Pereiti į pagrindinį turinį

Mediciną stumia į privačias rankas?

2024-10-12 12:00

Klaipėdos miesto poliklinikoje įdarbinus tris specialistus, kurių poreikis yra didelis, jų paslaugas dėl biurokratinių formalumų atsisako apmokėti Teritorinė ligonių kasa. Įstaigos ir miesto vadovai šokiruoti, esą tokiu būdu nemokama medicina stumiama į privačias rankas.

Problema: Klaipėdos miesto poliklinikoje įdarbintų specialistų paslaugų dėl biurokratinių priežasčių TLK neapmoka. Problema: Klaipėdos miesto poliklinikoje įdarbintų specialistų paslaugų dėl biurokratinių priežasčių TLK neapmoka.

Paslaugos tapo mokamos

Pasak Klaipėdos mero Arvydo Vaitkaus, užsibrėžti tikslai – turėti gerai veikiančią miesto polikliniką, kurioje būtų galima suteikti pačias įvairiausias pirmines paslaugas pacientams, įgyja pagreitį.

Poliklinikoje įdarbinti specialistai (pulmonologas, nefrologas ir reanimologas), kurių joje nebuvo dešimtmečius.

„Klaipėdos gyventojams, kuriems reikalingos pirminės sveikatos priežiūros paslaugos, turime teikti jas operatyviai. Tačiau išgirdome labai rimtą problemą, kad Teritorinė ligonių kasa (TLK) atsisako finansuoti tų naujų specialistų darbą. Ir tai didžiulis iššūkis mums, nes žmonės, išgirdę, kad už atskiras medicinos paslaugas reikia mokėti, yra šokiruoti“, – pabrėžė meras.

Sunkiai suvokiama pozicija

A. Vaitkus teigė, kad jam sunkiai suvokiama Sveikatos ministerijos, kurios jurisdikcijoje yra TLK, pozicija.

„Išgirdome TLK finansavimo atsisakymo motyvus. Jos atstovai teigė, kad pagal ministerijos reikalavimus iki pernai lapkričio 1 d. poliklinikos turėjo pateikti visą poreikį medicininių paslaugų, kurios bus apmokėtos iš Sveikatos fondo. Šie specialistai priimti po šios datos, todėl finansavimas jų paslaugoms neskiriamas“, – kalbėjo meras.

Gal taip iš rinkos yra stumiama nemokama medicina į privatininkų rankas?

Kitaip tariant, naujai priimtų specialistų paslaugos pacientams yra mokamos.

Maža to, šie gydytojai negali siųsti pacientų tyrimams, nes TLK to neapmokės, negali išrašyti siuntimo papildomai konsultacijai, negali išrašyti kompensuojamųjų vaistų, nors prieš įdarbinant tuos specialistus poliklinikoje buvo gautos visos licencijos ir higienos pasai, įsigyta reikalinga aparatūra.

„Manyčiau, kad tos paslaugos pacientams turėtų būti visiškai nemokamos. Kodėl žmogus, mokantis mokesčius valstybei, turi mokėti už tai, kas jam priklauso nemokamai? TLK direktorė labai suabejojo, ar mes ir po Naujųjų, dabar pateikę prašymą, dėl šių paslaugų gausime finansavimą kitiems metams“, – kalbėjo Klaipėdos miesto poliklinikos vadovas Jonas Sąlyga.

Arvydas Vaitkus. Vestos Jašinskaitės nuotr.

Specialistai gali išeiti

Jei konsultantų paslaugos nebus apmokamos iš TLK, jie gali apsispręsti nebedirbti poliklinikoje ir miesto gyventojai neteks jiems reikalingų paslaugų.

Anot A. Vaitkaus, Sveikatos apsaugos ministerija deklaruoja, kad kuo daugiau žmogui būtų padedama pirminėje stadijoje diagnozuoti ligas, paskirti tinkamą gydymą, skirti reikalingus medikamentus, tačiau reali situacija kitokia.

„Poliklinikos vadovybė tokiu sudėtingu laikotarpiu atrado reikiamus specialistus, juos prisikalbino dirbti įstaigoje, kad būtų teikiama jų paslauga nemokamai. Ir staiga TLK praneša, jog apmokėjimo už šias paslaugas neskirs. O ligoniai sužino, kad už paslaugas jiems reiks susimokėti patiems. Ir kuo tai skiriasi nuo privačios medicinos? O gal taip iš rinkos yra stumiama nemokama medicina į privatininkų rankas?“ – retoriškai klausė meras.

Poliklinika iki lapkričio turi pateikti prašymą TLK dėl pulmonologo, nefrologo ir reanimologo specialistų paslaugų finansavimo, tačiau atsakymas, ar bus skirtos lėšos, paaiškės tik kitų metų vasarį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų