- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Uosto direkcija rimtai ėmėsi veiksmų sukurti ir pastatyti paminklą pirmajam Klaipėdos jūrų uosto kapitonui Liudvikui Stulpinui.
Uosto direkcija rimtai ėmėsi veiksmų sukurti ir pastatyti paminklą pirmajam Klaipėdos jūrų uosto kapitonui Liudvikui Stulpinui.
Garsiausias jūrų kapitonas
Jau gautas Klaipėdos miesto tarybos sutikimas statyti tokį paminklą. Šiuo metu paskelbtas paminklo, skirto jūrų kapitonui L.Stulpinui pagerbti ir atminti, sukūrimo projekto konkursas.
Apsispręsta, kad paminklo kompozicijoje turėtų būti jūrų kapitono L.Stulpino figūra. Paminklas L.Stulpino asmenybės pavyzdžiu turėtų parodyti lietuvių tautos ryšį su jūra.
Sovietmečiu L.Stulpinas nebuvo minimas, nes jis susijęs su Lietuvos nepriklausomybe.
Kapitonas prisimintas 1988 metais, kai buvo įkurta L.Stulpino atminimo įamžinimo iniciatyvinė grupė.
Smiltynės kapinaitėse buvo atstatytas sugriautas paminklas, Klaipėdoje ant namo Sankryžos g. 7, kur gyveno ir dirbo L.Stulpinas, 1991 m. atidengta memorialinė lenta, įrengtas skulptūrinis biustas. Sukurtas ir L.Stulpino medalis, vienai iš Klaipėdos mokyklų suteiktas L.Stulpino vardas, čia 2006 m. atidarytas pirmojo Klaipėdos uosto kapitono muziejus.
2008 metais sukurtas dokumentinis filmas „Liudvikas Stulpinas. Pirmasis Klaipėdos uosto kapitonas“, Telšių rajone, Jomantuose, kur jis gimė, atidengtas paminklinis akmuo „Vėjų rožė“.
Šiandieniniai Klaipėdos kapitonai jau turi susiformavusią tradiciją kasmet per Jūros šventę aplankyti pirmojo uosto kapitono kapą Kopgalio kapinaitėse. 2014 m. pirmą kartą buvo įteiktas naujai įsteigtas valstybinis L.Stulpino vardo medalis. Jis teikiamas už ypatingus nuopelnus vystant Lietuvos vandens transportą ir jūrų pramonę.
Vadovavo dideliems laivams
L.Stulpinas buvo ypatinga asmenybė. Kilęs iš ūkininko šeimos ir tapęs našlaičiu 15 metų išvyko į Liepoją, kur junga pradėjo tarnauti latvių burlaivyje. Po to ledlaužiu „Ledokol II“ dalyvavo ekspedicijoje į Šiaurės ašigalį. Laivuose tarnavo bocmanu. 1903 metais baigęs Liepojos navigacijos mokyklą pradėjo plaukioti šturmanu „Rusijos Rytų Azijos laivininkystės bendrovės“ keleiviniuose garlaiviuose „Livonia“, „Estonia“. 1908 metais paskirtas laivo „Lithuania“ kapitonu. Nuo 1909 iki 1913 metų buvo laivo „Birma“ kapitonas. Juo 1912 m. balandį plaukė gelbėti nuskendusio „Titaniko“ keleivių. Nuo 1913 iki 1918 metų L.Stulpinas vadovavo didžiausiam minėtos kompanijos laivui „Russia“.
1918 m. paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, L.Stulpinas tapo Lietuvos konsulu Liepojoje, o 1923 m. atgavus Klaipėdos uostą, tapo jo viršininku, pirmuoju uosto kapitonu ir šias pareigas ėjo iki mirties 1934 m. liepą.
Paminklas šalia direkcijos
Paminklas jūrų kapitonui L.Stulpinui veikiausiai bus statomas šalia Uosto direkcijos administracinio pastato prie S.Dariaus ir S.Girėno bei J.Janonio gatvių sankryžos. Bet gali būti pasiūlytos ir svarstomos kitos tokiam paminklui statyti patrauklios vietos.
