- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Vienybė: taip atrodė Klaipėdos Teatro aikštė 1991-ųjų sausio 13 d. rytą po kruvinųjų įvykių Vilniuje.
-
Tikėjimas: šioje istorinėje nuotraukoje – baisios nelaimės nuojauta, pagelbėti galėjo tik malda.
-
Likimas: išvykdamas iš Lietuvos 1980-aisiais A.Šveikauskas nenutuokė, kad po gero dešimtmečio jis pats prisidės prie savo tėvynės pagalbos šauksmo sklaidos pasauliui.
Klaipėdos krašto šviesuolis Algirdas Šveikauskas lemtingomis 1991-ųjų sausio dienomis dirbo BBC (British Broadcasting Corporation) – didžiausio pasaulio transliuotojo monitoringo tarnyboje ir gaudė, vertė į anglų kalbą bei skleidė pasauliui radijo informaciją iš Lietuvos, kur taiki kova už laisvę virto beginklių žmonių skerdynėmis.
Klaipėdos krašto šviesuolis Algirdas Šveikauskas lemtingomis 1991-ųjų sausio dienomis dirbo BBC (British Broadcasting Corporation) – didžiausio pasaulio transliuotojo monitoringo tarnyboje ir gaudė, vertė į anglų kalbą bei skleidė pasauliui radijo informaciją iš Lietuvos, kur taiki kova už laisvę virto beginklių žmonių skerdynėmis.
Prigludę prie radijo imtuvų
Prieš ketvirtį amžiaus A.Šveikauskas su dar dviem lietuviais Juozu Blinstrubu bei Rita Frank dirbo BBC monitoringo tarnyboje, kurioje karščiausių žemės taškų informacija iš viešųjų šaltinių buvo kaupiama ir verčiama į 60 kalbų bei skleidžiama pasauliui.
Lygiai prieš 24 metus šio žiniasklaidos milžino dėmesys buvo nukreiptas į Lietuvą, kur taiki jaunos valstybės žmonių kova už laisvę virto kruvinu susidorojimu.
Nors praėjo tiek daug metų, tų dienų emocijos gyvos A.Šveikausko atmintyje lig šiol. Dabar jau 76-erių Algirdas pasakojo, kad tą rytą jis pakeitė pernakt dirbusį savo kolegą J.Blinstrubą.
Jau sausio 12-ąją iš Lietuvos sklido permaininga informacija apie provokacijas, sovietų kariaunos išpuolius. A.Šveikauskas tikino, kad net už 2 tūkst. kilometrų nuo Lietuvos klausydamasis radijo jis jautė, kad pas mus įtampa auga.
Po keliolikos valandų įtempto žinių gaudymo iš tėvynės, jo kolegė Rita įkalbėjo Algirdą važiuoti namo pailsėti, pasakiusi, kad, reikalui esant, iškvies.
Pravirko iš nevilties
Algirdas pasakojo, jog gyveno už 10 mylių nuo savo darbo vietos. Grįžęs namo, suvokė, kad niekaip negalės užmigti, tad gurkštelėjo gerą stiklą viskio ir prigulė. Neilgai trukus suskambo telefonas. Skambino kolegė R.Frank.
"Ji sakė, kad turiu atvažiuoti, nes Vilniaus radijas elgiasi kažkaip keistai. Rita, nuo vaikystės augusi JAV, pabijojo, kad turimų lietuvių kalbos žinių jai gali nepakakti. Skubėjau atgal. Net į galvą nešovė, kad galiu išsikviesti taksi. Pirmą ir vienintelį kartą sėdau prie vairo girtas. Visą kelią meldžiausi, kad tik nesustabdytų policija, nes jiems tikrai niekuo nepasiteisinsiu", – 1991 m. sausio 13-osios išvakares Londono prieigose prisiminė A.Šveikauskas.
Algirdas sėkmingai pasiekė BBC būstinę ir sėdo prie radijo imtuvo, iš kurio netrukus ėmė sklisti siaubą keliančios naujienos.
"Aš sėdėjau su ausinėmis, jūs niekada nežinojote, kad aš viską girdžiu. Aš girdėjau tuos žodžius: "Jie eina, jie laužia duris, Lietuva – dar gyva". Verčiau viską į anglų kalbą ir siunčiau pasauliui. Šitos informacijos laukė visi: ir Vašingtone, ir Užsienio reikalų ministerijoje Londone, ir BBC. Aš buvau ta jungtis, kuri geros valios žmonėms skleidė tiesą, ką su jumis daro tie raudonieji galvažudžiai", – sunkiai emocijas valdė Algirdas.
A.Šveikauskas pasakojo, kad paskui ausinėse garsas staiga dingo ir jis pravirko iš siaubo bei nevilties. Prie Algirdo ėjo kolegos lenkai, kurie kaip galėdami bandė jį paguosti.
