Pajūriui prie Melnragės trūksta dėmesio

Klaipėdos miestas, turintis unikalių vietų pajūryje, jas išnaudoja pernelyg menkai.

Pajūrio kultūrinimo tendencija

Ne vienas klaipėdietis, apsilankęs netoliese esančiuose pajūrio miestuose, lieka sužavėtas tuo, kaip yra įrengta prieškopėse ar kopose, ypač Latvijos Ventspilyje ar Liepojoje.

Pajūryje įrengti ištisi plotai vaikščiojimo, dviratininkų takų, atvirų sporto ir pramogų kompleksų. Ventspilyje netoli jūros yra unikalus laivų inkarų muziejus. Šalia jo įrengtas geležinkelio siaurukas, kuris vežioja žmones po pajūrio parką.

Sovietmetis iš Lietuvos pajūrio niekaip nesitraukia.

Tendencija kultūrinti pajūrį, pritaikyti žmonėms yra daugelyje Vakarų Europos uostamiesčių, pajūrio miestų.

Lietuvoje daug kas kitaip. Neseniai pasirodė žinia, kad Palangos kopose išdygo didžiuliai namai. Sovietmetis iš Lietuvos pajūrio niekaip nesitraukia.

Tai, kad laisvai leidus šeimininkauti pajūryje atsirastų daugybė vilų, privačių namų, ir sukūrė Lietuvoje tarsi "zonos" sąlygas, kai įstatymai pajūrio zonoje draudžia bet ką daryti. Prioritetai teikiami laukiniam pajūriui.

Pavyzdys: unikalūs sprendimai Ventspilio pajūrio parke, kur dvelkia jūrine dvasia. V. Matučio nuotr.

Politinis projektas

Esant tokioms sąlygoms, tarsi ir būtų galima pasidžiaugti, kad dalyje Klaipėdos miesto pajūrio prie Melnragės atsirado parkas, kuris šiuo metu pervadintas Odesos taku. Taip Klaipėda savotiškai solidarizuojasi su Rusijos į karą įtraukta Ukraina.

Šis parkas turi ir politinį atspalvį. Kai Klaipėdoje vyko vajus prie Melnragės pastatyti išorinį uostą, parkas turėjo garantuoti, kad valdžia, ieškodama privažiavimų į uostą, į miesto teritoriją nelįs.

Iš dalies dėl tos priežasties Melnragės parkas išėjo lėkštokas ir paviršutiniškas. Jis nuolat sulaukia tiek į jį atvykusių, tiek vietinių žmonių kritikos.

Melnragės pajūrio parkas yra tarsi be dvasios – jokio jūrinio simbolio, maketo ar ko nors panašaus, tik platus medinis takas per kopas.

Paprastai tokiuose parkuose vyksta menininkų stovyklos, jie kuria ką nors unikalaus, ko neturi kiti. Žemėlapis su simbolika prie įėjimo jau gerokai aptriušęs.

Parke taip pat daugybė problemų: nei tualetų, tiksliau tualetai tik prie įėjimų, nei šiukšlių dėžių, nei apšvietimo.

Nuostata: niekuo neišsiskiriantis, net dviračiais važiuoti draudžiantis Melnragės parkas. V. Matučio nuotr.

Parke sužibo viltys

Savivaldybės valdininkai aiškina, kad Melnragės parkas buvo įrengtas už ES lėšas pagal kraštovaizdžio apsaugos priemonę. Jo tikslas buvęs saugoti kraštovaizdį, gerinti ekologiją pajūrio gamtos dalyje.

Klaipėdos savivaldybininkai prabyla tarsi gamtosaugininkai, o visuose pajūrio miestuose tikslas gamtoje, netoli vandens – padaryti patrauklią vietą žmonėms.

Toli pavyzdžių ieškoti nereikia – puikiu pavyzdžiu yra Ventės ragas prie Kuršių marių. Ten tarsi nieko daug ir nėra, tik pasivaikščiojimo takas prie molo. Ventė vasarą, ypač savaitgaliais, pritraukia palyginti daug žmonių.

Melnragė yra dar geresnėje vietoje, su dar patrauklesniu objektu – šiauriniu molu. Žmonėms ši vieta patinka. Trauktų ir Melnragės parkas, tik jame reikia elementaraus patogumo, ne vien "kraštovaizdžio apsaugos".

Dėl gamtos apsaugos atsisakyta parke įrengti apšvietimą, tai trikdo lankytojus vakarais, nes būna, kad parke "šmirinėja" įvairūs šešėliai.

Savivaldybės atstovai nurodo, kad ką nors tvarkyti parke, pavyzdžiui, keisti takus, negalima, nes numatytas penkerių metų ES projektų "moratoriumas".

Šiokia tokia viltis vis dėlto yra. Melnragės parko rytinėje dalyje nuspręsta skirti atskirą plotą žaidimų ir sporto aikštelėms, kur jau būtų ir apšvietimas.


Šiame straipsnyje: Melnragėpajūriskultūrinimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Primenu,

Primenu, portretas
kad savi"valdos" klerkų pagrindinė užduotis įsisavinti(suprask pasisavinti)lėšas, ar tai būtų miesto ar ES lėšos. Rinkit ką norit, bet visi išrinktieji elgiasi vienodai - pamiršta ką žadėjo ir pradeda lėšų "įsisavinimo" politiką, kuri visada naudinga tik jiems patiems, o ne miestui ir jo gyventojams...

Praeivis

Praeivis portretas
Lietuvoje visos įmanomos veiklos reglamentavimas prasideda nuo šiukštu, "NEGALIMA"!!! Negalima plaukioti laiveliais, ypač motoriniais, negalima statyti, negalima vaikštinėti (tik po kapines GALIMA netrukdomai važinėti kaip nori ir kur nori), negalima į aukštį, negalima po kopas, negalima šalia kopų, negalima su jachtomis, nes trukdo uostui, NEGALIMA!!! Šalia viso to apgailėtinai atrodo žabais primityviai išpintas pajūris. Atseit, ši necivilizuota klaikybė "išsaugos" ateinančioms kartoms... Gamta negailestinga. Jei bus lemta nupustyti kopagūbrį, nupustys ir nuo žabų. Nepaklaus atskirai. Nepadės ir milijonai tonų smėlio pliažams "maitinti". Pagal užkietėjusius gamtosaugininkus, pajūryje negalima įrenginėti jokios civilizuotos infrastruktūros. Lietuva turi tik 100 km pajūrio. Ir jame NEGALIMA nieko, išskyrus sušlapinti glaudes tam tikrose vietose toje purvinoje, amžinai audringoje, su išplautomis duobėmis-spąstais ir "žydinčioje" jūroje .Visi pajūryje kažką daro, o mes tik "saugome".

tam Taip vatnykui

tam Taip vatnykui portretas
Nuo Karaliaučiaus į Raušius reikia pasukti, vatini kacapėli.
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Neringa minės tarptautinę Jaunimo dieną
  Neringa minės tarptautinę Jaunimo dieną

  Prisidėdama prie pasaulyje vyksiančių iniciatyvų Neringa penktadienį minės tarptautinę Jaunimo dieną, pranešė savivaldybė. ...

 • Į KRATC – žaliosios atliekos, iš KRATC – nemokamas kompostas
  Į KRATC – žaliosios atliekos, iš KRATC – nemokamas kompostas

  Kokių atliekų į šiukšliadėžę išmetame daugiausiai? Popieriaus, stiklo, plastiko? Anaiptol. Kone pusę gyventojų išmetamų atliekų sudaro žaliosios atliekos: maistui nebetinkamos sodų ir miškų gėrybės, nupjauta ...

 • Prieš mokslus – į burbulų šventę
  Prieš mokslus – į burbulų šventę

  Pamažu atsisveikindami su vasara, jaunieji uostamiesčio gyventojai bus kviečiami smagiai praleisti laiką, dalyvaudami nemokamame renginyje – burbuliadienyje "Atgal į mokyklą". Renginys vyks rugpjūčio pabaigoje – 28 d. Jono kalnely...

 • Poilsiautojai stebėjo gelbėtojų varžybas
  Poilsiautojai stebėjo gelbėtojų varžybas

  Antradienį Klaipėdos paplūdimių lankytojai patyrė atrakciją – poilsiautojai stebėjo gelbėtojų varžybas. Trijų komandų dalyviai demonstravo savo gebėjimus ir nedaug tenusileido vieni kitiems. ...

 • Rusijos konsulatas jau virto klerkų vasarviete?
  Rusijos konsulatas jau virto klerkų vasarviete?

  Nors Rusijos Federacijos generalinio konsulato kieme, Klaipėdoje, Šermukšnių gatvėje, Rusijos valstybinė vėliava nuleista iškart po Velykų, o paskutinieji negausaus diplomatinio korpuso darbuotojai su generaliniu konsulu Jevgenijumi ...

 • Minijos gatvės ruože – didesniu greičiu
  Minijos gatvės ruože – didesniu greičiu

  Nuo trečiadienio, vykdant Eismo saugumo komisijos posėdžio nutartį, Minijos gatvės ruože nuo Strėvos g. iki Kalnupės g. leidžiamas greitis nuo šiol – iki 50 km/val. ...

  2
 • Netektis: mirė skulptorius D. Jefremovas
  Netektis: mirė skulptorius D. Jefremovas

  Eidamas 88-uosius Klaipėdoje mirė skulptorius Dmitrijus Jefremovas, trečiadienį pranešė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius. ...

 • Kalėdiniams ir naujamečiams uostamiesčio renginiams numatyta 90 tūkst. eurų
  Kalėdiniams ir naujamečiams uostamiesčio renginiams numatyta 90 tūkst. eurų

  Šiais metais kalėdiniams ir naujamečiams miesto renginiams numatyta 90 tūkst. eurų, o Teatro aikštės puošyba bei šventinėmis atrakcijomis tradiciškai rūpinsis viešoji įstaiga "Klaipėdos šventės&qu...

  1
 • Apleistas automobilis trukdė visiems: savininkui skirta bauda
  Apleistas automobilis trukdė visiems: savininkui skirta bauda

  Uostamiesčio gatvėse, automobilių stovėjimo aikštelėse, esančiose prie parduotuvių ar kiemuose prie daugiabučių namų, stovi ne vienas automobilis nuleistomis padangomis, išdaužytais langais, be valstybinių numerių. ...

  2
 • Skulptūrų parkas neliks be medžių
  Skulptūrų parkas neliks be medžių

  Atnaujinamame Skulptūrų parke, nepaisant pasipriešinimo, neišvengiamai teks retinti medžius. Po išsamios želdinių specialistų ekspertizės rekomenduojama pašalinti apie 400 nevertingų, nusenusių ar papuvusių medžių. Tai y...

  16
Daugiau straipsnių