Viena tokių vietų buvo aptarta esanti Naujojo Uosto gatvėje šalia namo Nr. 5, kur buvo Klaipėdos uosto kapitono kontora. Joje ir dirbo L.Stulpinas.
Statant paminklą L.Stulpinui, ketinama panaudoti iš uosto, gilinant jį, iškeltus akmenis. Galbūt paminklo kompozicijoje bus panaudoti ir gilinimo metu iš akvatorijos iškelti inkarai.
Į L.Stulpino paminklo statybos procesą Uosto direkcija įtraukė ir jūrinę bendruomenę. Sudaryta L.Stulpino paminklo statybos vertinimo komisija, kuri iš įvairių gautų pasiūlymų atrinks jūriškumą labiausiai akcentuojančią paminklo kompoziciją.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Palangos pliažuose – daugiau apsaugos: tvarką prižiūri ne tik gelbėtojai, bet ir policija3
Palangos gelbėtojai, policija ir jos rėmėjai praėjusią savaitę pradėjo žvalgyti tvarką paplūdimiuose. Toks dėmesys daugumui pliaže palaikyti atkreiptas po keletos tragiškai pasibaigusių įvykių, nusinešusių poilsiautojų gyvybes, p...
-
Karių pratybos – ir Kuršių mariose1
Rugpjūčio 9–12 dienomis Alksnynės gynybiniame komplekse ir Kuršių mariose vyks Portugalų rotacinių pajėgų ir Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ (toliau...
-
KU archeologai Kukuliškių piliakalnyje aptiko didžiausią iki šiol sėklų kolekciją
Klaipėdos universiteto (KU) Baltijos istorijos ir archeologijos instituto archeologų komanda kasinėjimų Kukuliškių piliakalnyje metu aptiko didžiausią iki šiol sėklų kolekciją Lietuvoje, pirmadienį pranešė universitetas. ...
-
Kruizinis sezonas – be trukdžių: kiek uostamiestis dar sulauks keleivinių lainerių?2
Kruizinis sezonas Klaipėdoje persirito į antrą pusę. Jei geopolitinė situacija nepasikeis ir Baltijos jūra išliks saugi, iki spalio vidurio uostamiestyje dar turėtume sulaukti 26 keleivinių lainerių vizitų. Plintantys beždžionių raupai...
-
Kokią žiemą pranašauja šermukšniai?2
Žolininkė Adelė Karaliūnaitė pranašavo, kad vasara šiais metais bus nei šiokia, nei tokia. Panašu, kad spėjimas pildosi – pavasaris buvo šaltas, vasarą kai kur lijo tiek, kad vandenyje skendo ne tik daržai, bet ...
-
Pajūryje – konfliktas dėl vinies: vyras nesulaukė būtinos pagalbos?18
Sostinėje reikšmingas pareigas užimantis klaipėdietis Melnragės pliažo persirengimo kabinoje į styrančią vinį susižalojo koją. Vyras tikino, kad iš pajūrio gelbėtojų pagalbos nesulaukė, netgi priešingai – su juo elgtas...
-
Policija perspėja dėl reidų4
Policijos pareigūnai perspėja vairuotojus dėl numatytų policinių priemonių keliuose ir gatvėse. ...
-
Nematome, kad karaliai – nuogi1
Skaičiau, kad vienai poniai nepatinka S.Pociaus straipsniai, o aš visą savaitę laukiu pirmadienio, kada "Klaipėdoje" išvysiu jo parašytus tiesos žodžius, nesuvyniotus į vatą. ...
-
Z. Šličytės kalba buvo puiki6
Esu iš tų antikvarinių asmenybių, kuri bene nuo 1981 metų iki šiol skaito popierinį "Klaipėdos" laikraštį. ...
-
Šventėme jubiliejų ar sukaktį?3
Jau praėjo Jūros šventė, praėjo ir Klaipėdos miesto gimtadienis. Todėl po visko jau galima padaryti išvadas. Suprantama, viskas buvo gražu. Miestas nuoširdžiai šventė, meras didvyriškai atliko savo pareigas iki pat p...