"Tada sukosi viena mintis: jūs ten – didelio pavojaus akivaizdoje, bet esate visi kartu ir vieningi, o aš už daugybės kilometrų esu vienas ir niekuo negaliu padėti. Ir tada vėl išgirdau ausinėse: "Vienas, du, vienas, du. Paimk tą laidą. Bokštą jau užėmė". O aš viską verčiau į anglų kalbą. Ir vėl signalas nutrūko", – teigė Algirdas.
Visų akys – į Lietuvą
A.Šveikauskas pasakojo, kad labai greitai pas jį atbėgo BBC inžinierius, pagavęs kažkokį radijo signalą iš Lietuvos ir jo paklausė, iš kur tas signalas galėtų būti, nes jis sklido ne iš Vilniaus.
"Mes negalėjome rimtai vertinti informacijos, kol neidentifikavome šaltinio. Buvo aišku, kad signalas – iš Lietuvos. Aš jiems sakiau, jog prie Kauno yra tokia vieta Sitkūnai. Patikrinkite. Jie patvirtino, kad signalas tikrai sklinda iš ten. Tada ir išgirdome naujuosius Lietuvos radijo šaukinius, SOS, informaciją apie nužudytuosius ir sužeistuosius", – pasakojo A.Šveikauskas.
Algirdas prisiminė, kad pagalbos šauksmas iš Lietuvos sklido prancūzų, vokiečių, anglų, lenkų kalbomis. Už jo nugaros stovėjo kolegos ir padėjo tą informaciją versti. Visų akys tą naktį krypo į kraujuojančią Lietuvą, kuri šaukėsi pagalbos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kuršių marios užliejo Juodkrantę: sureagavo ir meras3
Šeštadienio rytą Kuršių marios užliejo Juodkrantę. Neringos meras Darius Jasaitis teigia, kad tokios situacijos dar nėra matęs, nors Neringoje gyvena jau 50 metų. ...
-
Bibliotekoje – švedų kalbos mokymai
Kol kas tik trys klaipėdiečiai Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje pradėjo mokytis švedų kalbos. Šią savaitę startavusių mokymų metu susirinkusieji pradėjo pažin...
-
Viduržiemis primins pavasarį
Pasak sinoptikų, kol kas žiemos nesijaučia. Kažkiek atvėsta ir vėl užplūsta šiltesnė oro masė. Šį savaitgalį ir kitą savaitę Klaipėdoje ir pajūryje vyraus labiau pavasarį, o ne viduržiemį primenantys orai. ...
-
Priešpilio gatvėje – gilios duobės: dėl ko sustojo darbai?
Klaipėdiečiai piktinasi, esą jau kurį laiką Priešpilio gatvėje netvarkomas kelio ruožas, kuriame vyko remontas. Šioje vietoje jau atsivėrė gilios duobės. Rangovai darbų tęsti negalėjo dėl archeologinių radinių. ...
-
Pareigūną apkaltino iškrypimu?1
Po Naujųjų metų socialinių tinklų naudotojai, gyvenantys viename Klaipėdos mikrorajonų, dažnai miestiečių naudojamoje paskyroje skaitė ilgą anonimo rašinį itin jautria tema. ...
-
Gyventojai lieja įtūžį dėl tragiškos kelių būklės: skundais atakuojami specialistai turi atsaką
Pajūrį tebemerkiantys lietūs pridarė bėdų Vakarų Lietuvos žvyrkeliams. Ištirpus sniegui daugybėje vietų atsivėrė duobės, kai kur keliai – sunkiai išvažiuojami. Tačiau skundais atakuojami specialistai tikina, kad šiuo m...
-
Alkoholis toliau liejosi laisvai
Per praėjusius metus uostamiestyje užfiksuota gerokai daugiau nei pusantro tūkstančio atvejų, kai viešoje vietoje sulaikyti neblaivūs arba alkoholį vartoję asmenys. Lyginant su 2023 m. duomenimis, situacija beveik nepasikeitė. Viešoje vi...
-
Iniciatyva – pirmajai miesto tarybai pagerbti
Šiemet balandžio 13-ąją sukaks 35 metai, kai į pirmąjį posėdį susirinko laisvai išrinkti Klaipėdos miesto tarybos deputatai. Artėjant šiai progai, Pirmos miesto tarybos deputatų klubo atstovai kreipėsi į savivaldybę pra&scaro...
-
Laisvės kelionė – į Klaipėdą
Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje savanoriaujantis Europos solidarumo korpuso savanoris iš Turkijos Cengiz Ergülec ant Amerikos skaityklos sienelės sukūrė neįprastą meno objektą. Jame pavaizduoti garsūs ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...