštis.
"Pernai klientų buvo itin mažai, tad buvome priversti labai sumažinti kainas, kad pritrauktume žmonių. Dirbome beveik pusvelčiui, tačiau net ir tai nepadėjo. Tad džiugu, jog šiemet jaučiamas pagyvėjimas. Lietuviai vėl mielai renkasi poilsį kaime. Visi ilgieji šios vasaros savaitgaliai pas mus jau suplanuoti. Neužsakytas likęs vos vienas kitas savaitgalis", – patikino prie Minijos upės sodybą su pirtimi turinti Laima Jokubienė.
Jos teigimu, be didesnių problemų užsisakyti sodybą įmanoma tik darbo dienomis, tačiau ir tai ne visą vasarą. Nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio ji beveik visada užimta.
Sumažino kainas
Tiesa, verslininkė pabrėžė, kad pritraukti klientų jiems pavyko greičiausiai dėl to, jog jau nuo pernai kaimo turizmo paslaugų kainos krito apie 30 proc.
Išsinuomoti pirtį parai čia įmanoma už 100–150 litų. Visos sodybos, kuri talpina iki 20 žmonių, nuoma savaitgaliui atsieina 1–1,5 tūkst. litų.
L.Jokubienė teigė, jog anksčiau lietuviai poilsį kaimo sodybose rinkdavosi tik esant kokiai nors progai – vestuvėms, gimtadieniui, krikštynoms, tačiau dabar vis dažniau jie atvyksta tiesiog pailsėti.
"Žinoma, vasarą turėsime ir furšetų, tačiau jų – mažuma. Dauguma klientų ketina atvykti šiaip pailsėti, pasibūti su šeima, draugais. Matyt, lietuviai jau atsikando poilsio užsienio kurortuose, todėl vėl ėmė vertinti savo kraštą", – įsitikinusi verslininkė.
Reikia pramogų
Kitos kaimo turizmo sodybos, esančios netoli Plungės, savininkas Algimantas Puidokas taipogi patvirtino, kad šiemet planuojama sulaukti kur kas daugiau poilsiautojų nei pernai. Jis patikino, kad jau dabar jo sodyba vasarai užimta beveik 70 proc.
"Nežinau, ar klientų bus daugiau dėl to, kad daugelis jų nutarė atostogauti Lietuvoje, ar dėl to, jog sumažėjo konkurentų? Praeitą vasarą ne viena sodyba dėl sunkmečio bankrutavo. Bet kokiu atveju džiugu, kad sodyba nebus tuščia", – kalbėjo A.Puidokas.
Jis įsitikinęs, jog nemažai sodybos patrauklumą lemia ir tai, ką joje poilsiautojams siūloma veikti. Jeigu klientams siūlomos įvairios pramogos – jodinėjimas, plaukiojimas vandens dviračiais ar valtelėmis, ji neabejotinai bus kur kas paklausesnė.
Papildyta
Regina Surusienė–Lamauskienė, Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė:
Kaimo turizmas vis dar išgyvena ne pačius geriausius laikus, tačiau tikimės, kad šiemet šis verslas atsigaus. Žinoma, geriausiai sekasi toms sodyboms, kurios yra netoli didžiųjų miestų. Tos kurios, nuo Klaipėdos, Vilniaus ar Kauno yra nutolusios apie 50–60 km. klientų stoka nesiskundžia.
O pavyzdžiui tos sodybos, kurios yra Alytuje, Marijampolėje ar kitur išgyvena gana sunkius laikus.
Ne per geriausiai laikosi ir tos, kurios yra net ir lietuvių pamėgtuose Molėtuose, Zarasuose, Anykščiuose.
Be abejo, daug kas priklauso ir nuo kainų – prabangiai įrengtos kaimo turizmo sodybos yra mažai paklausios, nes žmonės ieško pigaus poilsio. Šiuo metu patraukliausios tos sodybos, kuriose nakvynė asmeniui kainuoja apie 30–35 litus.
Tačiau pastebime tendenciją, kad lietuviai iš tiesų pasiilgo poilsio šalies kaimuose. Žmonės, matyt, jau atsikando poilsio užsienio kurortuose. Be to pailsėti kaime kainuos pigiau, nei užsienyje. Pavyzdžiui keturių asmenų šeimai, jeigu jie patys gamintųsi maistą ir pasirinktų kuklius kambarius, savaitės poilsis atsieitų 700 litų. Šeimai, galinčiai sau leisti pailsėti prabangiau, keturiems asmenims savaitgalis kainuotų apie 600 litų.
Naujausi komentarai